تخم بلدرچین و خواص آن برای سلامتی

تخم بلدرچین به عنوان یک جایگزین کوچک و مغذی برای تخم مرغ محسوب می شود. طعم تخم بلدرچین به طرز چشمگیری مانند تخم مرغ است، اما اندازه آن کوچک تر به طور معمول یک سوم اندازه تخم مرغ استاندارد است. تخم بلدرچین پوسته هایی کرم رنگ با لکه های قهوه ای و زرده های زرد عمیق دارد.

با توجه به اندازه کوچک تخم بلدرچین سرشار از مواد مغذای است، اما برخی اقدامات احتیاطی هنگام برخورد با آنها به ویژه حین بارداری یا حساسیت نسبت به تخم مرغ وجود دارد. به گزارش هلث لاین، در این مقاله همه آنچه در مورد تخم بلدرچین باید بدانید توضیح داده می شود.

ارزش غذایی تخم بلدرچین

تخم بلدرچین کوچک است، بنابراین 3 تا 4 عدد از آن تقریبا برابر با اندازه سرو یک عدد تخم مرغ است.

یک عدد تخم بلدرچین به وزن 9 گرم حاوی:
کالری: 14
پروتئین: 1 گرم
چربی: 1 گرم
کربوهیدرات: 0 گرم
فیبر: 0 گرم
کولین: 4 درصد ارزش روزانه
ریبوفلاوین: 6 درصد ارزش روزانه
فولات: 2 درصد ارزش روزانه
پانتوتنیک اسید: 3 درصد ارزش روزانه
ویتامین A: 2 درصد ارزش روزانه
ویتامین B12: 6 درصد ارزش روزانه
آهن: 2 درصد ارزش روزانه
فسفر: 2 درصد ارزش روزانه
سلنیوم: 5 درصد ارزش روزانه
تخم بلدرچین در عین کوچک بودن به طرز شگفت انگیزی غنی از مواد مغذی هستند. یک عدد تخم بلدرچین قسمت قابل توجهی از ویتامین B12، سلنیوم، ریبوفلاوین و کولین مورد نیاز روزانه را همراه با مقداری آهن برای بدن تامین می کند همه این مغذای در یک وعده که فقط 14 کالری دارد فراهم می شود.

سلنیوم و ریبوفلاوین مواد مغذی مهمی هستند که به بدن به تجزیه مواد غذایی که می خورید و تبدیل آن به انرژی کمک می کند، همچنین سلنیوم به اطمینان از عملکرد سالم تیروئید کمک می کند.

در همین حال، ویتامین B12 و آهن عملکرد سیستم عصبی سالم را تقویت می کنند و از طریق نقش آنها در تشکیل گلبول های قرمز به حفظ سطح بهینه انرژی کمک می کنند. علاوه بر این، کولین برای کمک به بدن در ساخت استیل کولین، یک انتقال دهنده عصبی که پیام ها را از سیستم عصبی به ماهیچه ها می فرستد حیاتی است.

فواید تخم بلدرچین برای سلامتی

تخم بلدرچین سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان های تقویت کننده سلامتی است. در یک مطالعه 7 روزه روی 77 نفر مبتلا به رینیت آلرژیک علائم مانند عطسه، احتقان و آبریزش بینی طی 1 ساعت بعد از مصرف آنتی اکسیدان تخم بلدرچین و مکمل زینک بهبود یافت. با این حال، مشخص نیست آیا ترکیبات تخم بلدرچین به تنهایی مسئول مزایای آن هستند یا خیر.

به علاوه، یک مطالعه روی موش ها نیز نشان داد زرده تخم بلدرچین علائم مری از ائوزینوفیل را که یک بیماری التهابی شدید ناشی از آلرژی غذایی است کاهش می دهد.

تخم بلدرچین به عنوان یک درمان برای عفونت سالمونلا نیز مورد مطالعه قرار گرفته است زیرا حاوی آنتی بادی های ضد سالمونلا منحصر به فردی است. اگرچه این یافته ها امیدوار کننده است، اما تحقیقات بیشتری در فاز انسانی مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید:تزیین کیک شیرینی با تم گل های شکوفه ای با روشی ساده + ویدئو

ارزش غذایی تخم بلدرچین

موارد احتیاط برای مصرف تخم بلدرچین

بیشتر تخم های بلدرچین غیرپاستوریزه هستند یعنی برای از بین بردن باکتری های مضر روی پوسته قابلیت ندارند به همین دلیل زنان باردار و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف باید از مصرف تخم بلدرچین اجتناب کنند یا اطمینان حاصل کنند به طور کامل پخته شده و بی خطر است.

علاوه بر این، اگر نسبت به تخم مرغ حساسیت دارید ممکن است نسبت به تخم بلدرچین نیز حساسیت داشته باشید، بنابراین در این حالت برای مصرف تخم بلدرچین با پزشک خود مشورت کنید.

مقایسه تخم بلدرچین با تخم مرغ

تخم بلدرچین تقریبا کوچکتر از تخم مرغ است تقریبا در یک سوم اندازه آن قرار دارد. با این حال، تخم بلدرچین با توجه به اندازه کوچکش حاوی زرده زیادی است.

از آنجا که بسیاری از مواد مغذی موجود در تخم مرغ در زرده وجود دارد برخی از افراد ادعا می کنند تخم بلدرچین از مواد مغذی بیشتری نسبت به تخم مرغ برخوردار است یعنی در مقایسه با وزنش مواد مغذی بیشتری دارد.
این جدول مقادیر مواد مغذی انتخاب شده را به ترتیب در100 گرم بلدرچین و تخم مرغ مقایسه می کند:
تخم بلدرچین (حدود 10 عدد) تخم مرغ (حدود 2 عدد تخم مرغ بزرگ)
کالری: 158 148
چربی: 11 گرم 10 گرم
پروتئین: 13 گرم 12 گرم
کولین: 48 درصد ارزش روزانه 61 درصد ارزش روزانه
ریبوفلاوین: 61 درصد ارزش روزانه 32 درصد ارزش روزانه
ویتامین B12: 66 درصد ارزش روزانه 43 درصد ارزش روزانه
آهن: 20 درصد ارزش روزانه 9 درصد ارزش روزانه
در حالی که در مقادیر برخی مواد مغذی دیگر چند تفاوت جزئی وجود دارد، اما مهمترین تفاوت ها در عناصر ذکر شده در جدول بالا مشاهده می شود.

تخم بلدرچین دارای چربی و پروتئین بیشتری از نظر وزن، آهن و ریبوفلاوین د2 برابر و حدود یک سوم ویتامین B12 بیشتر از تخم مرغ است. از سوی دیگر، تخم مرغ حاوی کولین بیشتری است. تخم بلدرچین سالم است، اما از نظر ارزش غذایی خیلی برتر از تخم مرغ نیست، بنابراین شما باید تصمیم بگیرید آن را در برنامه غذایی خود بگنجانید یا خیر.

موارد استفاده و نحوه تهیه تخم بلدرچین

تخم بلدرچین را می توان به همان روش های طبخ تخم مرغ تهیه کنید اگرچه به دلیل اندازه کوچک تر آن مدت زمان پخت به طور قابل توجهی کوتاه تر است.

در ژاپن تخم بلدرچین یک غذای خوشمزه محسوب می شود و در سوشی ها اغلب به صورت خام استفاده می شود. سایر کشورهای آسیایی مانند کره جنوبی و اندونزی نیز به طور مرتب از تخم بلدرچین به عنوان میان وعده یا همراه غذاهای دیگر استفاده می شود. در کشورهای آمریکای جنوبی تخم بلدرچین کنار غذاهایی مانند هات داگ و همبرگر استفاده می شود.

بیشتر بخوانید:خواب آسوده و باکیفیت را اینگونه تجربه کنید [فیلم]

در پایان

تخم بلدرچین جایگزینی غیرمنتظره برای تخم مرغ است، بسیار کوچک، اما دارای ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است. با این حال، تخم بلدرچین گران تر از تخم مرغ است.

همچنین بیشتر تخم بلدرچین ها غیرپاستوریزه هستند، بنابراین زنان باردار و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف باید آن را برای خوردن به طور کامل بپزند. تخم بلدرچین روشی سالم و خوشمزه برای مخلوط کردن منابع پروتئینی در رژیم غذایی محسوب می شود.

مترجم: الهه زارعی