کاهش وزن کاری شگرف و عظیم است که نیاز به اراده قوی و ثابت قدمی در این مسیر دارد. فرد با پیشرفت های کوچک روزانه به هدف کاهش وزن خود می رسد، اما برخی اوقات حتی موارد کوچک مانند روال خواب یا زمان انجام ورزش در برنامه کاهش وزن ولاغری تفاوت زیادی ایجاد می کنند.

پاسخ درست اینجاست

به گزارش تایمزسوفاندیا، هنگام صحبت از ورزش برای کاهش وزن به طور کلی اعتقاد بر این است تلاش و نظم بیش از هر چیز دیگری در این مسیر اهمیت دارد و زمان در از دست دادن کیلوگرم کیلوگرم وزن نقش دارد.

با این حال، این نکته هم ممکن است کاملا درست نباشد. بر اساس اظهارات برخی محققان، ورزش کردن در بعدازظهر به شما در کاهش وزن سریع تر درمقایسه با ورزش صبحگاهی کمک می کند.

شواهدی که از ورزش بعدازظهر پشتیبانی می کند

مروری بر 2 مطالعه که برای ارزیابی ارتباط بین ساعت بدن و فعالیت بدنی انجام شد، نشان می دهد ورزش در بعدازظهر در مقایسه با ورزش در صبح مثمر ثمرتر است. هر 2 مطالعه در درجه نخست روی موش ها انجام شده است.

چالش عمده دانشمندان این بود ساعت های موش ها را به زمان انسان ترجمه کنند زیرا موش شبانه است سپس دانشمندان آزمایش مشابهی را روی 12 انسان انجام دادند که نتایج مشابه ای را یافتند.

بیشتر بخوانید:آموزش پخت نان اهری خوشمزه و لذیذ +ویدئو

دلیل بهتر بودن این ادعا

گفته می شود مصرف اکسیژن در بعدازظهر کمتر است که باعث بهبود عملکرد می شود و در نهایت کمی سریع تر وزن کم می کنید، همچنین در این مطالعه مشخص شد پروتئینی به نام HIF-1a نقشی اساسی در کاهش وزن دارد و بسته به زمان روز با ورزش به روش های مختلف فعال می شود.

در واقع، بر اساس اعلام شورای ورزش در آمریکا، به دلیل خم و گرم شدن عضلات سطح عملکرد در عصر بهتر است. علاوه بر این، میزان ورزش کم، قدرت مطلوب و ضربان قلب در حالت استراحت و فشار خون کنترل می شود.

بیشتر بخوانید:انواع جراحی های دیسک کمر [فیلم]

چه موقع باید ورزش کنید؟

به طور قطع شواهدی برای تایید این ادعا مبنی بر بهتر بودن ورزش در بعدازظهر در مقایسه با ورزش صبحگاهی برای کاهش وزن وجود دارد، اما شواهد بسیار محدود است. برای نتیجه گیری قاطع در این باره تحقیقات بیشتری لازم است.

تا آن زمان چه ورزش در صبح را انتخاب کنید چه عصر ضمن ثابت قدم بودن تنوع را به برنامه ورزشی خود اضافه کنید. در اینجا چند نکته آورده شده است که در صورت ورزش کردن در عصر باید به آنها دقت کنید:
4 تا 5 ساعت قبل از خواب ورزش کنید در غیر این صورت خوابیدن در شب سخت می شود.
قبل از ورزش به درستی سوخت بدن را تامین کنید زیرا برای انجام ورزش های سخت به انرژی نیاز است.
انواع مختلف ورزش ها مانند تمرینات قدرتی، ورزش های بدن سازی و کاردیو را برای نتایج بهتر به برنامه خود اضافه کنید.
به یاد داشته باشید فقط ورزش برای تحقق هدف لاغری و کاهش وزن کافی نیست بلکه رژیم غذایی سالم و مغذی نیز به همان اندازه مهم است.

مترجم: الهه زارعی