داروی متوپرولول یا متورال با یا بدون داروهای دیگر برای درمان فشار خون بالا تجویز می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته های مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند، همچنین این دارو برای کاهش درد قفسه سینه (آنژین) و بهبود بقا پس از حمله قلبی مورد استفاده قرار می گیرد. متوپرولول به گروهی از داروها معروف است که به عنوان بلاکرها شناخته می شوند. این ماده با جلوگیری از عملکرد برخی مواد شیمیایی طبیعی در بدن مانند اپی نفرین روی قلب و عروق خونی کار می کند که اثر ضربان قلب، فشار خون و فشار روحی روی قلب را کاهش می دهد.

نحوه استفاده از متورال

بر اساس دستور پزشک این دارو را به صورت خوراکی همراه یا بلافاصله بعد از غذا به طور معمول یک تا 3 بار در روز مصرف می شود البته دوز مصرفی مناسب آن بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود. برای کاهش خطر عوارض جانبی آن پزشک ممکن است نخست مصرف دوز پایین آن را تجویز کند و به تدریج مقدار آن را افزایش دهد، بنابراین دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.
مصرف دارو را به طور مرتب دنبال کنید تا از بیشترین فواید آن بهره مند شوید، برای کمک به یادآوری مصرف آن هر روز سر ساعت مشخصی آن را مصرف کنید.
بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را به طور ناگهانی قطع نکنید زیرا ممکن است باعث تشدید وضعیت شما شود. برای درمان فشار خون بالا شاید نیاز باشد چندین هفته این دارو را مصرف کنید پس روند درمانی خود را ادامه دهید حتی اگر احساس بهبودی پیدا کردید. برای جلوگیری از درد قفسه سینه، حمله قلبی دوم یا سردردهای میگرنی مصرف منظم این دارو طبق تجویز بسیار مهم است. هنگام بروز درد در قفسه سینه یا میگرن نباید از این دارو استفاده شود. بر اساس دستور پزشک از داروهای دیگری برای تسکین حملات ناگهانی استفاده کنید به عنوان مثال قرص های زیر زبانی نیتروگلیسیرین که برای درد قفسه سینه و داروهای تریپتان مانند سوماتریپتان برای میگرن. اگر وضعیت شما بهبود نیافته یا حتی تشدید شده به عنوان مثال اگر میزان فشار خون به طور معمول بالا بماند یا افزایش یابد، اگر درد قفسه سینه یا میگرن بیشتر رخ دهد باید با پزشک خود در میان بگذارید.

اثرات جانبی مصرف متورال

از عوارض جانبی احتمالی مصرف این دارو می توان به خواب آلودگی، سرگیجه، خستگی، اسهال و ضربان قلب آهسته اشاره کرد، کاهش توانایی جنسی به ندرت گزارش شده است. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی بلند شوید.
این دارو ممکن است جریان خون در دست ها و پاهای شما را کاهش دهد و باعث شود در این اندام ها احساس سرما کنید. سیگار کشیدن این اثر را تشدید می کند در این حالت لباس گرم بپوشید و از مصرف دخانیات خودداری کنید. به یاد داشته باشید پزشک این دارو را با توجه به اینکه فواید آن بیش از عوارضش است برای شما تجویز کرده است. البته بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی را تجربه نمی کنند.
در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید: ضربان بسیار آهسته قلب، سرگیجه شدید، غش، رنگ آبی انگشتان دست و پا، مشکل تنفسی، علائم جدید یا بدتر شدن نارسایی قلبی مانند تنگی نفس، تورم مچ پا ، پا، خستگی غیرمعمول، افزایش غیرمعمول، ناگهانی وزن، تغییرات ذهنی،خلقی مانند گیجی، نوسانات خلقی و افسردگی.
واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله بثورات پوستی، خارش،تورم به ویژه در صورت،زبان،گلو، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست، اما در صورت مشاهده هر یک از آنها به سرعت به پزشک مراجعه کنید یا با اورژانس تماس بگیرید.

موارد احتیاط مصرف داروی متورال

قبل از مصرف متوپرولول اگر به این دارو یا به بتا بلاکرهای دیگر مانند آتنولول و پروپرانولول حساسیت دارید با پزشک خود مطرح کنید. این محصول حاوی مواد غیرفعال است که باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. قبل از استفاده از این دارو سابقه درباره پزشکی خود با دکتر صحبت کنید به ویژه اگر: انواع خاصی از مشکلات ریتم قلب مانند ضربان آهسته قلب، سندرم سینوس بیمار، بلوک دهلیزی – بطنی درجه دو یا سوم، مشکلات تنفسی مانند آسم، برونشیت مزمن و آمفیزم، بیماری کبدی، نارسایی قلبی، واکنش های آلرژیک جدی از جمله مواردی که به درمان اپی نفرین نیاز دارند، مشکلات گردش خون مانند بیماری رینود، بیماری عروق محیطی، اختلالات روحی/ خلقی مانند افسردگی، بیماری عضلانی.
در صورت ابتلا به دیابت این دارو ممکن است ضربان قلب سریع و تپنده ای را که به طور معمول هنگام پایین آمدن قند خون احساس می کنید را مخفی کند. سایر علائم کاهش قند خون مانند سرگیجه و تعریق تحت تاثیر این دارو قرار نمی گیرند، همچنین متورال کنترل قند خون را سخت تر می کند. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی/ ادرار بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید زیرا احتمال می رود پزشک شما نیاز به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی داشته باشد. قبل از انجام جراحی پزشک یا دندانپزشک را از تمام محصولات مورد استفاده خود از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی مطلع کنید.
این دارو احتمال می رود باعث گیجی یا خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) نیز باعث سرگیجه یا خواب آلودگی می شود، بنابراین تا زمانی که نتوانید این کار را با خیال راحت انجام دهید رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا هر کاری را که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید. نوشیدنی های الکلی را محدود کنید و در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید. در دوران بارداری این دارو باید فقط در موارد اضطراری استفاده شود زیرا ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. این دارو به شیر مادر منتقل می شود، اما بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند بهتر است قبل از مصرف آن در این دوران با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی با متورال

تداخلات دارویی نحوه عملکرد داروها را تغییر یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش می دهد. این سند شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. فهرستی از تمام کالاهایی که استفاده می کنید شامل داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی را تهیه کرده و آن را در اختیار پزشک خود قرار دهید. دقت داشته باشید بدون تایید پزشک دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید. از دارویی که می تواند با متورال تداخل داشته باشد می توان به فینگولیمود اشاره کرد.
سایر داروها می توانند بر دفع متوپرولول از بدن شما تاثیر بگذارند که این امر احتمال می رود نحوه اثربخشی متورال را تحت الشعاع قرار دهد به عنوان مثال می توان به لومفانترین، پروپافنون، کینیدین، داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین و پاروکستین، خار مریم و غیره اشاره کرد. برخی از داروها دارای موادی هستند که می توانند ضربان قلب یا فشار خون را افزایش دهند یا نارسایی قلبی شما را تشدید کنند، بنابراین در این باره نیز با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد متورال

اگر فردی بیش از حد متورال مصرف کرده و علائم جدی مانند از دست دادن یا مشکل تنفسی دارد باید با اورژانس تماس گرفته شود. از علائم مصرف بیش از حد آن می توان به ضربان بسیار کند قلب، سرگیجه شدید، ضعف شدید، غش و مشکل تنفسی اشاره کرد. دقت داشته باشید این دارو بر اساس صلاحدید پزشک برای شما تجویز شده است، بنابراین از توصیه آن به دیگران خودداری کنید. با پزشک خود در مورد تغییر سبک زندگی مانند برنامه های کاهش استرس، ورزش و تغییرات رژیم غذایی که ممکن است به اثربخشی بهتر این دارو کمک کند، مشورت کنید. هنگام مصرف این دارو فشار خون، نبض و ضربان قلب خود را به طور مرتب چک کنید. بهتر است آزمایش هایی مانند تست های عملکرد کبد به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل یا عوارض جانبی آن بررسی شود.

دوز از دست رفته داروی متورال

اگر مصرف دارو را فراموش کردید به محض یادآوری بخورید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی است باید از مصرف آن صرف نظر کنید. دقت داشته باشید برای جبران دوز فراموش شده میزان آن را 2 برابر نکنید.

نحوه نگهداری متورال

داروی متورال را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید و همه داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور باشند.
مترجم: الهه زارعی