رنگ کردن موها طی سال های اخیر به یک نماد مد تبدیل شده است. مردم دوست دارند رنگ طبیعی موی خود را تغییر دهند زیرا تصور می کنند جذاب تر به نظر می رسند. عامل دیگری نیز برای رنگ کردن مو وجود دارد با شروع روند پیری موهای شما رنگ طبیعی خود را از دست داده و خاکستری می شوند و جلوگیری از این تغییر غیرممکن است. به گزارش هیر هلث، برخی از مردم با اشتیاق موهای خاکستری طبیعی خود را می پذیرند در حالی که برخی دیگر تمایل دارند رنگ آن را تغییر دهند، اما آیا استفاده از این رنگ موها می توانند باعث ریزش مو شوند؟

چرا رنگ مو برای موهای شما مضر است؟

در رنگ موها آمونیاک، پراکسید هیدروژن و بسیاری از مواد شیمیایی دیگری وجود دارد که می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی مانند ریزش مو شود. آنهایی که به مو نفوذ می کنند و به لایه خارجی آنها آسیب می رسانند باعث می شود به راحتی خرد شوند. رنگ موهای دائمی و موقت هر دو مواد شیمیایی در خود دارند. اگر می خواهید موهای خود را بدون هیچ گونه اثر مخرب یا ریزش مو رنگ کنید باید از رنگ های حاوی مواد طبیعی استفاده کنید. مواد شیمیایی موجود در رنگ ها به ساختار موهای شما آسیب می رساند و آنها را حالت دار و خشک می کند.

بیشتربخوانیم:نحوه صحیح رنگ موها

چگونه رنگ مو باعث ریزش مو می شود؟

روش های مختلفی وجود دارد که از طریق آنها رنگ مو می تواند باعث آسیب و ضعف ساقه های مو شود. در اینجا مقصر اصلی عوامل سفید کننده و مواد شیمیایی موجود در رنگ ها و تعداد دفعات استفاده از این رنگ ها هستند، بنابراین اینها شرایطی هستند که می توانند منجر به ریزش مو شوند.

آمونیاک در رنگ مو:

کوتیکول لایه خارجی ترین بخش ساقه مو است که از آن در برابر آسیب محافظت می کند مانند پوست خندق است. آمونیاک موجود در رنگ موها با نفوذ در کوتیکول آن را بلند می کند تا سطح pH مو را افزایش دهد. موهای شما در همان لحظه ای که در معرض آمونیاک قرار می گیرند آسیب می بینند تنها هدف آمونیاک شکستن کوتیکول است. بالا آمدن کوتیکول می تواند منجر به ریزش مو شود که در اثر شکستگی مو ایجاد می شود.

استفاده از پراکسیدها :

پس از بلند شدن کوتیکول زمان رنگ کردن موها فرا رسیده است. از پراکسید هیدروژن موجود در رنگ موها برای دادن رنگ دلخواه به مو استفاده می شود. تا زمانی که رنگ به ساقه مو نفوذ کند پراکسید روی موهای شما باقی می ماند. پراكسیدهای موجود در رنگ، موهای شما را خشك و وز و آنها را مستعد آسیب می كند. هر چه آمونیاک و پراکسید روی موهای شما بیشتر بماند موهای شما نیز ضعیف تر می شوند.
ساقه های ضعیف مو منجر به ریزش مو می شود. ریزش مو ممکن است در آغاز موقتی باشد، اما اگر مو به درستی تحت درمان و مراقبت قرار نگیرد می تواند منجر به ریزش دائمی شود.
لطفا توجه داشته باشید موهای شما به خوبی به مواد شیمیایی موجود در رنگ مو واکنش نشان نمی دهند ممکن است خشک شوند. موهای خشک شده نیز منجر به خشک شدن ریشه و ریزش مو می شوند. جدا از آن، شانه و شستشوی مداوم مو منجر به ضعیف شدن آن می شود طی این کشش و شانه زدن موهای زیادی از دست خواهید داد.

مروری کوتاه بر ساختار مو:

موهای شما بخشی از شخصیت و ظاهر شماست، بنابراین باید با احتیاط شدید با آنها رفتار کنید و یک روال مناسب مراقبت از مو را دنبال کنید. ساختار مو شامل سه لایه، لایه بیرونی (کوتیکول)، لایه میانی (قشر) و لایه داخلی (مدولا) است.
کوتیکول لایه خارجی لایه محافظ مو است قشر رطوبت و بافت مو را ایجاد می کند و مدولا داخلی ترین لایه است که احتمال می رود در موهای نازک (موهای بلوند) وجود نداشته باشد.

آیا رنگ موهای موقت و دائمی باعث ریزش مو می شوند؟

دو نوع رنگ موی موقتی و دائمی وجود دارد، اما سوال این است آیا هر دو باعث ریزش مو می شوند و به موها آسیب می رسانند؟

رنگ موهای موقت:

رنگ موهای موقت به عنوان رنگ موهای نیمه دائمی نیز شناخته می شوند. این رنگ ها ظاهر طبیعی به مو می دهند. این رنگ ها سایه موهای طبیعی شما را روشن نمی کنند زیرا هیچ ماده سفید کننده ای در آنها وجود ندارد. اثر این رنگ ها حداکثر تا 6 هفته ادامه خواهد داشت و پس از آن رنگ روی موها کمرنگ می شود.
بعضی مواقع بعد از شستشو از بین می روند این بدان معنی است که رنگ های موقتی باید بعد از 2 ماه دوباره استفاده شوند. با این حال، آنها ریزش مو زیادی ندارند و آسیب کمتری به مو وارد می کنند، اما استفاده مکرر از این رنگ ها بدون اینکه موهای شما کمی استراحت کند می تواند منجر به آلوپسی یا ریزش مو به صورت جزئی شود.

رنگ موهای دائمی:

آسیب رنگ موهای دائمی به مراتب بسیار بیشتر از رنگ موهای نیمه دائمی است. این رنگ ها از آمونیاک و پراکسید هیدروژن برای بلند کردن رنگ موهای شما استفاده می کنند. پراکسید موجود در این رنگ ها به ساقه های مو آسیب می رساند و ساختار کراتینه موجود در کوتیکول را می شکند و به موهای شما رنگ دلخواه می دهد.
اگر موهای شما به طور طبیعی تیره رنگ است و آنها را سفید می کنید تا موهای شما بلوند شود در این صورت موها آسیب شدیدی می بینند که ممکن است جبران ناپذیر باشد. مو ضعیف می شود و می شکند که منجر به آلوپسی می شود ممکن است ریزش مو موقتی باشد، اما رشد مجدد مو زمان می برد.
آلوپسی که به دلیل شکستگی مو اتفاق می افتد موقتی است، اما اگر این مواد شیمیایی ریشه موهای شما را لمس کنند ممکن است موهای تلوژن خود را از دست دهید. استفاده مکرر از رنگ موهای دائمی یا موقت منجر به کم پشتی و ریزش مکرر مو خواهد شد.

روش های جایگزین برای رنگ کردن مو چیست؟

اگر روزانه پنجاه تا صد تار مو از دست دهید طبیعی است، اما اگر تعداد آنها افزایش یابد باید روش های جایگزینی برای رنگ کردن موهای خود انتخاب کنید. روش های جایگزین که باعث ریزش موهای شما نمی شوند شامل موارد زیر است:
می توانید از رنگ هایی که مواد طبیعی در آنها وجود دارد استفاده کنید
رنگ های بدون آمونیاک نیز در بازار موجود است که به موهای شما آسیبی نمی رساند، بنابراین ریزش مو ایجاد نمی شود
شما می توانید از حنا استفاده کنید، اما فقط سایه تیره تری به موهای شما می بخشد
حتی برای استفاده از روش های جایگزین نیز باید موهای خود را مرطوب نگه دارید و به طور مرتب به آنها رسیدگی کنید تا موهایی سالم و قوی داشته باشید.
مترجم: الهه زارعی