کمردرد یکی از دلایل رایج و عمده مراجعه افراد به پزشک است. براساس اعلام موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی (NINDS)، کمردرد شایع ترین علت ناتوانی ناشی از شغل است. حداقل 80 درصد آمریکایی ها در طول زندگی خود دچار کمردرد می شوند و بیشتر کمردردها نتیجه آسیب دیدگی مانند رگ به رگ شدن عضلات یا کشیدگی ناشی از حرکات ناگهانی یا مکانیسم ضعیف بدن هنگام بلند کردن اجسام سنگین است، همچنین کمردرد می تواند ناشی از برخی بیماری ها باشد، مانند:

تومورهای نخاعی

دیسک پاره یا فتق شده

سیاتیک

آرتروز

عفونت کلیه

عفونت ستون فقرات

کمر درد حاد می تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد در حالی که کمر درد مزمن دردی است که بیش از سه ماه به طول می انجامد. کمردرد بیشتر در سنین 30 تا 50 سالگی رخ می دهد و تا حدودی به دلیل تغییراتی است که با افزایش سن در بدن ایجاد می شود به عنوان نمونه با افزایش سن میزان مایع بین مهره های ستون فقرات کاهش می یابد این بدان معنی است که دیسک های موجود در ستون فقرات به راحتی تحریک می شوند. به علاوه، مقداری تون عضلانی از دست می دهید که باعث می شود کمر مستعد آسیب دیدگی شود به همین دلیل تقویت عضلات کمر و استفاده از عملکرد بهینه بدن برای جلوگیری از کمردرد مفید است.

دلایل کمردرد چیست؟

فشارها

عضلات و رباط های پشت می توانند به دلیل فعالیت بیش از حد دچار کشش یا پارگی شوند که از علائم آن می توان به درد، سفتی و اسپاسم عضلات اشاره کرد و استراحت و فیزیوتراپی درمانی برای این علائم هستند.

آسیب دیسک

دیسک های پشت مستعد آسیب هستند که این خطر با بالا رفتن سن افزایش می یابد. قسمت بیرونی دیسک می تواند پاره یا فتق شود، هنگامی که غضروف اطراف دیسک به نخاع یا ریشه های عصبی فشار می آورد دیسک فتق که به لغزش دیسک یا پارگی نیز معروف است، ایجاد می شود. بالشتکی که بین مهره های ستون فقرات قرار دارد از موقعیت طبیعی خود خارج می شود. این عارضه می تواند منجر به فشرده سازی ریشه عصب هنگام خروج از نخاع و از طریق استخوان های مهره شود. آسیب دیسک به طور معمول پس از بلند کردن جسمی یا پیچاندن کمر به طور ناگهانی رخ می دهد و برخلاف کشیدگی پشت درد ناشی از آسیب دیسک اغلب بیش از 72 ساعت طول می کشد.

سیاتیک

در صورت فشار دیسک به عصب سیاتیک، سیاتیک با دیسک فتق ایجاد می شود عصب سیاتیک ستون فقرات را به پاها متصل می کند. در نتیجه سیاتیک باعث درد در پاها نیز می شود که به طور معمول درد آن به شکل احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن است.

تنگی کانال نخاعی

تنگی نخاع زمانی رخ می دهد که ستون فقرات باریک می شود و به نخاع و اعصاب نخاعی فشار وارد می کند. تنگی نخاع بیشتر به دلیل تحلیل رفتن دیسک های بین مهره ها ایجاد می شود و نتیجه فشرده سازی ریشه های عصبی یا نخاع توسط خارهای استخوانی یا بافت های نرم مانند دیسک ها است. فشار بر اعصاب نخاعی علائمی مانند موارد زیر را دارد:

بی حسی

گرفتگی

ضعف

این علائم را می توانید در هر نقطه از بدن احساس کنید. علائم در بسیاری از افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی هنگام ایستادن یا راه رفتن تشدید می شود.

انحنای غیرطبیعی ستون فقرات

اسکولیوز، کیفوز و لوردوز همگی شرایطی هستند که باعث ایجاد انحناهای غیرطبیعی در ستون فقرات می شوند.  اینها شرایط مادرزادی هستند که به طور معمول نخستین بار در دوران کودکی یا نوجوانی تشخیص داده می شوند. انحنای غیرطبیعی باعث ایجاد درد و وضعیت بد بدن می شود زیرا فشار روی موارد زیر را ایجاد می کند:

 • عضلات
 • تاندون ها
 • رباط ها
 • مهره ها

سایر شرایط بروز کمردرد

تعدادی از شرایط دیگر نیز وجود دارد که باعث کمردرد می شود. این شرایط عبارتند از:

آرتروز و التهاب مفاصل است.

فیبرومیالژیا درد و حساسیت طولانی مدت در مفاصل، عضلات و تاندون ها است.

اسپوندیلیت یا التهاب مفاصل بین استخوان های ستون فقرات است.

اسپوندیلوز یک اختلال دژنراتیو است که باعث از بین رفتن ساختار و عملکرد طبیعی ستون فقرات می شود. پیری علت اصلی این بیماری محسوب می شود. شرایط دیگری که می توانند باعث بروز کمردرد شوند عبارتند از:

 • مشکلات کلیه و مثانه
 • بارداری
 • آندومتریوز
 • کیست های تخمدان
 • فیبروئید رحم
 • سرطان

کمردرد چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک ضمن بررسی سابقه پزشکی شما را برای تعیین محل درد معاینه می کند، همچنین معاینه فیزیکی می تواند تعیین کند آیا درد بر دامنه حرکت شما تاثیر می گذارد یا خیر. به علاوه، پزشک رفلکس ها و پاسخ های شما به برخی احساسات را بررسی می کند که مشاهده کند آیا کمردرد روی اعصاب شما تاثیر می گذارد یا خیر. تا زمانی که علائم نگران کننده یا ناتوان کننده یا از دست دادن نورولوژیک نداشته باشید پزشک اغلب قبل از تجویز آزمایش و عکس برداری وضعیت شما را برای چند هفته تحت نظر دارد دلیل این امر این است که بیشتر کمردردها با استفاده از درمان های ساده خودمراقبتی برطرف می شوند. برخی علائم نیاز به آزمایش و بررسی بیشتر دارند، از جمله:

 • عدم کنترل روده
 • ضعف
 • تب
 • کاهش وزن

به همین ترتیب اگر کمردرد شما بعد از درمان های خانگی همچنان ادامه یابد پزشک انجام آزمایش ها و عکس برداری ها را برای فرد تجویز می کند. در صورت مشاهده هر یک از این علائم علاوه بر کمردرد بلافاصله به دنبال پزشک باشید. در برخی موارد انجام تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن، سونوگرافی و ام آر آی لازم است تا پزشک بتواند موارد زیر را بررسی کند:

مشکلات استخوانی

مشکلات دیسک

مشکلات در رباط ها و تاندون های پشت

اگر پزشک مشکوک به مشکل قدرت استخوان های پشت باشد به فرد انجام آزمایش اسکن استخوان یا تست تراکم استخوان را تجویز می کند. الکترومیوگرافی (EMG) در شناسایی هرگونه مشکل عصب کمک می کند.

گزینه های درمانی برای کمردرد کدامند؟

مراقبت در خانه

روش های مراقبت از خود در 72 ساعت اول پس از شروع درد بسیار مفید هستند. اگر بعد از 72 ساعت درمان در خانه درد بهبود نیافت باید به پزشک مراجعه کنید. فعالیت های بدنی عادی خود را برای چند روز متوقف کنید و یخ درمانی را در قسمت پایین کمر خود شروع کنید. پزشکان به طور معمول استفاده از یخ را در 48 تا 72 ساعت اول سپس تغییر به سمت گرما درمانی توصیه می کنند. یعنی یخ و گرما را جایگزین کنید تا ماهیچه ها شل شوند. پروتکل RICE مخفف چهار کلمه Rest (استراحت)، Ice (یخ)، Compression (فشردن) و Elevation (بالا نگه داشتن عضو) در 48 ساعت اول توصیه می شود. به علاوه، برای تسکین درد از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن نیز می توانید استفاده کنید. برخی اوقات خوابیدن به پشت نیز باعث ناراحتی بیشتر می شود. اگر چنین است سعی کنید به پهلو دراز بکشید و زانوها را خم کرده و یک بالش را بین پاهای خود قرار دهید. اگر می توانید به راحتی به پشت دراز بکشید یک بالش یا یک حوله لول کرده را برای کاهش فشار کمر زیر ران خود قرار دهید. حمام گرم یا ماساژ اغلب می تواند عضلات سفت و گره خورده در پشت را شل کند.

درمان های پزشکی برای کمردرد

کمردرد تحت برخی شرایط مختلف نیز رخ می دهد، از جمله:

کشیدگی و ضعف عضلانی

اعصاب فشرده شده

عدم انطباق نخاع

تعدادی از درمان های پزشکی ممکن نیز وجود دارد از جمله:

داروها

لوازم پزشکی

فیزیوتراپی

پزشک شما دوز مناسب دارو یا سایر درمان ها را بر اساس علائم شما تعیین می کند. برخی از داروهایی که پزشک ممکن است تجویز کند شامل موارد زیر است:

شل کننده های عضلانی

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی

داروهای مخدر مانند کدئین برای تسکین درد

استروئیدها برای کاهش التهاب

تزریق کورتیکواستروئید

همچنین پزشک احتمال می رود فیزیوتراپی و سایر درمان های مشابه را تجویز کند، از جمله:

ماساژ

کشش

تمرینات تقویت کننده

عمل جراحی

برای موارد شدید جراحی ممکن است لازم باشد. جراحی به طور معمول فقط در صورت عدم موفقیت در سایر روش های درمانی گزینه مطلوبی برای فرد محسوب می شود. با این حال، در صورت از دست دادن کنترل روده یا مثانه یا از دست دادن عصبی پیشرونده جراحی به یک گزینه اضطراری تبدیل می شود. دیسککتومی فشار ریشه عصبی را که توسط دیسک برآمده یا خار استخوان تحت فشار قرار گرفته است را کاهش می دهد. جراح قطعه کوچکی از لایه، قسمت استخوانی کانال نخاعی را برمی دارد.

بیشتر بخوانید: مکمل های مهم برای تقویت سیستم ایمنی بدن / با این مکمل ها به جنگ با کرونا بروید

فورامینوتومی عمل جراحی است که سوراخ استخوانی کانال نخاعی را که محل ریشه عصب است، باز می کند.

الکتروتراپی دیسک کمر شامل قرار دادن یک سوزن از طریق کاتتر در دیسک و گرم شدن آن به مدت 20 دقیقه است. این کار باعث ضخیم شدن دیواره دیسک و برآمدگی و تحریک عصب دیسک داخلی می شود.

در نوکلئوپلاستی از دستگاهی مانند گرز استفاده می شود که از طریق سوزن وارد دیسک می شود، سپس می تواند مواد دیسک داخلی را از بین ببرد دستگاه با استفاده از امواج رادیویی بافت را گرم و جمع می کند.

فرسایش رادیوفرکانسی روشی برای استفاده از امواج رادیویی برای قطع ارتباط عصب ها با یکدیگر است. در این روش جراح با وارد کردن یک سوزن خاص به اعصاب آن را گرم می کند که باعث تخریب اعصاب می شود.

فیوژن نخاع کمری باعث تقویت ستون فقرات و کاهش حرکت دردناک می شود. این روش دیسک های بین دو یا چند مهره را از بین می برد، سپس جراح مهره ها را کنار یکدیگر با پیوند استخوان یا پیچ های فلزی خاص فیوز می کند.

لامینکتومی ستون فقرات که به آن فشرده سازی نخاع نیز گفته می شود. در این روش لایه را از بین می برد تا اندازه کانال نخاع بزرگ تر شود که این امر فشار بر نخاع و اعصاب را کاهش می دهد.

چگونه از کمردرد جلوگیری کنیم؟

روش های زیادی برای جلوگیری از کمردرد وجود دارد. تکنیک های پیشگیری از تمرین نیز در صورت آسیب دیدگی در ناحیه کمر از شدت علائم کم می کند. پیشگیری شامل موارد زیر است:

ورزش عضلات شکم و کمر

اگر اضافه وزن دارید کاهش وزن

اجسام را به شیوه درست از روی زمین بلند کنید

حفظ وضعیت مناسب بدن

همچنین ممکن است بخواهید:

روی یک سطح سفت بخوابید

روی صندلی های حمایتی بنشینید که در ارتفاع صحیح و درستی قرار دارند

از کفش های پاشنه بلند پرهیز کنید

اگر سیگار می کشید آن را ترک کنید

نیکوتین باعث تحلیل رفتن دیسک های ستون فقرات می شود، همچنین جریان خون را کاهش می دهد. با پزشک خود در مورد کمردرد صحبت کنید وی می تواند با تشخیص علت به شما کمک کند تا روند درمانی مناسب را پیش بگیرد.

مترجم: الهه زارعی