هنگامی که موانع پوستی شما به خطر بیفتد، ترک خوردگی می تواند رخ دهد به طور معمول این علامت خشکی و تحریک پوست است، اما دلایل زیادی برای بروز آن وجود دارد. پاها، دست ها و لب های شما ممکن است به ویژه در معرض ترک خوردگی قرار بگیرند. با این حال، بسته به علت ترک خوردگی پوست می تواند در مناطق دیگر نیز ایجاد شود. بیشتر دلایل ترک خوردن پوست را می توان با درمان های خانگی کنترل کرد، اما اگر ترگ خوردگی پوست شما شدید باشد یا با هرگونه عارضه دیگری همراه باشد بهتر است به پزشک مراجعه کنید. به گزارش هلث لاین، بیایید به بررسی دلایل مختلف ترک خوردگی پوست همراه با روش هایی برای تسکین آن بپردازیم.

علت ترک خوردگی پوست چیست؟

بسته به علت ترک خوردگی پوست ممکن است با علائم مختلف دیگری همراه باشد توجه به این علائم ممکن است به تشخیص دقیق این عارضه کمک کند.

پوست خشک

خشکی پوست یا پوست خشک شایع ترین علت ترک خوردگی پوست به شمار می آید. در پوستی صاف و مرطوب روغن های طبیعی با حفظ رطوبت از خشک شدن پوست جلوگیری می کنند، اما اگر پوست شما چربی کافی نداشته باشد رطوبت خود را از دست می دهد و این باعث خشک و جمع شدن پوست می شود که منجر به ترک خوردگی می شود. خشکی پوست ممکن است به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

بیشاربخوانیم:7 نمونه از بهترین دستورالعمل های خانگی برای پوست خشک

هوای سرد

در زمستان طوبت و دمای پایین می تواند پوست شما را خشک کند، همچنین گرمایش در فضای داخلی باعث کاهش رطوبت در خانه شما می شود.

محرک های شیمیایی

بسیاری از محصولات مانند مایع ظرفشویی و مواد شوینده لباس می توانند حاوی مواد شیمیایی سخت باشند که این مواد می توانند به موانع پوست شما آسیب برسانند و باعث خشکی آن شوند.

آب داغ

دوش گرفتن یا شستن طرف ها با آب داغ می تواند رطوبت پوست شما را کاهش دهد.

دارو

خشکی ممکن است از عوارض جانبی برخی داروها مانند رتینوئیدهای موضعی باشد.

رطوبت بیش از حد

هنگامی که پوست شما به طور مداوم در معرض رطوبت قرار دارد در واقع می تواند باعث تحریک و خشکی پوست شود به عنوان نمونه پس از مدت طولانی پوشیدن جوراب و عرق کردن پاها ممکن است برای این عضو از بدن شما اتفاق بیفتد.

اگزما

اگزما نوعی بیماری پوستی است که باعث قرمزی و خارش می شود، همچنین به عنوان درماتیت آتوپیک شناخته می شود. این بیماری ممکن است در هر نقطه از بدن رخ دهد، اما بیشتر اوقات صورت، دست ها و چین های بازوی و زانوها را تحت تاثیر قرار می دهد. این وضعیت باعث می شود پوست بسیار خشک به نظر برسد که می تواند منجر به ترک خوردگی شود. علائم دیگر اگزما عبارتند از:

پوست کنده شده

پوسته پوسته شدن

تاول

خارش شدید

تکه های خشن و پوسته پوسته شده

پسوریازیس

پسوریازیس نوعی اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن است که باعث رشد سریع سلول های پوست می شود. با جمع شدن سلول های اضافی پوست پوسته پوسته می شود و التهاب نیز سهم بزرگی دارد. تجمع سریع سلول ها می تواند منجر به خشکی و ترک خوردگی شود، همراه با:

تکه های قرمز

فلس سفید نقره ای

خارش در برخی موارد

این علائم می توانند در هر جایی ایجاد شوند، اما اغلب در موارد زیر مشاهده می شوند:

پوست سر

آرنج

زانو

کمر

نوروپاتی دیابتی

ترک پاشنه پا از عوارض شایع دیابت نوع 1 و 2 است. این شرایط می تواند منجر به بیماری به نوروپاتی دیابتی یا آسیب عصبی ناشی از دیابت شود. در نوروپاتی دیابتی اعصاب شما نمی توانند به درستی رطوبت پوست را کنترل کنند که این امر می تواند منجر به خشکی و ترک خوردن به خصوص در پا شود. علائم دیگر نوروپاتی دیابتی عبارتند از:

بی حسی در پا یا دست

درد در پاها یا دست ها

پینه پا

ضعف مچ پا

افراد مبتلا به دیابت مستعد ابتلا به عفونت های پوستی هستند.

پای ورزشکار

علت دیگر ترک پا، پای ورزشکار یک عفونت پوستی است که توسط قارچ ایجاد می شود. عفونت به طور معمول بین انگشتان یا پایین پا ایجاد می شود که می تواند باعث ترک خوردگی پوست شود. علائم دیگر عبارتند از:

قرمزی

پوسته پوسته شدن

تورم

خارش

بیشتربخوانیم:تینه آ پدیس یا پای ورزشکار چیست؟

پای ورزشکار اغلب بر افرادی مانند شناگران و دوندگان که مرتبا پاهایشان خیس است رخ می دهد، همچنین در افراد دیابتی نیز شایع است.

لب های خشکیده و ترک خورده

هنگامی که لب های شما بسیار خشک یا تحریک می شود می تواند ترک بخورد، پوسته پوسته شود و در بعضی موارد متورم، خارش دار یا دردناک شود. التهاب یا خشکی لب ها به دلایل مختلفی رخ می دهد. برخی از رایج ترین دلایل ترک خوردن لب ها عبارتند از:

لیسیدن مکرر لب

هوای سرد

قرار گرفتن در معرض باد

یک واکنش آلرژیک به یک محصول

درمان خانگی برای ترک پوست

چندین روش مختلف وجود دارد که می توانید پوست ترک خورده خود را در صورتی که خیلی شدید نباشد در خانه درمان کنید. بسته به علت و محل ترک خوردگی پوست خود ممکن است بخواهید یکی از این روش های مراقبت را امتحان کنید.

پماد یا کرم مرطوب کننده

از آنجا که خشکی پوست می تواند باعث ترک خوردن یا بدتر شدن آن شود مهم است که پوست خود را به خوبی مرطوب نگه دارید که این کار را می توانید با استفاده مکرر از مرطوب کننده انجام دهید. سعی کنید از پماد و کرم استفاده کنید، این محصولات به دلیل اینکه توانایی کمک به حفظ رطوبت در پوست شما را دارند، موثرتر هستند.

همچنین می توانید محصولی با موادی مانند:

روغن جوجوبا

روغن نارگیل

روغن زیتون

شی باتر

مرطوب کننده را دو تا سه بار در روز از جمله بلافاصله پس از حمام استفاده کنید و حتما روی خشک ترین قسمت های بدن خود تمرکز کنید.

ژله پترولیوم

ژله پترولیوم با آب بندی و محافظت از پوست ترک ها را درمان می کند، همچنین این ژله توانایی مرطوب نگه داشتن پوست را دارد که به بهبود پوست ترک خورده کمک می کند. برای استفاده از این روش درمانی:

روی مناطقی که پوست شما ترک خورده است ژله پترولیوم بزنید.

منطقه را با باند یا گاز بپوشانید، اگر روی پاشنه های ترک خورده خود این ژله را می مالید حتما جوراب بپوشید.

این کار را سه بار در روز و همچنین بلافاصله پس از حمام تکرار کنید.

ژله پترولیوم به ویژه برای خشکی لب گزینه بسیار عالی است. قبل از استفاده از این محصول حتما برچسب مواد تشکیل دهنده آن را بخوانید تا مطمئن شوید این محصول شامل موارد حساسیت زا نیست.

پماد موضعی هیدروکورتیزون

پماد موضعی هیدروکورتیزون می تواند گزینه خوبی برای ترک پوست باشد که دارای لکه های قرمز یا خارش باشد. این نوع کرم حاوی کورتیکواستروئیدها است که تحریک و تورم را کاهش می دهد.

پمادهای هیدروکورتیزون با قدرت های مختلف موجود هستند که نوع ملایم آن به عنوان روش های درمانی بدون نسخه موجود است که می توانید از داروخانه تهیه کنید، اما برای خرید پماد هیدروکورتیزون قوی تر به نسخه پزشک نیاز دارید. هنگام استفاده از هیدروکورتیزون دستورالعمل های بسته را بخوانید، همچنین می توانید این روش درمانی را با یک مرطوب کننده ترکیب کنید. ابتدا کرم هیدروکورتیزون را بزنید و مرطوب کننده را به آن اضافه کنید. قبل از استفاده از پماد موضعی هیدروکورتیزون بهتر است با متخصص پوست یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنید تا ببینید آیا به وضعیت خاص شما کمک می کند یا خیر.

بانداژ مایع

بانداژ مایع پوست روش درمانی بدون نسخه می تواند ترک های عمیق پوستی را درمان کند. برای استفاده از بانداژ مایع حتما دستورالعمل های روی بسته بندی را بخوانید. بیشتر بانداژهای مایع شامل استفاده از مایع با یک برس کوچک است. از آنجا که باید بانداژ مایع به پوست شما بچسبد از استفاده از آن با کرم ها یا پماد های دیگر خودداری کنید.

لایه برداری

لایه برداری ملایم می تواند سلول های خشک و مرده را از سطح پوست شما پاک کند. این روش درمانی اغلب برای ترک پا و پاشنه پا توصیه می شود. برای لایه برداری از پاها:

پاها را به مدت 20 دقیقه در آب خیس کنید.

با استفاده از لوفا یا سنگ پا پوست خشک را به آرامی از بین ببرید.

پا را خشک کنید و مرطوب کننده بزنید.

برای شروع یک یا دو بار در هفته لایه برداری کنید.

بیشتربخوانیم:لایه برداری چیست؟ بایدها و نبایدهای اسکراب لایه برداری

داروی ضد قارچ

اگر فکر می کنید پای ورزشکار دارید می توانید یک درمان موضعی قارچ مانند تربینافین (لامیزیل) خریداری و از آن روی پاهای خود استفاده کنید.

عوارض ترک پوست

اگر پوست ترک خورده شما با مراقبت یا درمان های خانگی بهتر نشود می تواند مشکلات دیگری به وجود آورد. عوارض احتمالی عبارتند از:

خون ریزی

آسیب عمیق تر پوست

جای زخم

عفونت های باکتریایی مانند سلولیت

درد هنگام راه رفتن یا ایستادن

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

موارد خفیف ترک پوست را می توان در خانه درمان کرد، اما اگر پوست ترک خورده شما پس از 2 هفته درمان بهتر نشد یا حتی وضعیت آن بدتر شد حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر ترک پوست شما شامل یکی از موارد زیر باشد باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

خون ریزی

پر از چرک

قرمزتر یا تحریک بیشتر

خارش شدید

همراه با تب

در پایان

در بسیاری از موارد ترک خوردگی ناشی از پوستی است که بسیار خشک، ملتهب یا تحریک شده است. این اتفاق زمانی که پوست شما رطوبت زیادی را از دست می دهد می افتد. بیشتر افراد دچار ترک خوردگی پوست در پاها، دست ها و لب های خود می شوند، اما می تواند روی هر قسمت از بدن شما تاثیر بگذارد.

شما می توانید پوست های ترک خورده را با روش هایی مانند استفاده از کرم های مرطوب کننده، ژله پترولیوم، پمادهای ملایم هیدروکورتیزون و بانداژهای مایع درمان کنید، اما اگر ترک خوردگی بهتر نشد یا علائمی از عفونت دارید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

مترجم: الهه زارعی