اکثر مبتلایان به دیسک کمر یا کمر درد هیچ وقت نیازی به جراحی پیدا نمی‌کنند. با این حال عده کمی، جراحی تنها گزینه موجود برای تسکین درد و مشکلاتشون است. معمولا جراحی دیسک کمر از سوی پزشک تجویز نمی‌گردد مگر اینکه با وجود اقدامات غیر جراحی مانند مُسَکن، ورزش، استراحت در منزل و …. درمان نشوند و اگر علائم آسیب عصبی مرتبا وخیم تر شوند ممکن است لازم باشد فرد فورا جراحی شود و این بهترین زمان برای جراحی دیسک کمر است.
خب پس راه حل برای اکثر افرادی که مبتلا به دردکمر یا دیسک کمر هستند و نیاز به جراحی ندارند چی هست ؟

1.کمربند طبی فراصوت تیلاکس پرو

این کمربند با دارا بودن تکنولوژی پیشرفته فراصوت (  ultrasound) در کاهش کمردرد بسیار موثر است و افرادی که مبتلا به این بیماری هستند را به زندگی فعال باز می گرداند که به راحتی بتوانند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهند

با توجه به این که این محصول با فرکانس سونوگرافی یعنی فراصوت ( ultrasound ) کار می کند و باعث افزایش جریان خون می شود که این افزایش، التهاب و کمردرد را از بین می برد.
پس از چند روز استفاده از کمربند فراصوت تیلاکس پرو درد و التهاب شما روز به روز کاهش می یابد به طوری که در روز پانزدهم به نتیجه مطلوبی خواهید رسید.

البته افرادی که به هر دلیل مایل به استفاده از این تکنولوژی فراصوت و کمربند‌های مشابه مانند تیلاکس پرو نباشند می‌توانند از راه‌های زیر برای بهبود وضعیت کمک بگیرند.

  1. درمان با کمپرس سرد و گرم

این روش از درمان، راحت، سریع، ارزان و در خانه قابل انجام است. اما دانستن دو نکته مهم است این که چه زمانی باید از کمپرس آب سرد و چه زمانی باید از کمپرس آب گرم استفاده کنیم.
گرم شدن ناحیه کمر باعث رقیق شدن خون در رگ‌ها، افزایش گردش خون و اکسیژن در اون منطقه می‌شود و اتصال درد به مغز را کم می کند و شما حس بهتری خواهید داشت.
هنگام درمان بیرون زدگی دیسک کمر، باید از کمپرس آب سرد استفاده کرد چون بیرون زدگی دیسک باعث ایجاد التهاب و خونریزی مویرگ‌ها می شود و اگر از کمپرس آب گرم استفاده کنیم این عمل را تشدیدتر کرده ایم پس کمپرس سرد جریان خون آن منطقه را محدود می کند.

3.تمرینات کششی

ورزش‌ها را باید کاملا به طور صحیح انجام دهید اما بیرون زدگی دیسک شما از هر نوع و در هر وضعیتی باشد قبل از انجام حرکات ورزشی و کششی حتما باید با یک متخصص مشورت کنید تا خیالتان راحت باشد که می‌توانید درمان کمردرد را با ورزش و بدون خطر افزایش صدمات انجام دهید.

هنگامی که به سختی در تلاش برای انجام ورزش هستید امکان دارد اصول اولیه را فراموش کنید. اما لطفا به یاد داشته باشید این حرکات باید با ملایمت انجام شوند و از حد توانایی بدنتان فراتر نروید چون به مرور زمان قوی‌ تر و انعطاف پذیرتر خواهید شد.

  1. درمان با داروهای شیمیایی

پزشکان برای درمان کمردرد ابتدا داروهای خوراکی را توصیه می‌کنند اما چون بدن انسان‌ها با هم متفاوت است دکترها ممکن است داروها و دوزهای مختلفی را برای بیماران تجویز کنند.
هدف درمان کمر درد با دارو باید این باشد که درمان بیمار سریع تر و با استفاده از دوز پایین انجام گیرد و هم چنین مهم است که بیمار داروها را دقیقا طبق دستور مصرف کند و از سوء مصرف و استفاده بیش از اندازه آن خوداری کند.

  1. فعالیت‌های هوازی

پیاده روی یک انتخاب عالی برای افراد مبتلا به برآمدگی دیسک است زیرا باعث تحریک جریان خون و اکسیژن به سلول می‌شود. همچنین به هیدراته شدن دیسک کمک می‌کند که برای بهبود بسیار مهم است. سایر فعالیت‌ها مثل شنا و دوچرخه سواری هم مفید است. مخصوصا پیاده روی در آب، چون وقتی در آب ورزش می‌کنید و یا راه می‌روید وزن شما 90 درصد کم می‌شود. اما توصیه می‌شود حتما قبل از انجام این فعالیت‌ها با پزشک خود مشورت کنید.