همه داده ها و آمارها بر اساس داده های عمومی در زمان انتشار یعنی سال 2020 است، بنابراین برخی از اطلاعات ممکن است قدیمی باشند. در اوایل شروع همه گیری کرونا برخی از سیاستمداران اذعان داشتند ویروس کرونا بدتر از آنفولانزا نیست. با این حال طی 6 ماه گذشته نزدیک به 200 هزار نفر در ایالات متحده بر اثر کووید-19 جان خود را از دست داده اند.

در حال حاضر، بحران سلامت به نوبه خود تغییر کرده است. به جای آنکه هیچ چیز بدتر از آنفولانزای فصلی نیست تاثیرات همه گیری کووید-19 به صورت مستقیم توسط آن تشدید می شود زیرا به نظر می رسد می توانید به طور همزمان به هر دو عفونت مبتلا شوید که سیستم ایمنی بدن را خراب کرده و خطر ابتلا به بیماری های جدی تر را افزایش می دهد. علاوه بر این، امکانات پزشکی توسط افراد مبتلا به هر دو بیماری اشغال می شود و به طور بالقوه در ظرفیت بیمارستان اختلال ایجاد می کند.

آنفولانزا و کووید-19 باهم

پورنیما مادیوانان، اپیدمیولوژیست بیماری های عفونی و دانشیار در دانشگاه آریزونا به هلث لاین گفت: قبلا بیماران مبتلا به عفونت های مشترک توسط هر دو ویروس شناسایی شده اند. از آنجا که آنفولانزا و کووید-19 هر دو بیماری تنفسی محسوب می شوند گمانه زنی شده ابتلا به یکی از بیماری ها احتمال درگیر شدن به بیماری دیگر را افزایش می دهد و داشتن هر دو به طور همزمان می تواند احتمال بروز پیامدهای جدی را افزایش دهد.

دکتر مایکل رویزن، مقام ارشد کلینیک کلیولند در اوهایو به هلث لاین گفت: هنوز نمی دانیم این دو مورد چگونه با هم ارتباط دارند، اما به احتمال زیاد در صورت ابتلا به هر دو بیماری به صورت همزمان زنده ماندن در این شرایط سخت تر می شود. میزان مرگ و میر ناشی از هر یک از آنها به تنهایی بالا است.

مادیوانان افزود: هنوز به شواهد بیشتری در این زمینه نیاز است تا بتوانیم درباره خطرات کامل ابتلا به هر دو بیماری به طور همزمان اطلاعات کسب کنیم. دلیل اصلی صحبت ما در مورد آنفولانزا و کووید-19فصلی بودن آنفولانزا است. هر دو بیماری به  عنوان یک بیماری تنفسی مسری شناخته می شوند، اما شباهت ها تقریبا به همین جا ختم می شود.

مادیوانان خاطرنشان کرد: در حالی که هر دو بیماری با ذات الریه مرتبط هستند، اما نحوه آسیب آنها به ریه ها بسیار متفاوت است. آنفولانزا باعث تجمع مایع در برخی از سلول های ریه می شود، در حالی که کووید-19 با تولید لخته های خون گسترده در رگ های خونی ریه به این اندام ها حمله می کند.

مادیوانان گفت: داده های کافی برای پاسخگویی به این سوالات وجود ندارد که آیا اثرات هر دو بیماری تجمعی است، آیا خطر مرگ و میر بیشتر است یا چگونه؟ توسعه هر یک از بیماری ها می تواند متفاوت از زمانی باشد که فردی فقط به یکی از این دو بیماری مبتلا می شود.

وی خاطرنشان کرد: فکر می کنم در پایان فصل شیوع آنفولانزا داده های کافی برای شروع پاسخگویی به این سوالات در اختیار ما باشد.

ظرفیت بیمارستان دور فصل سرد سال کانون توجه قرار می گیرد

قبل از آن مقامات حوزه بهداشت و درمان دوباره مراقب بیمارستان ها و ظرفیت آنها خواهند بود. علیرغم عفونت های گسترده و صدها هزار کشته بحران ظرفیت بیمارستان مشابه آنچه در شمال ایتالیا مشاهده شد، در ایالات متحده تا حد زیادی از هفته های اولیه شیوع بیماری همه گیر در شهر نیویورک و به تعویق انداختن مراحل رخ داد.

در حال حاضر چشم انداز “دو پاندمی” باعث شده برخی از مسئولان بیمارستان دوباره این اقدامات را به تعویق بیندازند و برای موجی از افراد مبتلا به دو بیماری مختلف که هر دو گزینه نیاز به تخت و دستگاه تنفسی دارند، در حال آماده باش باشند.

رویزن خاطرنشان کرد: در فصل شیوع آنفلوآنزا در سالی مانند 2018 ظرفیت کل بیمارستان پر شد و مجبور شدیم روش های انتخابی دیگری را در آن مدت اتخاذ کنیم. آنفلوآنزا بیش از 80 هزار آمریکایی را در زمستان سال های 2017 تا 2018 به کام مرگ کشاند که بالاترین رقم در بیش از یک دهه گذشته تخمین زده شده است.

رويزن گفت: اگر با فصل بد آنفلوآنزا مواجه باشیم و ظرفيت (افزايش) موارد ابتلا به کووید-19 را شاهد باشیم احتمال می رود مجبور شویم برای مرگ و زندگی تصمیم بگیریم.

متفاوت از سرماخوردگی

برخلاف آنفولانزا، سرماخوردگی معمولی ناشی از ویروس کرونا است و برخی شواهد معتبر وجود دارد که نشان می دهد سرماخوردگی می تواند از ایجاد یک مورد جدی تر کووید-19 محافظت کند.

مادیوانان گفت: احتمال دارد عفونت توسط برخی از ویروس های کروناویروس که باعث سرماخوردگی می شود بتواند مقداری ایمنی در قالب سلول های T حافظه ایجاد کند که در پاسخ به عفونت تولید می شوند و می توانند به بدن در مقابله با عفونت های مشابه کمک کنند

علاوه بر این، ممکن است ابتلا به سرماخوردگی احتمال ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهد، اگرچه مادیوانان خاطرنشان کرد اطلاعات فعلی در این مورد وجود ندارد. وی گفت: با این حال، معمول است که یک عفونت ویروسی ایجاد شده با عفونت ثانویه توسط همان یا ویروس نزدیک آن ارتباط داشته باشد. تعجب آور نخواهد بود اگر ابتلا به یک ویروس کرونا احتمال عفونت همزمان با ویروس مشابه را کاهش دهد.

با این حال، هیچ یک از محافظت های احتمالی ناشی از سرماخوردگی برای مقابله با آنفولانزا کاربرد ندارد. مادیوانان اذعان داشت: بر اساس آنچه در مورد ایمنی اکتسابی می دانیم بسیار بعید به نظر می رسد قرار گرفتن در معرض هر یک (کووید-19 یا آنفولانزا) در برابر دیگری ایمنی ایجاد کند.

واکسیناسیون دو منظوره انجام می شود

پزشکان می گویند تزریق واکسن آنفولانزا در سال جاری بسیار مهمتر از یک سال “معمولی” است. رویزن گفت: دو دلیل برای آن وجود دارد، با عدم ابتلا به بیماری یا نیاز به منابع مراقبت های بهداشتی از خود محافظت می کنید و به طور بالقوه منابع را برای دیگران ذخیره می کنید.

رویزن افزود: تزریق واکسن آنفولانزا آغاز شده و اکثر متخصصان به مردم می گویند زودتر از حالت معمول واکسن خود را تزریق کنند. در بیشتر نقاط این واکسیناسیون در چادرها یا سایر مکان های موقتی در فضای باز برای رعایت فاصله فیزیکی و تهویه مناسب و بهتر انجام می شود.

مادیوانان گفت: با یک تیم تحقیقاتی در حال بررسی هستیم که چگونه باورها و رفتار در مورد واکسن آنفولانزا با واکسن احتمالی کووید-19 شبیه یا متفاوت است.

مترجم: الهه زارعی