گرگرفتگی احساس گرمای شدید است که توسط محیط اطراف ایجاد نمی شود. گرگرفتگی اغلب به طور ناگهانی بروز پیدا می کند و به طور معمول مربوط به زنانی است که یائسه می شوند. با این حال، مردان نیز می توانند این شرایط را تجربه کنند

دلایل احتمالی گرگرفتگی در مردان

زنان با افزایش سن دچار گرگرفتگی ناشی از نوسان ناگهانی هورمون ها می شوند. از سوی دیگر، مردان دچار کاهش شدید طبیعی تستوسترون نمی شوند. به گزارش هلث لاین، در حقیقت در مردان 30 سال به بالا هر سال کمتر از 2 درصد تستوسترون کاهش می یابند و این یک روند کاهش سالم و ثابت به شمار می آید.

محرومیت از آندروژن

گرگرفتگی در مردان به احتمال زیاد در نتیجه درمان سرطان پروستات به نام درمان محرومیت از آندروژن رخ می دهد. این روش درمانی با محدود کردن تولید تستوسترون کار می کند به طوری که نمی تواند رشد سلول های سرطانی را تحریک کند. تخمین زده می شود تا 80 درصد از مردانی که تحت این نوع روش درمانی قرار می گیرند با گرگرفتگی دست و پنجه نرم می کنند.

سبک زندگی

گرگرفتگی در مردان اغلب با علائم دیگری مانند اختلال نعوظ، از دست دادن میل جنسی و تغییرات خلقی همزمان است. این علائم ممکن است نتیجه استرس، افسردگی یا اضطراب نیز باشد.

بیشتر بخوانید:تاثیبر آمینو اسیدهای شاخه‌دار در ورزش / از رشد عضله تا کاهش خستگی ناشی از ورزش

دلایل پزشکی

سطح پایین تستوسترون یا “T کم” به دلایل مختلفی ایجاد می شود، اما مردان مبتلا به این بیماری نیز گرگرفتگی دارند. علائم گرگرفتگی در مردان شامل:
احساس گرما که ناگهان بروز می کند
تعریق زیاد
قرمز شدن پوست
در حالی که عوامل کاهش هورمون در مردان و زنان متفاوت است، اما علائم گرگرفتگی در هر دو جنسیت یکسان است. احساس گرما و گرگرفتگی بیشتر در نواحی سر و تنه احساس می شود. تعریق شدید و قرمزی پوست نیز احتمال می رود این علائم را همراهی کند. چنین علائمی ممکن است به سرعت و به طور متوسط حدود 4 دقیقه از بین برود و با عرق سرد پایان یابد. برخی از مردان و زنان این علائم را به ندرت تجربه می کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است تا 10 بار در روز این علائم را تجربه کنند. گرگرفتگی در اغلب مردان طی 3 تا 4 ماه پس از پایان درمان محرومیت از آندروژن متوقف می شود. مردان تحت درمان ممکن است این علائم را همچنان تجربه کنند.

درمان و پیشگیری از گرگرفتگی در مردان

بهبود رژیم غذایی، الگوی خواب و تناسب اندام کلی به کاهش ناراحتی هنگام گرگرفتگی کمک می کنند. نتایج یک مطالعه نشان می دهد مصرف داروهای ضدافسردگی، هورمون های پروژستین از جمله مژسترول یا هورمون های ضدآندروژن مانند سیپروترون به درمان گرگرفتگی در مردان کمک می کند.

درمان جایگزینی استرادیول و تستوسترون نیز می تواند کمک کننده باشد. توجه به این نکته مهم است درمان جایگزینی تستوسترون در مردان با سابقه سرطان پروستات منع مصرف دارد زیرا ممکن است سلول های سرطانی را تحریک کند، بنابراین قبل از مصرف هرگونه دارو با پزشک خود مشورت کنید. با اجتناب از عوامل شایع از گرگرفتگی جلوگیری کنید، مانند:
الکل
سیگار کشیدن
قهوه
غذای تند
دمای گرم اتاق
پوشیدن لباس های تنگ یا سنگین
مترجم: الهه زارعی