از سه ماده مغذی درشت، پروتئین برای کاهش وزن و ساخت عضلات مهم تلقی می شود. بدن ما برای ترمیم سلول ها و ساخت سلول های جدید روزانه به مقدار زیادی پروتئین نیاز دارد . علاوه بر این، به ادامه کار برای مدت طولانی تری کمک می کند و گفته می شود متابولیسم شما را تقویت می کند که می تواند روند کاهش وزن را تسریع کند. این چند دلیل است که چرا بر مصرف پروتئین هنگام کاهش وزن اصرار ورزیده می شود. متاسفانه ممکن است ارتباط بین متابولیسم و مصرف پروتئین به همان سادگی که به نظر می رسد نباشد. به گزارش ایندیاتایمز، یک مطالعه اخیر نشان می دهد مصرف پروتئین خیلی هم به کاهش وزن کمک نمی کند. این تنها می تواند اطمینان حاصل کند که شما عضلات بیشتری نسبت به چربی در بدن دارید.

حذف حقیقت در مورد دریافت پروتئین و متابولیسم

در مطالعه ای که در نشست سالانه انجمن چاقی در بوستون ارائه شد، نشان داده شد این پروتئین نیست که متابولیسم را افزایش می دهد بلکه در واقع به دلیل ایجاد عضله در اثر مصرف زیاد پروتئین است. محققان پس از انجام یک مطالعه دقیق برای تعیین چگونگی تاثیر پروتئین دریافتی بر متابولیسم این نتیجه را گرفتند. برای این منظور آنها 16 بزرگسال سالم را به مدت هشت هفته در رژیم های غذایی پر کالری قرار دادند. رژیم غذایی از مقادیر مختلف پروتئین تشکیل شده بود: 5 درصد، 15 درصد و 25 درصد پروتئین. به طور کلی شرکت کنندگان 40 درصد پروتئین بیشتر از آنچه مردم به طور معمول برای حفظ وزن سالم می خورند، مصرف کردند. در پایان مشخص شد افرادی که رژیم غذایی پر پروتئین دارند به همان میزان وزن اضافه می کنند، اما نکته غافلگیرکننده این بود که افرادی که از رژیم غذایی نرمال یا پر پروتئین استفاده می کردند 45 درصد کالری اضافی را به عنوان عضله ذخیره می کردند در حالی که افرادی که رژیم کم پروتئین داشتند 95 درصد کالری اضافی را به عنوان چربی ذخیره می کردند.

چرا این اتفاق می افتد؟

تفاوت ها بسیار شدید بود، اما محققان مطمئن نبودند که پروتئین چگونه کالری ذخیره شده در بدن را تغییر می دهد، اما کاملا واضح بود دریافت پروتئین می تواند درصد چربی بدن را تغییر دهد. در واقع این تغییر در درصد توده عضلانی است که می تواند با تقویت متابولیسم روند کاهش وزن را تسریع کند.

چه مقدار پروتئین در روز باید خورد؟

بدن ما پروتئین را به روش ذخیره سایر مواد مغذی ذخیره نمی کند، بنابراین ما باید هر روز آن را مصرف کنیم. یک بزرگسال سالم باید تقریبا 0.80 گرم پروتئین در هر کیلو از وزن بدن خود مصرف کند. طبق این مطالعه، برای متابولیسم سوخت و ساز بدن شما اطمینان حاصل می کند که تقریبا 25 تا 45 درصد کالری روزانه شما از پروتئین تامین می شود. از جمله پروتئین های بدون چربی مانند گوشت بدون چربی، غذاهای دریایی، لوبیا، سویا، لبنیات کم چرب، تخم مرغ، آجیل و دانه ها از منابع پروتئین سالم در رژیم غذایی خود استفاده کنید. میوه ها و سبزی هایی مانند زغال اخته، توت فرنگی، تمشک، فلفل، قارچ و سبزی های چلیپایی نیز گزینه های سالمی هستند.
مترجم: الهه زارعی