کبودی نتیجه معمول ضربه ای است که به پوست وارد می شود و باعث پارگی مویرگ ها یا رگ های خونی کوچکی می شود که در نزدیکی سطح پوست دیده می شوند. مویرگ های پاره شده در بافت های اطراف خون نشت می کنند که باعث حساسیت و تغییر رنگ زیر پوست می شود. با بهبود کبودی بدن نشت خون را جذب می کند به همین دلیل ظاهر کبودی تغییر می کند. در حقیقت شما می توانید هم مدت زمان کبودی و هم تقریبا روند بهبودی آن را با توجه به رنگ آن حدس بزنید. به گزارش هلث لاین، کبودی به طور معمول خود به خود برطرف می شود، اما می توانید برای کاهش درد و کوفتگی آن اقدامات موثری انجام دهید.

مراحل و رنگ های کبودی

از ابتدا تا انتهای روند بهبودی کبودی به طور معمول بین 2 تا 3 هفته طول می کشد البته بهبود برخی کبودی ها طولانی تر می شود. این هم به شدت آسیب و هم به محل کبودی بستگی خواهد داشت. برخی از قسمت های بدن به ویژه اندام های مختلف مانند بازوها و پاها ممکن است دیرتر ترمیم شوند. در اینجا همان چیزی است که می توانید طی مراحل کبودی انتظار داشته باشید. به خاطر داشته باشید تغییر از یک رنگ به رنگ دیگر بسیار تدریجی است و سایه های مختلفی از این رنگ ها در طول مسیر وجود دارد.

صورتی و قرمز

بلافاصله پس از ضربه مانند آسیب وارده به ساق پا یا بازو توسط برخورد به در پوست کبود شده می تواند کمی صورتی یا قرمز به نظر برسد حتی ممکن است متوجه شوید اطراف کبودی متورم و کوفته شده است.

آبی و بنفش تیره

در عرض حدود یک روز کبودی به رنگ آبی یا بنفش تیره متمایل می شود. علت این امر هم کمبود اکسیژن و هم تورم در محل کبودی است. در نتیجه هموگلوبین که به طور معمول قرمز است تغییر تدریجی به رنگ آبی را آغاز می کند. این تیره شدن تا روز پنجم بعد از آسیب ادامه می یابد.

سبز کم رنگ

تقریبا در روز ششم کبودی شروع به سبز شدن می کند که این نشانه تجزیه هموگلوبین است، همچنین نشانه آغاز روند بهبودی است.

زرد و قهوه ای

بعد از روز هفتم از زمان آسیب دیدگی کبودی شروع به روشن شدن تا سایه ای به رنگ زرد کمرنگ یا قهوه ای روشن می کند. این آخرین مرحله از فرآیند جذب مجدد بدن است. کبودی در این مرحله دوباره تغییر نمی کند در عوض به تدریج محو می شود تا اینکه کاملا از بین برود.

روش طبیعی های برای درمان کبودی

درمان های زیر را می توان در خانه انجام داد:

یخ درمانی برای رفع کبودی

بلافاصله بعد از آسیب روی محل کبودی یخ بگذارید تا جریان خون در اطراف ناحیه کاهش یابد. خنک شدن رگ های خونی میزان نشت خون در بافت اطراف را کاهش می دهد که این امر می تواند از کبودی بیشتر جلوگیری کرده و تورم را کاهش دهد. می توانید از یک پک یخی قابل استفاده مجدد، یک کیسه یخ یا یک کیسه سبزی منجمد که دور آن پارچه یا حوله پیچیده شده استفاده کنید. هر بار 10 دقیقه روی محل کبودی یخ بگذارید و تا قبل از شروع دوباره 20 دقیقه صبر کنید.

استفاده از گرما برای رفع کبودی

برای تقویت گردش خون و افزایش جریان خون می توانید از گرما دادن استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند تا خون گیر افتاده پس از تشکیل کبودی پاک شود، همچنین استفاده از گرما به شل شدن عضلات و تسکین درد کمک می کند. در این روش می توانید از پد گرم کننده یا بطری آب گرم استفاده کنید.

فشار وارد کردن برای رفع کبودی

ناحیه کبودی را در یک باند الاستیک بپیچید. این کار باعث فشرده شدن بافت ها و جلوگیری از نشت رگ های خونی می شود. استفاده از فشرده سازی می تواند به کم شدن درد و تورم کمک کند.

بالا نگه داشتن محل کبودی

ناحیه کبودی را طوری بالا ببرید که بالای قلب قرار بگیرد. این کار به تسکین درد و تخلیه مایعات به دور از محل کبودی کمک می کند، همچنین ارتفاع فشار را کاهش می دهد که این فرصتی کامل برای استراحت و آرامش به شما می دهد که به روند بهبودی نیز کمک می کند.

آرنیکا برای رفع کبودی

آرنیکا یک گیاه هومیوپاتی است که التهاب و تورم را کاهش می دهد، بنابراین آن را به یک درمان ایده آل برای رفع کبودی تبدیل می کند. مطالعه ای در سال 2010 نشان داد پماد موضعی آرنیکا به طور موثری کبودی ناشی از لیزر را کاهش می دهد. می توانید چند بار در روز از پماد یا ژل آرنیکا روی محل کبودی استفاده کنید، همچنین آرنیکا را می توان به صورت خوراکی نیز مصرف کرد.

کرم ویتامین K برای رفع کبودی

ویتامین K یک ماده مغذی ضروری است که به لخته شدن خون کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد کرم ویتامین K در یک مطالعه کوچک در سال 2002 میزان کبودی پس از لیزر را کاهش داده است. برای استفاده از این روش درمانی حداقل 2 بار در روز کرم ویتامین K را به آرامی روی محل کبودی بمالید.

آلوئه ورا برای رفع کبودی

آلوئه ورا به عنوان منبع معتبر برای کاهش درد و التهاب شناخته شده است که می توانید آن را به صورت موضعی روی ناحیه آسیب دیده بمالید. حتما از ژلی استفاده کنید که حاوی آلوئه ورا خالص باشد، بنابراین برای بررسی مواد افزودنی آن برچسب روی محصول را با دقت بخوانید.

ویتامین C برای رفع کبودی

ویتامین C دارای خواص ضد التهابی است و برای بهبود زخم استفاده می شود، همچنین می توانید ژل، کرم یا سرم حاوی ویتامین C را مصرف کنید حتی می توان این موارد را بصورت موضعی استفاده کرد. به علاوه، می توانید آن را به عنوان مکمل مصرف کنید و حتما میوه و سبزی های تازه بخورید.

آناناس برای رفع کبودی

بروملین مخلوطی از آنزیم های موجود در آناناس است. بروملین به کاهش شدت کبودی و التهاب کمک می کند. می توانید آناناس بخورید یا مکمل های بروملین را مصرف کنید، همچنین می توان آن را بصورت موضعی به عنوان کرم استفاده کرد.

کامفری برای رفع کبودی

کامفری گیاهی است که اغلب برای درمان بیماری های پوستی و التهاب از آن استفاده می شود. این گیاه دارای قدرت بهبودی است که برای درمان کبودی استفاده می شود. می توانید روزی چند بار کرم را روی محل کبودی بمالید، همچنین می توانید با استفاده از برگ های خشک شده کامفری کمپرس درست کنید. برگ ها را به مدت 10 دقیقه در آب جوش قرار دهید سپس مایع را صاف کرده و برگ ها را در یک حوله یا پارچه بپیچید و روی ناحیه کبودی بمالید.

در پایان

بهبود کبودی ممکن است چند هفته طول بکشد. مراقب باشید به بدن خود استراحت دهید تا حداکثر بهبودی حاصل شود. استفاده از برخی از داروهای خانگی که در اینجا توضیح داده شده به تسریع روند بهبودی کمک می کنند. به خاطر داشته باشید کبودی می تواند نتیجه یک پیچ خوردگی شدید یا شکستگی باشد. اگر:
این آسیب جزئی به نظر می رسید، اما شما هنوز هم پس از 3 روز درد دارید
شما دچار یک توده روی محل کبودی خود شدید
به نظر می رسد بی دلیل کبود می شوید
متوجه خون در ادرار یا مدفوع خود می شوید
اینها علائم آسیب جدی تر هستند که باید درباره آنها با یک متخصص صحبت کرد.
مترجم: الهه زارعی