بعد از آب، چای دومین نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است. یک فنجان چای گرم صبح می تواند انرژی را تقویت کرده و مغز را تحریک کند در حالی که یک فنجان از این نوشیدنی هنگام عصر نیز روش خوبی برای آرام سازی روز محسوب می شود. چای دارای برخی از مزایای شگفت انگیز برای سلامتی است که یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت آن است.
اگر می خواهید از مزایای یک فنجان برای سلامتی بیشتری بهره مند شوید چای معمولی خود را با یک فنجان چای پوست پرتقال تازه جایگزین کنید. پرتقال یک میوه زمستانی سرشار از ویتامین C است، اما پوست آن را که دور می ریزیم نیز دارای مواد مغذی و بسیار سالم است. به گزارش تایمز سوفاندیا، نوشیدن چای پوست پرتقال یکی از ساده ترین راه ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن است.

طرز تهیه چای پوست پرتقال

عناصر:
پوست نصف پرتقال
یک و نیم فنجان آب
چوب دارچین
2 تا 3 میخک
1 تا 2 هل سبز
یک دوم قاشق غذاخوری شکر زرد
طرز تهیه آن:
داخل یک ظرف آب ریخته و روی حرارت متوسط قرار دهید، سپس پوست پرتقال خلال شده و سایر ادویه ها را به آن اضافه کنید. اجازه دهید 2 تا 3 دقیقه بجوشد و بعد اجاق گاز را خاموش کنید. چای را صاف کرده و شکر زرد را اضافه کنید تا شیرین شود، حال چای شما برای نوشیدن آماده است.

فواید پوست پرتقال

پوست خارجی میوه های سیتریک به دلیل وجود فلاونوئیدها از میوه ها در مقابل آفت ها محافظت می کند. پوست میوه حاوی بیشترین میزان فلاونوئیدها نسبت به سایر قسمت های میوه است. درست مثل میوه ها پوست پرتقال نیز سرشار از چندین ماده مغذی از جمله فیبر، ویتامین C و ترکیبات گیاهی مانند پلی فنول ها است، همچنین حاوی سایر مواد مغذی سازگار با سلامتی مانند ویتامین A، فولات، ریبوفلاوین، تیامین، ویتامین B6 و کلسیم هستند. در اینجا برخی از فواید شگفت انگیز سلامتی چای پوست پرتقال آورده شده است.
چای پوست پرتقال از سرطان جلوگیری می کند
پوست میوه های سیتریک حاوی ترکیبی به نام لیمونن است. این ماده به ویژه در پوست پرتقال متمرکز است که حدود 97 درصد روغن های اساسی این پوست را تشکیل می دهد. این ماده شیمیایی که به طور طبیعی وجود دارد دارای خواص ضد التهابی و ضد سرطانی است. گنجاندن آن در رژیم غذایی می تواند از انواع مختلف بیماری های ناشی از التهاب و سرطان پوست جلوگیری کند.

سایر فواید پوست پرتقال آن برای سلامتی

چای پوست پرتقال باعث هضم بهتر غذا و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود
طعم چای پوست پرتقال تولید بزاق و اسید معده را افزایش می دهد. نوشیدن منظم این چای هر روز صبح به تحریک دستگاه گوارش و بهبود جذب مواد مغذی از غذا کمک می کند. علاوه بر این، ویتامین C موجود در آن می تواند متابولیسم و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

چای پوست پرتقال از بیماری های مزمن جلوگیری می کند

چای پوست پرتقال که منبع غنی از یک ترکیب گیاهی به نام پلی فنول است می تواند به پیشگیری و مدیریت بسیاری از بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2، چاقی و آلزایمر کمک کند. یک آزمایش نشان داد میزان مصرف و فعالیت پلی فنول در پوست پرتقال بسیار بیشتر از میوه واقعی است، بنابراین به طور طبیعی می توان از آن بیشتر بهره را برای سلامتی برد.

در پایان
از پوست پرتقال به طور کلی برای تهیه کلوچه و کیک استفاده می شود. برای مصرف کاملا بی خطر است، اما برخی از افراد ممکن است با عوارض جانبی آن مانند مشکلات معده دست و پنجه نرم کنند که در صورت بروز آن از مصرف این چای منع می شوند، همچنین دقت داشته باشید هنگام تهیه این چای از پوست پرتقال به مقدار زیاد استفاده نکنید.

مترجم: الهه زارعی