اعتیاد، یک ناتوانی روانشناختی و جسمی در قطع مصرف یک ماده شیمیایی، دارو، فعالیت یا ماده ای است که حتی اگر آسیب روحی و جسمی ایجاد کند. اصطلاح اعتیاد فقط به وابستگی به موادی مانند هروئین یا کوکائین اشاره ندارد بلکه هر فردی که نمی تواند مصرف یک دارو یا ماده شیمیایی خاص را متوقف کند به ماده وابستگی دارد، همچنین برخی از اعتیادها ناتوانی در توقف مشارکت در فعالیت هایی مانند قمار، غذا خوردن یا کار را شامل می شود که در این شرایط فرد دچار اعتیاد رفتاری می شود. اعتیاد یک بیماری مزمن است که می تواند ناشی از مصرف داروها هم باشد به عنوان مثال استفاده بیش از حد از مسکن های افیونی هر روز باعث مرگ 115 نفر در ایالات متحده می شود.
هنگامی که فردی اعتیاد را تجربه می کند نمی تواند نحوه استفاده از ماده یا مشارکت در فعالیتی را کنترل کند و برای کنار آمدن با زندگی روزمره به آن وابسته می شود. هر ساله اعتیاد به الکل، دخانیات، مواد مخدر غیرقانونی و مواد افیونی تجویزی 740 میلیارد دلار هزینه درمان، از دست دادن کار و اثرات جرم برای اقتصاد ایالات متحده را افزایش می دهد. بیشتر افراد شروع به استفاده از دارو می کنند یا ابتدا داوطلبانه به فعالیتی مشغول می شوند. با این حال، اعتیاد می تواند بر فرد تسلط یابد و کنترل وی را کاهش دهد.

اعتیاد در مقابل سوءمصرف مواد

اعتیاد به مواد مخدر و سوءمصرف مواد متفاوت هستند. سوءاستفاده به استفاده نادرست، بیش از حد یا غیر درمانی از مواد تغییر دهنده بدن و ذهن اشاره دارد. با این حال، هر فردی که از یک ماده سوءاستفاده کند اعتیاد ندارد.

اعتیاد ناتوانی طولانی مدت در تعدیل یا قطع مصرف است به عنوان مثال، شخصی که در یک شب بیرون رفتن به شدت الکل می نوشد هم اثرات مفرح و هم اثرات مضر این ماده را تجربه می کند. با این حال، تا زمانی که فرد نیازی به مصرف منظم این مقدار الکل به تنهایی یا در ساعاتی از روز که الکل به احتمال زیاد فعالیت های منظم مانند صبح را مختل می کند واجد شرایط اعتیاد نیست.
فردی که هنوز به اعتیاد مبتلا نشده ممکن است با اثرات جانبی مضر سوء مصرف مواد مصرف بیش از حد آن را متوقف کند. به عنوان مثال، استفراغ یا بیدار شدن از خواب با خماری پس از نوشیدن زیاد الکل برخی افراد را به این زودی از نوشیدن آن مقدار باز می دارد. فردی که به اعتیاد مبتلا است علی رغم اثرات مضر همچنان به سوءاستفاده از این ماده ادامه می دهد.

علائم اولیه اعتیاد:

به دنبال کنترل غیرقانونی مواد مخدر
درگیر شدن غیرقابل کنترل در سطوح مضر رفتار عادت زایی
غفلت یا از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که شامل ماده یا رفتار مضر نیستند
مشکلات مربوط به روابط که به طور معمول شامل شلاق زدن به افرادی است که وابستگی را شناسایی می کنند عدم توانایی در توقف استفاده از دارو اگرچه ممکن است باعث مشکلات سلامتی یا شخصی شود مانند مشکلات مربوط به شغل یا روابط
مخفی کردن مواد یا رفتارها و در غیر این صورت اعمال پنهان کاری به عنوان مثال، امتناع از توضیح آسیب هایی که تحت تاثیر قرار گرفته اند
تغییرات عمیق در ظاهر از جمله ترک قابل توجه بهداشت فردی
افزایش خطر پذیری هم برای دسترسی به ماده یا فعالیت و هم هنگام استفاده از آن یا درگیر شدن در آن
هنگامی که فردی به اعتیاد مبتلا می شود و مصرف ماده یا رفتار خود را متوقف می کند احتمال می رود علائم خاصی را تجربه کند. این علائم عبارتند از:
اضطراب
تحریک پذیری
لرز
حالت تهوع
استفراغ
خستگی
از دست دادن اشتها
اگر فردی به طور مرتب از الکل یا بنزودیازپین استفاده کرده باشد و ناگهان یا بدون نظارت پزشک اقدام به ترک آنها کند می تواند برای وی کشنده باشد.

درمان ها

پیشرفت دارویی و تشخیص به جامعه پزشکی کمک کرده است تا روش های مختلفی را برای مدیریت و رفع اعتیاد ایجاد کند. روش ها عبارتند از:
رفتار درمانی و مشاوره
دارو و درمان مبتنی بر دارو
دستگاه های پزشکی برای درمان ترک
درمان عوامل روانشناختی مرتبط مانند افسردگی
مراقبت مداوم برای کاهش خطر عود
درمان اعتیاد بسیار شخصی است و اغلب نیاز به حمایت جامعه فرد یا خانواده دارد.
روند درمان ممکن است طولانی و پیچیده باشد، اعتیاد یک بیماری مزمن دارای طیف وسیعی از تاثیرات روانی و جسمی است. البته هر ماده یا رفتاری نیاز به مدیریت متفاوتی دارد.

بیشتر بخوانید:واکسنی برای ترک اعتیاد

در پایان

اعتیاد یک وابستگی جدی و مزمن به یک ماده یا فعالیت است. شیوع اعتیاد سالانه صدها میلیارد دلار برای اقتصاد ایالات متحده هزینه دارد. فرد مبتلا به اعتیاد قادر به قطع مصرف یک ماده یا انجام یک رفتار نیست حتی اگر اثرات مضری بر زندگی روزمره فرد داشته باشد. سوءمصرف با اعتیاد متفاوت است سوءمصرف مواد همیشه منجر به اعتیاد نمی شود در حالی که اعتیاد شامل سوءاستفاده منظم از مواد یا انجام رفتارهای مضر است. علائم اعتیاد اغلب شامل کاهش سلامت جسمی، تحریک، خستگی و ناتوانی در قطع مصرف ماده یا درگیر شدن با یک رفتار است. اعتیاد حتی منجر به بروز رفتاری می شود که روابط را متشنج کرده و فعالیت های روزمره را مختل می کند. قطع مصرف ماده یا انجام رفتارها اغلب منجر به علائم ترک از جمله حالت تهوع و لرز می شود، بنابراین سعی نکنید بدون نظارت پزشکی از مصرف الکل یا بنزودیازپین ها ناگهان دست بکشید.
درمان اعتیاد سخت، اما موثر است. بهترین شکل درمان به ماده و نحوه ایجاد اعتیاد بستگی دارد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با این حال، درمان اغلب شامل مشاوره، دارو و حمایت جامعه است.

مترجم: الهه زارعی