اگر فشار خون بالا دارید باید برای محافظت از سلامتی خود و کاهش احتمال بروز مشکلات جدی حتی کشنده اقدام کنید. در حالی که دارو می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد، اما کارهای دیگری مانند پایبندی به رژیم غذایی که برای کنترل فشار خون بالا شناخته شده است وجود دارد که می توانید برای بهبود وضعیت خود در نظر بگیرید.

غذاهایی که باید برای بهبود فشار خون بالا حذف کنید

به گزارش اوری دی هلث، پزشک شما به احتمال زیاد قبلا به شما گفته است همبرگرهای چاق کننده و سیب زمینی سرخ کرده نمکی را به عنوان بخشی از رژیم غذایی فشار خون بالا کنار بگذارید، اما غذاهایی وجود دارد که ممکن است شما آنها را مضر ندانید اما در واقع می توانند روی بالا رفتن فشار خون تاثیر بگذارند. مقصر اصلی هنگام افزایش سرسام آور سطح فشار خون، سدیم است که در غذاهای زیادی یافت می شود.
در رژیم های پرفشاری خون از این غذاهای پر سدیم دور شوید یا مصرف آنها را محدود کنید:
گوشت های خشک، نگهداری شده یا نمک سود مانند بیکن، ژامبون، گوشت گوساله تند و پپرونی
تنقلات با نمک زیاد مانند بادام زمینی، چیپس یا کراکر
غذاهای کنسرو و بسته بندی شده از جمله سبزی ها و سوپ ها
غذاهای منجمد
سس، چاشنی و ماریناد
نمک یا چاشنی های شور

غذاهایی که به کنترل فشار خون بالا کمک می کنند

غذاهای زیادی وجود دارد که در واقع می توانند به کاهش فشار خون بالا کمک کنند. مطالعات نشان می دهد پتاسیم در کاهش فشار خون نقش بسیار مهمی دارد و ماده اصلی در رژیم غذایی است که به کاهش فشار خون کمک می کند. این میوه ها و سبزی های پر پتاسیم و کم سدیم را انتخاب کنید:
کشمش، آلو خشک و آب آلو
مرکبات و آب میوه ها
عسل، طالبی و هندوانه
آووکادو
سیب و آب سیب
موز
ذرت تازه
کدو سبز، بادمجان، کلم و گل کلم پخته شده
لوبیا و نخود فرنگی لیما
فلفل و تربچه
سیب زمینی پخته یا آب پز
یک راه خوب برای اطمینان از اینکه دقیقا همان چیزی را که برای عادی سازی فشار خون خود نیاز دارید دریافت می کنید، پیروی از روش های رژیم غذایی برای توقف رژیم غذایی فشار خون (DASH) است. برنامه غذایی DASH برای کمک به کاهش فشار خون و تقویت سلامت قلب براساس تحقیق پشتیبانی شده توسط موسسه ملی قلب، ریه و خون تهیه شده است. در اینجا بخش های اصلی رژیم غذایی فشار خون DASH آورده شده است:
مصرف روزانه دو تا سه وعده لبنیات کم چرب یا فاقد چربی
مصرف چهار تا پنج وعده روزانه میوه و سبزی
مصرف شش تا هشت وعده روزانه غلات سبوس دار
کمتر از شش وعده روزانه پروتئین بدون چربی
مصرف روزانه دو تا سه وعده چربی و روغن سالم
مصرف چهار تا پنج وعده هفتگی دانه، آجیل و حبوبات
کمتر از پنج وعده هفتگی دسر و شیرینی (وعده ها شامل 1 قاشق غذاخوری شکر یا مربا)
کنترل فشار خون بالا با رژیم غذایی به معنای خواندن برچسب ها است، این کار به شما کمک می کند بدانید چه چیزی را وارد بدن خود می کنید و اینکه چگونه غذا بر فشار خون تاثیر می گذارد.
مترجم: الهه زارعی