علائم ویروس کرونا می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد به همین ترتیب بسته به مصونیت فرد آلوده به ویروس سطح خطر و عوارض سلامتی نیز ممکن است از خفیف تا شدید باشد.

وقتی نوبت به تشخیص ویروس کرونا در کودکان می رسد علائم و نشانه ها می توانند بسیار شبیه یا بسیار متفاوت باشند. گفته می شود نوع علائمی که یک کودک تجربه می کند نیز می تواند با علائم ویروس کرونا که بزرگسالان با آن روبرو هستند، متفاوت باشد.

بیشتربخوانیم:مراقب افراد بدون علامت باشید / افراد ناقل تا 60درصد قدرت شیوع دارند

علائم شایع ویروس کرونا در کودکان و بزرگسالان یکسان است

بر اساس اعلام خدمات ملی بهداشت انگلستان علائم اصلی ویروس کرونا در کودکان شبیه علائمی است که بزرگسالان با آن روبرو هستند. علائم شامل سرفه های مداوم و کاهش یا از دست دادن حس بویایی و چشایی آنها است. جدا از آن، برخی از آنها ممکن است علائم سرماخوردگی مانند گلو درد، احتقان یا آبریزش بینی و لرز داشته باشند.

علائم خاص و قابل توجه ویروس کرونا در کودکان

اگرچه برخی از علائم عمده ای که کودکان و بزرگسالان تجربه می کنند ممکن است مشابه باشند، اما برخی علائم از نظر تاثیر و طول عمر در آنها متفاوت است. طبق برنامه ZOE، یک برنامه مطالعه علائم ویروس کرونا که در انگلستان تاسیس شده است خستگی، از دست دادن اشتها و سردرد را به عنوان علائم رایج ویروس کرونا در کودکان به ثبت رسانده است. در حالی که 35 درصد از کودکان با آزمایش ویروس کرونا مثبت از دست دادن اشتها را گزارش کرده اند، 53 درصد از کودکانی که آزمایش مثبت داشته اند نیز سردرد را گزارش کرده اند.

بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، سردرد به عنوان یکی از علائم رسمی ابتلا به ویروس کرونا در کودکان اعلام شده است. همین گزارش نشان می دهد 55 درصد کودکان نیز احساس کوفتگی یا خستگی می کنند، همچنین ویروس کرونا در کودکان نوپا نیز می تواند باعث گریه و ناراحتی شود.

بیشتربخوانیم:کووید طولانی چیست؟

سندرم التهابی چندسیستمی در کودکان چیست؟

علاوه بر سایر علائم رایج و کلاسیک ویروس کرونا، گزارش های اخیر افزایش تعداد موارد سندرم التهابی چندسیستمی را در کودکان آلوده به ویروس کرونا گزارش داده اند. بر اساس تحقیقات، ویروس کرونا می تواند باعث ایجاد بیماری جدی به نام سندرم التهابی چند سیستم در کودکان (MIS-C) شود.

کودکان مبتلا به بیماری MIS-C با التهاب شدید در اندام های مختلف بدن از جمله قلب، ریه ها، رگ های خونی، کلیه ها، دستگاه گوارش، مغز، پوست یا چشم ها مواجه شده اند. پیش از این گروهی از محققان پزشکی نیویورک گروهی متشکل از 35 کودک را که در دو بیمارستان بستری شده بودند مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند. از 35 کودک، 25 کودک دارای معیارهای سندرم (MIS-C) بودند. یک پزشک عضواین تیم تحقیقاتی ادعا کرد این سندرم حداقل دو عضو در بدن کودکان را تحت تاثیر قرار داده است.

علائم MIS-C که باید مراقب آن باشید

یک کودک مبتلا به ویروس کرونا که به سندرم التهاب چند سیستمی (MIS-C) مبتلا شده است احتمال می رود علائم مختلفی غیر از رایج ترین علائم ویروس کرونا داشته باشد. در اینجا برخی از علائم وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

بیشتربخوانیم:اسهال و علائم گوارشی ناشی از کرونا + راه های درمان آن

– درجه حرارت بالا برای مدت زمان طولانی

– شکم درد

اسهال یا حالت تهوع

– بثورات پوستی یا تغییر رنگ

تنگی نفس و مشکل تنفسی

مترجم: الهه زارعی