اگر با شخصی افسرده زندگی می کنید و زندگی روزمره او را از نزدیک می بینید ممکن است برخی اوقات گیج و حتی ناامید و عصبانی شوید. و اگر خودتان هرگز به افسردگی مبتلا نشده باشید شاید تصور اینکه آن فرد در حال حاضر چه حسی دارد برای شما سخت باشد.

حتی ممکن است شما در مورد دلایل ابتلا به افسردگی، نحوه تشخیص آن یا گزینه های درمانی اطلاعات زیادی نداشته باشید. مراحلی وجود دارد که می توانید برای آگاهی از تجربه شخص موردعلاقه خود در زمینه افسردگی گام بردارید، اما باید در نظر داشته باشید در این بین از سلامت روان و رفاه خود مراقبت کنید.

به گزارش وری ول مایند، در ادامه راهکارهایی برای کمک به شخصی که دوست دارید و از افسردگی رنج می برد توضیح داده شده است.

راهکارهایی برای کمک

اگرچه تجربه ابتلا به افسردگی در هر فرد منحصر به فرد است (تجربه حمایت از فردی که افسرده است) در اینجا چند ایده برای شروع وجود دارد.

مراقب خودتان باشید

در صورت داشتن احساس خستگی و ضعف نمی توانید از شخص دیگری حمایت کنید، بنابراین به صورت دوره ای کمی برای خود وقت بگذارید تا از شرایط عقب نشینی کرده و باتری های خود را دوباره شارژ کنید.

گرچه نمی توانید افسردگی را به همان شیوه سرماخوردگی یا آنفولانزا مراقبت کنید، اما تاثیرات مشترک ژنتیکی و محیطی ممکن است افسردگی افرادی را که با هم زندگی می کنند یا اعضای یک خانواده را تشدید کند.

بیشتر بخوانید:سرکوب میل جنسی به چه معناست؟

احساسات خود را تصدیق کنید

افسردگی هم برای فرد مبتلا و هم برای افراد همراه بیمار طاقت فرساست. به یاد داشته باشید احساسات شما پاسخی معتبر به آنچه گاهی موقعیتی چالش برانگیز برای حرکت باشد است، بنابراین بهتر است برای پیدا کردن یک گروه پشتیبانی، گفتگو با یک دوست نزدیک یا دیدن یک مشاور اقدام کنید. نکته مهم این است ناراحتی های خود را تخلیه کنید نه اینکه به آنها اجازه تجمع دهید.

حقایق مربوط به افسردگی را دریافت کنید

منابع معتبری در اینترنت وجود دارند که حقایقی را درباره افسردگی از جمله علائم و درمان ارائه می دهند. خواندن آنچه افسردگی می تواند به وجود آورد، همچنین افسانه ها، باورهای غلط و برچسب ها پیرامون بیماری های روانی به شما در درک بهتر تجربه عزیزتان کمک می کند.

درباره حقوق خود تحقیق کنید

شما باید در مورد سایر جنبه های زندگی با افسردگی مانند رضایت آگاهانه و حقوق قانونی افرادی که به درمان می پردازند بیاموزید، همچنین ممکن است بخواهید خود و عزیزتان را در مورد قوانین مربوط به محل زندگی خود برای افرادی که بیماری روانی دارند آگاه کنید.

حمایتگر باشید

برخی اوقات مفیدترین چیزی که می توانید به شخصی که دوران سختی را سپری می کند ارائه دهید حضور مفید است. فقط داشتن یک گوش شنوا یا یک شانه برای گریه کردن گزینه های بسیار موثری هستند، بنابراین صبور باشید و به عزیز خود بگویید کنارش هستید.

ممکن است تصمیم بگیرید آنچه را که در تحقیقات خود درباره افسردگی آموخته اید به اشتراک بگذارید، اما مهمترین چیزی که می توانید به آنها بگویید این است که می فهمید افسردگی تقصیر آنها نیست و آنها تنبل، ضعیف و بی ارزش نیستند.

شخصی نیست

افسردگی می تواند مهارت های اجتماعی فرد را مختل کند، همچنین باعث شود احساس حضور کمتری کنار دیگران داشته باشد، بنابراین وی ممکن است گوشه گیر، خجالتی، عبوس و عصبانی شود. اگرچه رسیدن به نقطه طغیان دشوار است، اما هنگامی که فردی افسرده از عصبانیت پرخاش یا رفتارهای آزاردهنده انجام می دهد به خاطر داشته باشید ممکن است اصلا مربوط به شما نباشد و شاید شما در مکان اشتباهی در زمانی اشتباه باشید. هنگامی که عزیزتان از شما دور می شود به ویژه در رابطه عاشقانه بسیار سخت است.

اگر شریک زندگی شما تمایل به رابطه جنسی ندارد ممکن است احساس طرد شدگی یا نگرانی کنید که دیگر شما را دوست ندارد. به خاطر داشته باشید از بین رفتن میل جنسی نشانه کلاسیک ابتلا به افسردگی است، همچنین اختلال عملکرد جنسی نیز می تواند یکی از عوارض جانبی داروهایی باشد که برای درمان استفاده می شوند.

از قضاوت و سرزنش بپرهیزید

اگر شخصی که دوستش دارید افسرده باشد و دیگر قادر به انجام فعالیت هایی از قبیل کار یا کمک در خانه نباشد ممکن است احساس کنید فرد خود را به تنبلی زده است، اما هنگام ناامیدی و عصبانیت به یاد داشته باشید فرد افسرده تنبل نیست بلکه بیمار است.

انجام فعالیت های روزمره مانند نظافت خانه، پرداخت قبوض یا غذا دادن به سگ برای فرد مبتلا به افسردگی ممکن است طاقت فرسا باشد. اگر مسئولیت های عزیز شما در خانه و حوالی آن در حال انباشته شدن است ممکن است نتوانید انجام آنها را به عهده بگیرید.

بیشتر بخوانید:نخستین نشانه زوال عقل / تغییر در روال پیاده روی

درباره داروها بیاموزید

بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی دارو مصرف می کنند. یکی از راه های عملی برای کمک این است که مشا می توانید در مورد نحوه کارکرد دارو و عوارض جانبی آن، همچنین دانستن علائمی که نشان می دهد درمان موثر نیست یا علائم ترک دارو بیاموزید.

علاوه بر این، می توانید به آنها در تهیه دوباره داروها، نگهداری از داروها و مصرف داروها بر اساس دستورالعمل دکتر کمک کنید و به آنها اطمینان دهید “دیوانه” نیستند و بحرانی است که با کمک پزشک و مصرف دارو پشت سر می گذارند.

امید دهید

به هر شکل قابل قبول عزیزتان به وی امید دهید، این ممکن است در قالب ایمان به خدا یا نوع دیگری از قدرت، فرزندان یا حیوانات خانگی آنها یا هر چیزی در زندگی آنها باشد که این گروه از افراد را به ادامه زندگی ترغیب کند.

اگر فرد مبتلا به افسردگی نشانه هایی از افکار خودکشی، خودآزاری یا ترس دارد که منجر می شود برای خودکشی اقدام کند نیاز به کمک فوری دارد. برای امنیت خود و عزیزتان علائم هشدار دهنده ای را که می تواند نشان دهنده خودکشی باشد بدانید، مانند:
فکر درباره مرگ
بخشیدن دارایی ها
صحبت صریح درمورد تمایل به خودکشی
خداحافظی گویی آخرین بار است
تدوین برنامه خودکشی، تهیه وسایل انجام آن، برنامه ریزی و تعیین زمان برای انجام آن
جملاتی مانند “بدون من بهتر می شدی” یا “کاش می توانستم بخوابم و هرگز بیدار نشوم”
به طور ناگهانی و بدون هیچ دلیل مشخصی از حالت بسیار افسرده به حالت بسیار شاد یا آرام تبدیل شود

آنها را بی قید و شرط دوست داشته باشید

افراد افسرده اغلب احساس گناه عمیقی دارند و ممکن است بر این باور باشند برای اطرافیان خود بار هستند. حتی برخی اوقات آنها احساس می کنند عزیزانشان با نبودن کنار آنها بهتر هستند. یکی از راه های مقابله با این احساسات این است به طور مرتب به آنها نشان دهید و بگویید آنها را بی قید و شرط دوست دارید. هنگام دلسردی یا عصبانیت مهم است به آنها اطمینان دهید از بیماری آنها ناامید شده اید نه خود آنها.

مترجم: الهه زارعی