ورود به دوران بلوغ نقطه عطف مهمی در زندگی هر دختری محسوب می شود در عین حال، سخت ترین زمان در مقایسه با سیار مقاطع زندگی است. در این دوران تغییرات هورمونی و جسمی بسیار طاقت فرسا، بنابراین باید ضمن آماده کردن آنها برای چالش های پیش رو از نظر ذهنی دختران مان را برای روبرو شدن با آن آموزش دهیم.

بیشتر زنان خاطره نخستین پریود خود اینکه کی و کجا اتفاق افتاده را به خوبی به یاد می آورند و بسیاری از آنها آرزو می کردند کاش برای ورود به این مرحله جدید از زندگی آماده شده بودند. هنگام صحبت از دخترانتان دوست ندارید همان تجربیات تلخ دوباره تکرار شود، بنابراین اگر دخترتان به نخستین قاعدگی خود نزدیک می شود قبل از آغاز این مرحله وی را آموزش دهید.

به گزارش تایمزسوفاندیا، به احتمال زیاد در مدرسه در این زمینه به وی آموزش های لازم داده شده باشد، اما وظیفه شما رفع سردرگمی های وی درباره نخستین قاعدگی است.

سن نرمال برای شروع نخستین قاعدگی

چرخه طبیعی قاعدگی تحت تاثیر بسیاری از عوامل مانند محیط، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، ژن ها، وزن و سایر شرایط پزشکی قرار می گیرد. بیشتر دختران نخستین قاعدگی خود را بین 12 تا 14 سال تجربه می کنند. با این حال، شروع آن کمی زود یا دیرتر امری طبیعی است. قاعدگی به طو معمول حدود 2 سال پس از شروع رشد پستان ها آغاز می شود.

نخستین پریود چه مدت طول می کشد؟

دوره ها به طور معمول 3 تا ه7 روز طول می کشد. سنگین ترین روزهای خونریزی قاعدگی در اکثر موارد در آغاز چرخه یعنی روز اول ودم است، اما دوره نخست این مدت طول نمی کشد. 2 ماه برای منظم شدن بدن یک زن زمان نیاز است، بنابراین چند دوره نخست احتمال می رود از 2 تا 5 روز تداوم داشته باشد که با ثبات هورمون ها سازگارتر می شود. علاوه بر این، در آغاز ممکن است فرد خونریزی زیادی نداشته باشد و فقط چند لکه خون قرمز رنگ مایل به قهوه ای مشاهده کند.

علائم رایجی که قبل از پریود اول ظاهر می شوند

پیش بینی زمان شروع نخستین قاعدگی بسیار دشوار است زیرا به طور کلی دختران هیچ علائمی نشان نمی دهند. غالبا افراد علامت دوره را با سایر شرایط پیرامون سلامتی اشتباه می گیرند. با کمی هوشیاری ممکن است بتوانید علائم اولیه خونریزی را شناسایی کنید که شامل موارد زیر است:
جوش
نفخ شکم
درد پستان ها
کمردرد
یبوست
اسهال
خستگی
احساس عاطفی یا تحریک پذیری اضافی
هوس خوردن شیرینی
ترشحات شفاف یا سفید رنگ از واژن

چگونه فرزند خود را برای نخستین قاعدگی آماده کنیم؟

نخست باید به آنها در مورد قاعدگی و نوع تغییراتی که در بدن ایجاد می شود و خونریزی ماهانه آموزش دهیم. باید به وی اطمینان دهیم این اتفاق امری طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی نیست. احتمال می رود درباره آن سوالاتی داشته باشند، بنابراین سعی کنید با صبر و حوصله پاسخ دهید زیرا حذف علامت سوال ها وی را برای برای رویداد پیش رو آماده می کند.

جدا از آن، داخل کیف مدرسه دخترتان نوار بهداشتی بگذارید تا هنگام شروه قاعدگی از آن استفاده کند. به وی آموزش دهید هنگام شروع نخستین قاعدگی در مدرسه چگونه از نوار بهداشتی استفاده کند و از چه کسی کمک بخواهد. بسته دوره باید شامل موارد زیر باشد:
لباس زیر تمیز
پد یا نوار بهداشتی
دستمال کاغذی
مسکن درد

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

فشار و استرس والدین در مورد بچه ها امری طبیعی است به ویژه هنگامی که دوران بلوغ فرا می رسد، اما داشتن این موارد در روند انجام کار هیچ کمکی نمی کند. درباره هر گونه نرانی در رباطه با سلامت فرزند خود می توانید به متخصص زنان مراجعه کنید. در ادامه مواردی که نیاز مراجعه به پزشک را برجسته می کندتوضیح داده شده است:
اگر دخترتان تا 15 سالگی پریود نشده باشد
اگر پریود وی نامنظم است
اگر وی بین پریود خونریزی دارد
در صورت درد شدید به گونه ای که انجام فعالیت های روزمره وی را مختل کرده است
در صورت خونریزی شدید
اگر پریودهای وی بیش از 7 روز طول بکشد

مترجم: الهه زارعی