محققان ادعا می کنند ویروس کووید-19 شدید می تواند باعث آسیب جدی به چشم شود.
به گزارش تایمزسوفاندیا، هنگام صحبت از علائم ویروس کرونا اغلب افراد به نشانه های کلاسیک آن از جمله تب، خستگی و سرفه مداوم اشاره می کنند. با این حال، ویروس کشنده از سایر عوارض پزشکی خالی نیست. محققان ناهنجاری های چشم را در بیماران مبتلا به کرونا شدید شناسایی کرده اند که ممکن است غیر معمول به نظر برسد، اما بسیار شیوع دارد این امر بر اساس مطالعه ای که توسط مجموعه متخصصان پزشکی انجام شده به دست آمده است.

کرونا به چشم آسیب می رساند

بر اساس مطالعه اخیر منتشر شده در مجله پزشکی”Radiology” ، ویروس کرونا در حالت شدید می تواند به چشم آسیب جدی وارد کند و منجر به بروز برخی از اختلالات چشم در بیماران شود. متخصصان انجمن نورورادیولوژی فرانسه، از اسکن ام آر آی برای تشخیص ناهنجاری های چشمی در افراد مبتلا به عفونت های جدی ویروس کرونا استفاده کردند. این مطالعه اسکن ام آر آی را روی 129 بیمار انجام داد که از این تعداد 9 نفر علائم ناهنجاری چشم را داشتند و 8 نفر از آنها به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده بودند. یافته های ام آرآی ناهنجاری هایی به نام “گره” در پشت چشم این گروه از بیماران را نشان می دهد که به عنوان التهاب یا آسیب مستقیم به چشم شناسایی شده اند.

روش جلوگیری از بروز آسیب جدی به چشم

در حالی که ویروس کرونا سطح مشخصی از آگاهی و هوشیاری را نسبت به مراقبت و علائم می طلبد این مطالعه غربالگری چشم را برای همه مبتلایان به کرونا پیشنهاد می کند که می تواند شامل ام آر آی و فوندوسکوپی باشد. اگرچه موارد زیادی هنوز تحت حدس و گمان باقی مانده است، اما محققان به طور مداوم وضعیت بیماران را پیگیری می کنند و آزمایشات مختلف و جامع ام آر آی را انجام می دهند تا مشکل را در جوانه برطرف کنند.

سایر علائم چشمی ویروس کرونا که باید مراقب آنها باشید

در مطالعات قبلی پیرامون ویروس کرونا با سایر مشکلات چشمی مانند ورم ملتحمه نیز همراه بوده است، افراد اغلب از درد چشم شکایت داشته اند. انواع مختلف ورم ملتحمه مانند ترشحات مخاطی و احساس وجود سنگ ریزه در چشم مرتبط با عفونت باکتریایی نیز در یافته های اخیر شناسایی شده است.

مترجم: الهه زارعی