رگ‌های واریسی معمولا به صورت تارهای متورم و آبی رنگ در زیر سطح پوست نمایان می‌شوند و معمولا در ساق پا و پاها قابل رویت هستند. این رگ‌ها به صورت رگ‌های متورم و پیچیده و یا به صورت رگ‌های نازک منشعب، که به آن‌ها رگ‌های تار عنکبوتی گفته می‌شود، دیده می‌شوند و جز رگ‌های واریسی سطحی محسوب می‌گردند. این رگ‌ها معمولا با پوشیدن جوراب واریس بهبود می‌یابند. اگرچه این رگ‌ها می‌توانند دردناک شوند و تغییر شکل دهند، اما معمولا بی‌خطر هستند. رگ‌های واریسی هنگام التهاب، به لمس حساس شده و می‌توانند مانع گردش خون شوند تا جایی که باعث تورم مچ پا، خارش پوست و درد در اندام آسیب دیده شود.

علاوه بر یک شبکه سطحی از رگ‌ها، پاهای شما دارای یک شبکه وریدی داخلی یا عمقی است. در موارد نادر، رگ داخلی پا دچار واریس می‌شود. چنین رگ‌های واریسی عمیق معمولا قابل مشاهده نیستند، اما می‌توانند باعث تورم یا درد در سراسر پا شوند و ممکن است مکان‌هایی باشند که در آن لخته خون ایجاد می‌شود.
واریس یک بیماری نسبتاً شایع است و برای بسیاری از افراد زمینه‌ی ارثی دارد. زنان حداقل دو برابر مردان احتمال ابتلا به واریس را دارند.

 

چه عواملی باعث ایجاد واریس می‌شود؟

عروق شما برای کمک به گردش خون غنی از اکسیژن از ریه‌ها به تمام قسمت‌های بدن، دارای لایه‌های ضخیمی از عضله یا بافت الاستیک هستند. برای بازگشت خون به قلب شما، رگ‌های شما بیشتر به عضلات اطراف و شبکه دریچه‌های یک طرفه متکی هستند. هنگامی که خون از طریق ورید عبور می‌کند، دریچه‌های لانه کبوتری به طور متناوب باز می‌شوند تا خون از آن عبور کند، سپس بسته می‌شوند تا از برگشت جریان خون جلوگیری شود.
در رگ‌های واریسی، دریچه‌های لانه کبوتری به درستی کار نمی‌کنند و همین امر باعث می‌شود خون در رگ جمع شود و فشار آوردن خون به سمت “سربالایی” را برای عضلات دشوار کند. خون به جای جریان یافتن از یک دریچه به دریچه دیگر، همچنان در رگ جمع می‌شود و باعث افزایش فشار وریدی و احتمال گرفتگی می‌شود و در پی این امر رگ‌ها برجسته و پیچ‌خورده می‌شوند و رگ‌های واریسی بوجود می‌آید. از آنجا که رگ‌های سطحی نسبت به رگ‌های عمیق عضلات سست‌تری دارند، احتمال واریسی شدن آنها بیشتر است.

 

هر شرایطی که فشار زیادی به پاها یا شکم وارد کند می‌تواند منجر به واریس شود. شایع‌ترین نوع، فشار بارداری ، چاقی و ایستادن برای مدت طولانی است. یبوست مزمن و – در موارد نادر ، تومور – نیز می‌تواند باعث ایجاد واریس شود. کم تحرکی همچنین ممکن است در ایجاد واریس موثر باشد، زیرا عضلاتی که از وضعیت خوبی برخوردار نیستند عملکرد پمپاژ خون ضعیفی دارند.

یکی از درمان‌های رایج برای رگ‌های واریسی پوشیدن جوراب واریس است. فرقی نمی‌کند که شما از چه برندی استفاده می‌کنید فقط باید فشار وارده توسط جوراب مناسب رگ‌های واریسی شما باشد. از شناخته شده‌ترین برندهای جوراب واریس در میان پزشکان و مردم می‌توان به برند سیگواریس اشاره کرد.

همچنین با ضعیف شدن رگ‌ها، احتمال واریس نیز افزایش می‌یابد. آسیب قبلی پا ممکن است به دریچه‌های ورید آسیب برساند که می‌تواند منجر به واریس شود. ژنتیک نیز در ابتلا به واریس بی‌تاثیر، بنابراین اگر سایر اعضای خانواده رگ‌های واریسی داشته باشند، احتمال اینکه شما نیز به واریس دچار شوید، وجود دارد. برخلاف تصور عمومی، نشستن با پاهای ضربدری باعث ایجاد واریس نمی‌شود.

شما می‌توانید برای خرید انواع جوراب واریس به فروشگاه لوازم پزشکی ماهان مدیکال مراجعه فرمایید.

منبع: https://www.webmd.com/skin-problems-and-tre