دلایل زیادی برای قرمز شدن سفیدی چشم وجود دارد. اگر این عارضه بدون درد رخ دهد اغلب جدی نیست و غالبا با مراقبت در خانه بهبود می یابد. اصطلاحات دیگر چشم قرمز “چشم صورتی” و “چشم های خون آلود” است. تحریک، خون در چشم یا رگ های خونی ملتهب باعث قرمز شدن چشم می شوند.

برخی اوقات علت بروز آن جدی نیست و درمان های خانگی می توانند مشکل را برطرف کنند، اما در برخی شرایط نشانه وجود بیماری زمینه ای است. چشم با درد تیز، دردناک یا ضربان دار یا دردی که در پاسخ به نور بدتر می شود به درمان پزشکی نیاز دارد. دلایل دیگر مراجعه به پزشک تغییر بینایی یا بروز علائم دیگری است. به گزارش مدیکال نیوزتودی، علائمی که باید مراقب آنها باشیم شامل سردرد، حساسیت به نور، احساس مریضی یا استفراغ است.

درمان های خانگی قرمزی چشم

بسته به علت بروز قرمزی چشم اغلب در خانه قابل درمان است. برخی از راهکارهای ساده در ادامه برای شما توضیح داده شده است:
کمپرس خنک را به طور مرتب روی چشم قرار دهید این کار با خیساندن پشم یا پارچه پنبه ای تمیز در آب گرم یا سرد سپس فشردن آن انجام می شود.
از آرایش چشم خودداری کنید یا آرایش چشم ضدحساسیت را انتخاب کنید. طیف وسیعی از محصولات ضدحساسیت برای خرید در دسترس است.
از اشک مصنوعی استفاده کنید که برای خرید بدون نسخه در داروخانه ها موجود است.
در صورت قرمزی چشم ، به عنوان مثال به دلیل آلرژی فصلی قطره های آنتی هیستامین استفاده کنید.
اگر قصد دارید از قطره های چشمی استفاده کنید نخست با چشم پزشک مشورت کنید زیرا برخی از قطره ها قرمزی چشم را افزایش می دهند.
برای جلوگیری از شروع یا بدتر شدن قرمزی چشم:
از دود، گرده، گرد و غبار و سایر عوامل محرک خودداری کنید.
تا زمانی که قرمزی چشم برطرف نشده از لنز استفاده نکنید.
همیشه لنزها را به درستی تمیز کنید و از لنزهای یکبار مصرف استفاده مجدد نکنید.
برای جلوگیری از بروز عفونت دستان خود را به طور مرتب بشویید و از لمس چشم خودداری کنید.
لباس ها، روبالشی ها و حوله ها را به طور مرتب بشویید.
در صورت حساسیت فصلی قبل از خواب یا بعد از بازگشت به خانه دوش بگیرید.
برای محافظت از چشم در برابر گرده یا گرد و غبار در بیرون از خانه عینک آفتابی بزنید.

قرمزی چشم چیست؟

قرمزی چشم به طور معمول به این معنی است که سفیدی چشم خونی دیده می شود. این اتفاق به دلیل تغییر در رگ های خونی تامین کننده غشای پوشاننده جلوی چشم است. ملتحمه غشایی است که جلوی چشم را می پوشاند. رگ های خونی این غشا می تواند گشاد شود و باعث قرمز شدن چشم شود. علت این امر به طور معمول موارد زیر است:
عفونت به عنوان مثال با باکتری ها
واکنش آلرژیک
التهاب
مشکلات نادرتر نیز مانند افزایش فشار داخل چشم نیز باعث قرمزی چشم می شوند
در بیشتر موارد علت آن التهاب ملتحمه است
ورم ملتحمه (چشم صورتی)
ورم ملتحمه به معنی التهاب سطح چشم که چندین علت مختلف برای بروز آن وجود دارد
ملتحمه باکتریایی یا ویروسی: غالبا در این حالت ترشح وجود دارد. این ترشحات اغلب در موارد مربوط به باکتری چسبناک تر می شوند. با پاک کردن پلک های بسته با آب یا کمپرس می توان این مشکل را تسکین داد. هرگز از کمپرس یکسان روی هر دو چشم استفاده نکنید.
در صورت وجود علائم بعد از یک هفته باید به پزشک مراجعه کنید. اگر علت باکتریایی باشد قطره چشمی آنتی بیوتیک برای شما تجویز می شود.
سرماخوردگی یا آنفولانزا: این موارد به التهاب ملتحمه عفونی مرتبط هستند که این نوع قرمزی چشم به طور معمول به سرعت گسترش می یابد تا هر دو چشم را تحت تاثیر قرار دهد.
آلرژی: آلرژی های فصلی به عنوان مثال آلرژی به گرده گل یا حیوانات چشم ها را تحت تاثیر قرار می دهند.
تحریک: این می تواند به صورت زیر باشد:
سوزش جسمی که توسط جسمی در چشم ایجاد می شود
مواد شیمیایی به عنوان مثال پس از شنا در استخر کلردار
بیشتر موارد ورم ملتحمه بدون هیچ گونه کمک پزشکی برطرف می شود.
احتمال می رود چشم پزشک قطره چشم ضدباکتری برای شما تجویز کند، اما در صورت ویروسی بودن علت بروز آن این قطره کمکی نمی کند.
آلرژی با دارو بهبود می یابد. برخی از قرص ها و قطره های چشم آنتی هیستامین برای آلرژی نیازی به تجویز پزشک ندارند.

سایر دلایل و درمان های قرمزی چشم

سایر موارد شایع ممکن است باعث قرمزی چشم شوند. سطح چشم همیشه قرمز نیست، اما ناحیه وسیع تر چشم ممکن است قرمز به نظر برسد.

بلفاریت

علائم شامل خارش، قرمزی، پوسته پوسته شدن و ایجاد پوسته در لبه پلک ها است. نوعی التهاب رایج که از باکتری یا مشکلات غدد زیر پلک ناشی می شود. برای جلوگیری از بروز عوارض ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز باشد.

گل مژه

ظهور برجستگی قرمز در پلک که به طور معمول به دلیل عفونت باکتریایی است. گل مژه گاهی با بلفاریت مرتبط است. کمپرس گرم را می توان 3 تا 4 بار در روز به مدت یک هفته انجام داد که این کار به رفع انسداد منافذ پلک کمک می کند.

بیشتر بخوانید:چگونه باید با وسواس فکری مقابله کرد؟

برآمدگی پلک

علت بروز برآمدگی پلک مسدود شدن غده در پلک است. روش های درمانی و مراقبت در خانه مشابه موارد ملتحمه از جمله کمپرس گرم است. یک متخصص چشم برجستگی های بزرگی را که بهبود نمی یابند یا مانع بینایی می شوند با جراحی برطرف می کند.

خونریزی زیر ملتحمه

این عارضه به رگ خونی پاره شده زیر سطح چشم اشاره دارد. یک بیماری بی ضرر است که به طور معمول طی یک یا 2 هفته از بین می رود. خونریزی کوچک در سفیدی چشم به وضوح به رنگ قرمز روشن در می آید. این اغلب بدون دلیل مشخصی رخ می دهد، اما ممکن است در اثر سرفه، اختلال خونی یا به ندرت فشار خون بالا ایجاد شود.

خشکی چشم

خشکی هم منجر به قرمزی چشم می شود. این مشکل رایج در اثر تولد اشک کمتر در چشم یا از بین رفتن بیشتر ماده آبکی چشم ایجاد می شود که استفاده از اشک مصنوعی کمک کننده است. اگر خشکی چشم با محیط کار یا استفاده از صفحه نمایش رایانه در ارتباط باشد تغییرات نیز در بهبود آن کمک می کند. استفاده از عینک محافظ در یک محیط غبارآلود یا استراحت حین کار با رایانه نمونه هایی از این موارد است.

لنزهای تماسی

در صورت استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی قرمزی چشم رخ می دهد. استفاده کنندگان می توانند مدت زمان استفاده را برای جلوگیری از بروز مشکل کاهش دهند. استفاده از اشک مصنوعی نیز ممکن است برای کاهش قرمزی چشم کمک کند.

بیشتر بخوانید:غفلت از کودک و سوء استفاده جسمانی از کودک

تحریک شیمیایی

اگر ماده شیمیایی به چشم پاشیده است یا اگر با دست فلفلی چشم خود را لمس کرده باشید بلافاصله آن را با آب خنک بشویید.

کبودی دور چشم

اگر قرمزی چشم همراه با کبودی اطراف چشم باشد برای کاهش تورم هر بار به مدت 15 تا 20 دقیقه کیسه یخ را روی آن بمالید. اگر بینایی تحت تاثیر قرار گرفته یا اگر خون در چشم یا درد همراه با حرکت وجود دارد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

برخی از شرایط جدی با قرمزی چشم مرتبط است

کمتر معمول است که یک مشکل اساسی که به درمان نیاز دارد منجر به قرمزی چشم شود.
خراش قرنیه یا سایش: آسیب به سطح چشم به خودی خود مشکل جدی نیست، اما برای جلوگیری از بدتر شدن آسیب و جلوگیری از بروز عفونت یا زخم نیاز به مراقبت پزشکی دارد. اگر چیزی داخل چشم باشد پزشک باید آن را خارج کند.
یوئیت: التهاب در قسمت داخلی چشم به ویژه در بخشی که به چشم رنگ می بخشد تاثیر می گذارد. این عارضه می تواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین یک متخصص چشم باید برای شما دارو تجویز کند.
گلوکوم: این شرایط جدی می تواند به عصب بینایی آسیب برساند و منجر به کوری شود. علت بروز آن جمع شدن فشار در داخل چشم است و علائم آن ممکن است تا مراحل بعدی ظاهر نشوند. در صورت وجود علائم می تواند شامل قرمزی، تغییرات بینایی، درد چشم، سردرد، حالت تهوع و استفراغ باشد، بنابراین گلوکوم نباید نادیده گرفته شود. اگر علائم شامل موارد زیر است باید به پزشک مراجعه کنید:
ترشح غلیظ
درد در چشم
حساسیت به نور
دید دوتایی
سردرد
حالت تهوع

مترجم: الهه زارعی