التهاب ریه می تواند حاد یا مزمن باشد و دلایل زیادی از جمله قرارگرفتن در معرض هوای سرد، عفونت و بیماری هایی مانند آسم یا برونشیت منجر به بروز آن می شود.

از آنجا که التهاب ریه ها عملکرد آنها را تحت تاثیر قرار می دهد باعث خس خس سینه، دشواری در تنفس یا درد و سفتی قفسه سینه می شود. تشخیص التهاب ریه شامل یک رویکرد چند وجهی شامل معاینه فیزیکی، انجام آزمایش های تصویربرداری، عملکرد ریوی و موارد دیگر است.

بسته به علت بروز التهاب ریه را می توان با داروها یا روش هایی برای کاهش علائم و کنترل بیماری زمینه ای درمان کرد. به گزارش وری ول، استراتژی های پیشگیرانه مانند جلوگیری از عوامل محرک نیز مهم هستند.

علائم التهاب ریه

اثرات محسوس التهاب ریه بسته به میزان آن، علت بروز و وضعیت سلامتی می تواند به سرعت یا به آرامی ایجاد شود. در صورت ابتلا به التهاب مزمن ممکن است در نهایت به شرایط عادت کرده و علائم خود را نادیده بگیرید به ویژه اگر آنها خفیف و نسبتا پایدار باشند.

با التهاب حاد و سریع و تشدید وضعیت ریه ها نادیده گرفتن اثرات و علائم آن سخت است و نمی توان آن را نادیده گرفت. علائم التهاب ریه شامل موارد زیر است:
احساس خستگی بعد از فعالیت بدنی و ورزش
احساس خستگی عمومی
خس خس سینه
سرفه خشک
مشکل تنفس
ناراحتی، تنگی یا درد در قفسه سینه
احساس درد در ریه
نفس نفس زدن
علائمی مانند تب، کاهش وزن یا فشارخون بالا نیز ممکن است رخ دهد، اما این تاثیرات مربوط به بیماری های زمینه ای است که جای خود را به التهاب ریه نه خود التهاب می دهد.

عوارض التهاب ریه

التهاب ریه همیشه هم جدی نیست و مانند زمانی که سرماخوردگی یا خفیف آنفولانزا دارید، اما بیماری هایی مانند ذات الریه یا بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) که باعث ایجاد سطح متوسطی از التهاب ریه می شوند شما را خسته می کنند.

بدن برای مقابله با عفونت انرژی مصرف می کند و کاهش جریان هوا به دلیل التهاب ریه منجر به کمبود اکسیژن و در نتیجه کاهش انرژی می شود. برخی اوقات التهاب شدید ریه به طور جدی در جذب هوا و اکسیژن به ریه ها تداخل ایجاد می کند.

این امر می تواند باعث اثرات هیپوکسمی (کمبود خون در ریه ها) یا هیپوکسی (کمبود اکسیژن خون در بافت ها) و در نتیجه سرگیجه یا از دست دادن هوشیاری شود، بنابراین برای مدیریت این عوارض باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

بازسازی راه هوایی

التهاب مزمن می تواند به بازسازی مجاری هوایی کمک کند، راه های هوایی ضخیم شده و مستعد ترشح مخاط می شوند. اثرات بازسازی مجاری هوایی شامل احتقان ریه، مشکل در پاکسازی ترشحات و تمایل به عفونت های ریوی، کاهش جذب اکسیژن و آزاد شدن دی اکسید کربن می توان تهویه را نیز تحت تاثیر قرار داد.

اگر به دلیل عفونت حاد بسیار بیمار شوید اثرات بازسازی مجاری هوایی می تواند شما را مستعد هیپرکاپنیا (احتباس دی اکسید کربن) کند.

بیشتر بخوانید:بهترین درمان های خانگی برای عفونت دستگاه تنفسی

علل بروز التهاب ریه

ریه ها هنگام آلودگی، تحریک یا آسیب دیدگی ملتهب می شوند. التهاب راه بهبودی بدن است، بنابراین اغلب پاسخ به محرک مضر و آسیب زا محسوب می شود. هر چند برخی اوقات ممکن است ریه ها به دلیل بیماری ارثی مانند فیبروز کیستیک یا سیستم ایمنی بیش از حد فعال مانند ابتلا به یک بیماری خودایمنی مانند سندرم شوگرن ملتهب می شود.

لتهاب ریه به عنوان یک روند به علت بیماری ایجاد و باعث بیماری می شود. در صورت عدم کنترل اغلب با کاهش عملکرد ریه همراه است. التهاب ریه ها می تواند در سراسر ریه ها پخش شود یا در مناطق خاص متمرکز شوند به عنوان مثال سارکوئیدوز ریوی ممکن است باعث گرانولوم ریه، گره های التهابی بزرگ شود. اگرچه جامع نیست، اما این فهرست مهمترین دلایل التهاب ریه را پوشش می دهد.

قرار گرفتن در معرض محرک ها

التهاب به ترمیم ریه ها کمک می کند. بسته به شدت تحریک التهاب می تواند کوتاه مدت و با حداقل عواقب یا ماندگار و مضر باشد. هنگامی که ریه ها با سموم موجود در هوا مانند دود سیگار، آلاینده ها، مواد شیمیایی و بخارات محیطی روبرو می شوند در نتیجه تحریک می شوند.

پنومونیت نوعی التهاب ریه که در پاسخ به مواد تحریک کننده شیمیایی ایجاد می شود. قرار گرفتن در معرض اشعه مانند درمان سرطان نیز باعث تحریک ریه و در نتیجه پنومونیت رادیواکتیو می شود.

عفونت ها

عفونت های ریوی مانند برونشیت حاد و ذات الریه به طور معمول التهاب قابل توجهی در ریه ها ایجاد می کنند. التهاب می تواند تکه تکه باشد قسمت هایی را در سراسر ریه ها تحت تاثیر قرار دهد یا در یک ناحیه متمرکز می شود. الگوی التهاب ریه در عفونت های ریوی بسته به نوع عفونت متفاوت است.

به طور کلی، عفونت خفیف محدود شده با رفع عفونت التهاب ریه نیز باید از بین برود. عفونت های شدید ریه ممکن است باعث سندرم زجر حاد تنفسی (ARDS) شود وضعیت تهدید کننده زندگی که در آن عملکرد ریه ناگهان کاهش می یابد.

آسم

آسم با التهاب اپیزودیک و اسپاسم برونش (تنگی ناگهانی برونش ها) مشخص می شود که ورود هوا به مجاری تنفسی را سخت می کند. التهاب اغلب در اثر عفونت یا قرار گرفتن در معرض تحریک کننده های محیطی ایجاد می شود و قبل از اسپاسم برونش یا تحریک آن است. حملات آسم علائم شدید تنفسی ایجاد می کند.

بیماری مزمن انسدادی ریه

بیماری مزمن انسدادی ریه شامل آمفیزم و برونشیت مزمن است. این شرایط غالبا ناشی از رفتارهایی مانند سیگار کشیدن و به تدریج پیشرونده است که شامل آسیب قابل توجهی به ریه، تولید مخاط و التهاب می شود. همه این مسائل به مرور باعث تشدید یکدیگر می شوند. بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) با خستگی مداوم و دشواری در تنفس شناخته می شود.

التهاب قفسه سینه

دلایل و انواع مختلفی برای التهاب قفسه سینه وجود دارد. برخی اوقات التهاب از خارج آنها به ریه ها گسترش می یابد. کوستوکندریت، التهاب غضروف های داخلی که استخوان دنده را به استخوان سینه متصل می کند یکی از دلایل عمده التهاب قفسه سینه محسوب می شود.

کوستوکندریت باعث ایجاد درد شدید یا سوزش می شود که در صورت فشار دادن خود شخص یا پزشک روی ناحیه آسیب دیده دیواره قفسه سینه قابل تکرار است. در صورت داشتن کاستوکندریت یا هر نوع التهاب دیگری در دیواره قفسه سینه یا دنده ها درد دیواره قفسه سینه (درد قفسه سینه عضلانی) ایجاد می شود.

بیماری های سیستمیک

بیماری های التهابی مانند فیبرومیالژیا، لوپوس و آرتریت روماتوئید و سارکوئیدوز می توانند ریه ها را درگیر کنند. این شرایط به صورت اپیزودی یا پراکنده عمل کرده و منجر به التهاب می شوند که در درجه نخست مفاصل یا عضلات را تحت تاثیر قرار می دهد. تشخیص التهاب ریه در این شرایط دشوار است به ویژه به دلیل اینکه سرکوب کننده های سیستم ایمنی (که خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد) یک درمان رایج برای این شرایط التهابی محسوب می شوند.

آسیب ریه

هر نوع تروما داخل یا نزدیک به ریه ها مانند شکستگی دنده یا پنوموتوراکس می تواند باعث پاسخ التهابی شود زیرا بدن برای بهبودی از آسیب تلاش می کند. برخی اوقات این نوع آسیب به طور ناگهانی به دلیل ضربه از خارج بدن به عنوان مثال یک زخم سوراخ شده یا از داخل بدن مانند پارگی در بافت ریه به دلیل بیماری پیشرفته ریه رخ می دهد.

بیشتر بخوانید:چگونه می توانیم عسل طبیعی را از عسل صنعتی تشخیص دهیم

فیبروز سیستیک

فیبروز سیستیک به عنوان یک بیماری ارثی منجر به انسداد راه هوایی به دلیل تولید بیش از حد مخاط در ریه ها می شود. گرچه این بیماری در درجه نخست بیماری التهابی نیست، اما اغلب با التهاب تنفسی و استعداد ابتلا به عفونت های ریوی پیچیده می شود. فیبروز سیستیک یک بیماری مزمن مادام العمر است و علائم و روند التهاب ریه می توانند با گذشت زمان نوسان داشته باشند.

پریکاردیت

پریکاردیت التهاب کیسه ای است که قلب را احاطه کرده و می تواند به ریه ها گسترش یابد. پریکاردیت به دلیل عفونت یا التهاب غیرعفونی قلب ایجاد می شود. این وضعیت جدی به طور معمول درد قفسه سینه تیز یا خیره کننده ای ایجاد می کند که هنگام نفس عمیق یا سرفه تشدید می شود. ویژگی بارز پریکاردیت این است که خم شدن به سمت جلو در حالت نشسته تمایل به تسکین درد قفسه سینه دارد.

آمبولی ریه

آمبولی ریه ایجاد لخته خون در ریه ها است که اندازه این لخته های خون می تواند متفاوت باشد. آمبولی ریه می تواند حتی زندگی فرد را به خطر بیندازد. در حالی که التهاب نخستین مسئله آمبولی ریه نیست ریه ها به دلیل آسیب ناشی از کاهش جریان خون در مرحله بعدی ملتهب می شوند.

سرطان ریه

سرطانی که از ریه ها شروع می شود یا از جای دیگر به ریه ها منتقل می شود می تواند باعث التهاب شود. ابتلا به سرطان در ریه ها باعث بروز مشکللت مختلفی از جمله خونریزی، انسداد مجاری تنفسی و درد می شود. همه این عوارض سرطان ریه می تواند منجر به التهاب یا تشدید در صورت التهاب شود.

مترجم: الهه زارعی