حفظ وزن مناسب نخستین گام برای داشتن زندگی سالم است، اما آیا می دانید کاهش وزن به شما در کنترل دیابت نوع 2 نیز کمک می کند؟ طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، کاهش وزن ضمن کنترل قند خون خطر ابتلا به فشار خون و تجمع پلاک در رگ ها را نیز کاهش می دهد. نتایج مطالعات نشان می دهد کاهش 5 تا 10 درصد از وزن باعث کاهش میزان داروی دیابت می شود. کاهش وزن باید در فهرست اولویت افرادی باشد که از دیابت نوع 2 رنج می برند تا بتواند شرایط خود را کنترل کنند. به گزارش تایمزسوفاندیا، در اینجا چگونگی کمک کاهش وزن به بهبود دیابت توضیح داده شده است.

مقاومت به انسولین بهبود یافته

در دیابت نوع 2 بدن نسبت به انسولین تولید شده توسط لوزالمعده پاسخ نمی دهد، بنابراین سطح گلوکز خون افزایش می یابد که مقاومت انسولین نامیده می شود و اغلب با اضافه وزن نیز مرتبط است. کاهش وزن بدن را نسبت به انسولین حساس کرده و مقاومت به انسولین را کاهش می دهد.

نتایج بهتر ای وان سی

همانطور که با کاهش وزن حساسیت نسبت به انسولین بهبود می یابد نتایج بهتری را در گزارشات ای وان سی نیز مشاهده خواهید کرد. بر اساس اعلام انجمن دیابت آمریکا، آزمایشات ای وان سی میانگین سطح قند خون 2 تا 3 ماه گذشته است به همین دلیل گفته می شود تغییر سبک زندگی از طریق رژیم غذایی و ورزش بهترین روش برای درمان و مدیریت دیابت نوع 2 است.

بیشتر بخوانید: بهترین روش ها برای تمیز کردن گوش

ضمن کاهش فشار خون سطح کلسترول را بهبود می بخشد

مشکلات قلبی و دیابت با یکدیگر مرتبط هستند و فشار خون بالا و کلسترول در میان افراد مبتلا به دیابت نوع 2، طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها امری رایج و معمول است. فشار خون بالا به دیواره عروق آسیب می رساند و داشتن بیش از حد LDL و تری گلیسیرید نیز به دیواره های شریان آسیب می رساند. چاقی یک عامل خطر برای کلسترول بالا و فشار خون محسوب می شود، اما کاهش وزن خطر را کاهش می دهد. در مطالعه ای روی 401 نفر، شرکت کنندگانی که دارای اضافه وزن بودند و 5 تا 10 درصد از وزن بدن خود را از دست دادند میزان کلسترول کل، تری گلیسیرید و کلسترول LDL در بین آنها نیز به طور قابل توجهی کاهش یافت.

افزایش انرژی و بهبود روحیه

هنگامی که افراد با دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم لاغر می شوند ضمن افزایش سطح انرژی روحیه آنها نیز بهتر می شود. بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، کاهش وزن باعث بهبود اعتماد به نفس و سلامت روان نیز می شود زیرا افراد بعد از کاهش وزن احساس بهتری نسبت به خود و بدنشان دارند. این امر باعث ایجاد انگیزه و تشویق بیشتر در کنترل دیابت می شود.

کاهش خطر آپنه خواب

دیابت احتمال ابتلا به آپنه خواب را افزایش می دهد. آپنه خواب نوعی اختلال است که تنفس غیرطبیعی را هنگام خواب نشان می دهد. حدود 71 درصد افراد مبتلا به دیابت دارای آپنه انسدادی در خواب هستند. مطالعات نشان داده است کاهش وزن باعث بهبود آپنه و کیفیت خواب می شود و خوب خوابیدن به شما در کنترل بهتر دیابت کمک می کند زیرا عدم خواب کافی منجر به افزایش مقاومت به انسولین می شود.

مترجم: الهه زارعی