فشار خون بالا یکی از رایج ترین بیماری های سبک زندگی محسوب می شود. بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان از فشار خون بالا رنج می برند که بیشترین خطر ابتلا به بیماری های مختلف قلبی به شمار می آید، اما خبر خوب این که با تغذیه سالم و ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی می توان فشار خون خود را کنترل کرد.

محدوده فشار خون بالا

هنگامی که فشار خون سیستولیک یک فرد (عدد بالایی) بیش از 130 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک بیش از 80 میلی متر جیوه باشد فرد به فشار خون بالا مبتلا است. به گزارش تایمزسوفاندیا، در اینجا چند ماده غذایی برتر برای کنترل فشار خون معرفی می شوند:

میوه های خانواده مرکبات

مرکبات نه تنها برای سیستم ایمنی بدن گزینه عالی محسوب می شوند بلکه اثرات قدرتمندی برای کاهش فشار خون دارند. این گروه از میوه های سرشار از مواد معدنی، ویتامین ها و ترکیبات مختلف به سلامت قلب کمک می کند و خطر فشار خون را کاهش می دهد. مطالعه ای که روی زنان ژاپنی انجام شد نشان می دهد مصرف روزانه آب لیموترش هنگام جفت شدن با پیاده روی منجر به کاهش فشار خون سیستولیک می شود.

موز

پتاسیم موجود در موز نقش مهمی در کنترل فشار خون بالا دارد. پتاسیم اثرات سدیم و تنش دیواره رگ های خونی را کاهش می دهد.

ماهی چرب

اسیدهای چرب امگا3 در ماهی های چرب برای سلامت قلب بسیار مفید هستند. این چربی ها با کاهش التهاب و اکسی لیپین ها، ترکیبات منقبض کننده رگ های خونی به کاهش فشار خون کمک می کنند. مطالعات انجام شده مصرف زیاد اسید چرب امگا 3 را با سطح فشار خون پایین مرتبط دانسته اند.

بیشتر بخوانید: علائم بلوغ زودرس در پسران و دختران

تخمه کدو تنبل

تخمه های کدو تنبل پر از مواد مغذی هستند که به کنترل فشار خون کمک می کنند. این تخمه ها دارای منیزیم، پتاسیم و آرژنین است که همگی برای آرامش فشار خون و در نتیجه کاهش آن گزینه ضروری هستند، بنابراین برای کاهش فشار خون تخمه ها یا روغن کدو تنبل را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

لوبیا و عدس

لوبیا و عدس سرشار از فیبر، پتاسیم و منیزیم هستند که به کاهش فشار خون کمک می کند. نتایج مطالعات مختلف نشان می دهد گنجاندن لوبیا و عدس در رژیم غذایی برای کاهش سطح فشار خون گزینه مفیدی محسوب می شوند. بررسی 8 مطالعه نشان داد لوبیا و عدس فشار خون سیستولیک را به میزان قابل توجهی در افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند کاهش می دهند.

توت ها

توت ها به دلیل مزایای مختلف برای سلامتی اغلب به عنوان یک غذای فوق العاده شناخته می شوند. توت ها به وفور از نظر آنتی اکسیدان غنی هستند و این باعث رنگ جذاب توت ها می شود. آنتی اکسیدان های آنتوسیانین موجود در توت ها ضمن افزایش سطح نیتریک اکسید در خون تولید مولکول های محدود کننده رگ های خونی را کاهش می دهد که به پایین آمدن سطح فشار خون کمک می کند.

پسته

در مورد پسته مانند دیگر مغزها زیاد صحبت نمی شود، اما مصرف پسته با سطح فشار خون سالم ارتباط دارد. پسته دارای مواد مغذی مختلفی از جمله پتاسیم است که به کاهش فشار خون کمک می کند. نتایج بررسی 21 مطالعه نشان داد مصرف پسته بیشترین تاثیر را در کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک دارد.

هویج

هویج سرشار از ترکیبات فنلی مانند کلروژنیک اسیدها، پی کوماریک اسید و کافئین است که به شل شدن رگ های خونی و کاهش التهاب کمک می کند که به نوبه خود در کاهش فشار خون نقش بسزایی ایفا می کند، بنابراین می توانید هویج را در تهیه سالادها، سوپ ها یا در خوراک سبزیجات بگنجانید.
مترجم: الهه زارعی