غذاهای کنسروی نسبت به غذاهای تازه یا منجمد ارزش غذایی کمتری دارند، برخی از افراد ادعا می کنند غذاهای کنسروی حاوی مواد مضر هستند، بنابراین باید از مصرف آنها اجتناب کرد. برخی دیگر بر این باورند غذاهای کنسرو شده می توانند بخشی از یک رژیم غذایی سالم محسوب شوند. به گزارش هلث لاین، در این مقاله هر آنچه درباره غذاهای کنسرو شده باید بدانید توضیح داده شده است.

غذای کنسروی چیست؟

کنسرو نوعی روش نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی با بسته بندی آنها در ظروف ضد هوا است. کنسرو برای نخستین بار در اواخر قرن هجدهم به عنوان راهی برای تامین منبع غذایی پایدار برای سربازان و ملوانان در جنگ توسعه یافت. فرآیند کنسرو سازی با توجه به محصول کمی متفاوت است، اما در تهیه آن 3 مرحله اصلی وجود دارد که شامل:
در حال پردازش. مواد غذایی پوست گرفته شده، قطعه قطعه، خرد شده، حفره دار، استخوان دار، پوسته پوسته شده یا پخته می شود.
آب بندی. غذای فرآوری شده در قوطی ها بسته می شود.
گرم کردن. قوطی ها برای از بین بردن باکتری های مضر و جلوگیری از فساد گرم می شوند.
این روند باعث می شود غذا برای مدت 1 تا 5 سال یا حتی بیشتر سالم باقی بماند. غذاهای کنسرو شده معمول شامل میوه ها، سبزیجات، لوبیا، سوپ، گوشت و غذاهای دریایی است.
کنسرو سازی چه تاثیری بر سطح مواد مغذی دارد؟
غذاهای کنسرو شده نسبت به غذاهای تازه یا منجمد از مواد مغذی کمتری برخوردار هستند، اما تحقیقات نشان می دهد این گزینه همیشه درست نیست. در واقع، کنسرو کردن بیشتر مواد مغذی یک ماده غذایی را حفظ می کند. پروتئین، کربوهیدرات و چربی تحت تاثیر این فرآیند قرار نمی گیرند. اغلب مواد معدنی و ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین های A ، D ، E و K نیز حفظ می شوند. به همین ترتیب مطالعات نشان می دهد غذاهای سرشار از برخی مواد مغذی پس از کنسرو شدن سطح بالای مواد مغذی خود را حفظ می کنند. با این حال، از آنجا که کنسرو کردن به طور معمول گرمای زیادی را تحمل می کند، ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین C و B می توانند در روند تولید و آماده سازی آسیب ببینند زیرا این ویتامین ها به طور کلی نسبت به گرما و هوا حساس هستند، بنابراین می توان آنها را طی فرآوری عادی، پخت و پز و روش های نگهداری در خانه نیز از دست داد. با این حال، در حالی که فرایند کنسرو کردن ممکن است به ویتامین های خاصی آسیب برساند ترکیبات دیگر سالم افزایش می یابد به عنوان مثال گوجه فرنگی و ذرت هنگام گرم شدن آنتی اکسیدان بیشتری آزاد می کنند و انواع کنسرو شده این مواد غذایی را به منبع حتی بهتر آنتی اکسیدان تبدیل می کند. با تغییر در سطح مواد مغذی جداگانه غذاهای کنسرو شده منابع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی مهم هستند. در یک مطالعه افرادی که در هر هفته 6 ماده غذایی کنسرو یا بیشتر می خورند از 17 ماده مغذی ضروری بیشتر در مقایسه با افرادی که در هفته 2 یا کمتر ماده غذایی کنسرو مصرف می کنند، بیشتر است.

بیشتربخوانیم:هشدارهای پزشکی پیرامون مصرف انواع کنسرو غذایی

غذاهای کنسرو ارزان قیمت هستند و دیر فاسد می شوند

غذاهای کنسروی روش مناسب و کاربردی برای افزودن غذاهای غنی از مواد مغذی بیشتر به رژیم غذایی است. دسترسی به غذاهای بی خطر و با کیفیت در بسیاری از نقاط جهان وجود ندارد، بنابراین کنسرو کردن به شما کمک می کند تا در طول سال به غذاهای متنوع دسترسی داشته باشید. در واقع، امروزه تقریبا هر غذایی را می توان در قالب یک قوطی یافت، همچنین از آنجا که غذاهای کنسروی می توانند برای چندین سال با خیال راحت نگهداری شوند و غالبا به کمترین زمان آماده سازی نیاز دارند گزینه های بسیار راحتی هستند. علاوه بر این، قیمت آنها نسبت به محصولات تازه کمتر است.

غذاهای کنسروی حاوی مقادیر کمی بیسفنول ای است

بیسفنول ای ماده شیمیایی است که اغلب در بسته بندی مواد غذایی از جمله قوطی ها استفاده می شود. مطالعات نشان می دهد بیسفنول ای موجود در کنسروها می تواند از پوشش قوطی به مواد غذایی موجود در آن منتقل شود. یک مطالعه 78 غذای کنسرو شده را تجزیه و تحلیل کرد و بیسفنول ای را در بیش از 90 درصد آنها یافت. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد خوردن مواد غذایی کنسروی دلیل اصلی قرار گرفتن در معرض بیسفنول ای است. در یک مطالعه دیگر، شرکت کنندگانی که به مدت 5 روز روزانه یک وعده سوپ کنسروی مصرف می کردند بیش از هزار درصد افزایش سطح بیسفنول ای را در ادرار خود تجربه کردند. اگرچه شواهد مختلف است، اما برخی مطالعات در فاز انسانی بیسفنول ای را با مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و اختلال عملکرد جنسی مردان مرتبط دانسته است، بنابراین اگر سعی دارید میزان بیسفنول ای خود را به حداقل برسانید خوردن مقدار زیاد غذاهای کنسرو شده ایده خوبی نیست زیرا ممکن است حاوی باکتری های کشنده باشند. گرچه بسیار نادر است، اما غذاهای کنسرو شده که به درستی پردازش نشده باشند می تواند حاوی باکتری های خطرناکی باشند. مصرف غذای آلوده باعث بوتولیسم می شود، یک بیماری جدی که در صورت عدم درمان منجر به فلجی و مرگ می شود. دقت داشته باشید هرگز قوطی های برآمده، دندانه دار، ترک خورده یا نشت دار را نخرید.

برخی غذاهای کنسروی حاوی نمک، شکر یا مواد نگهدارنده اضافه شده هستند

نمک، شکر و مواد نگهدارنده گاهی طی مراحل کنسرو کردن مواد غذایی اضافه می شوند. برخی از کنسروها نمک زیادی دارند گرچه این برای بیشتر افراد خطری ندارد، اما ممکن است برای برخی از افراد مانند فشار خون بالا مشکل ساز باشد، همچنین غذاهای کنسروی که حاوی شکر اضافه شده باشند اثرات مضری دارند. قند اضافی با افزایش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله چاقی، بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 همراه است. انواع دیگر نگهدارنده های طبیعی یا شیمیایی نیز ممکن است به آنها اضافه شود.

نحوه انتخاب صحیح غذاهای کنسروی

مانند همه غذاها و مواد غذایی خواندن برچسب روی محصول و فهرست مواد تشکیل دهنده مهم است. اگر مصرف نمک برای شما نگران کننده است باید گزینه “کم سدیم” یا “بدون نمک اضافه شده” را انتخاب کنید. برای جلوگیری از شکر اضافی به جای شربت میوه هایی را که در آب یا آب میوه از قبل کنسرو شده انتخاب کنید، همچنین تخلیه و شستشو غذاها محتوای نمک و شکر آنها را کاهش می دهد. بسیاری از غذاهای کنسرو شده به هیچ وجه حاوی مواد افزودنی نیستند، اما تنها راه دانستن آن به طور قطع خواندن فهرست مواد تشکیل دهنده است.
در پایان
هنگامی که غذاهای تازه در دسترس نیستند مواد غذایی کنسرو شده یک گزینه مغذی محسوب می شوند و آنها مواد مغذی ضروری را برای بدن فراهم می کنند و فوق العاده راحت هستند. غذاهای کنسرو شده نیز منبع قابل توجهی از بیسفنول ای هستند که باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی می شوند. غذاهای کنسرو شده می توانند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشند، اما مهم است که برچسب روی محصولات را بخوانید و متناسب با نیاز خود آنها را انتخاب کنید.
مترجم: الهه زارعی