راه‌های درمان ریزش مو بعد از کرونا

بیش از دو سال است که تمام کشورهای جهان با ویروسی کشنده به نام کووید19 درگیر هستند. این ویروس قدرت کشندگی بالایی دارد و اگر هم بهبود پیدا کند می‌تواند با عوارض بسیاری در بدن همراه باشد. تولید واکسن تاکنون توانسته تاثیر بسیار خوبی در روند بهبود افراد و کاهش آمار مرگ و میر در سراسر جهان داشته باشد. طبق نظر پزشکان بسیاری از عوارض این بیماری حتی بعد از بهبود هم برای مدتی در بدن فرد باقی می‌ماند. یکی از عوارض آن که می‌تواند برای افراد بسیاری آزاردهنده باشد، ریزش موی سر است. در ادامه با ما همراه باشید تا با عوارض این بیماری و دلیل ریزش موی سر بعد از بهبودی کرونا بیشتر آشنا شوید.

آیا کرونا باعث ریزش مو میشود؟ چرا؟

افراد مبتلا به ویروس کرونا همواره پس از بهبود هم باید با عوارض این بیماری دست و پنجه نرم کنند. ازجمله عوارض این بیماری می‌توان به از دست دادن حس بویایی و چشایی، تنگی نفس، ریزش موی شدید و… اشاره کرد. طبق مطالعاتی که در سال گذشته(2020) روی 63 بیمار انجام شد، تنها 24 درصد این بیماران پس از بهبود به ریزش موی سر مبتلا شدند. دوره نقاهت و بهبود این بیماران حدود 58 روز طول کشید، سپس از 63 بیمار تنها 14 نفر آن‌ها به ریزش موی شدید مبتلا شدند. در این میان پنج نفر آن‌ها کاملا بهبود پیدا کردند و 9 نفر آن‌ها همچنان با ریزش موی سر درگیر هستند. ریزش مویی که ناشی از عوارض بیماری کرونا باشد بعد از مدتی با مصرف دارو و داشتن تغذیه مناسب درمان خواهد شد.

از نظر پزشکی ریزش مو در دوران ابتلا به کرونا به دلیل شرایط تلوژن افلوویوم است. این شرایط ممکن است حدود 6 تا 9 ماه طول بکشد. در این زمان ریزش موی سر به صورت دسته‌ای است و فرد کمتر از نیمی از موهای خود را از دست خواهد داد.

راه های درمان ریزش مو بعد از کرونا چیست؟

با توجه به مقاله منتشر شده در کلینیک صدف، در رابطه با درمان ریزش مو: ریزش مو عارضه‌ای نیست که به راحتی با خوددرمانی بتوانید جلوی آن را بگیرید. برای درمان آن بهتر است از پزشک متخصص مشورت بگیرید و از داروهای موضعی و خوراکی استفاده کنید. بهترین زمان درمان این عارضه هم زمانی است که متوجه ریزش موی خود شدید، هرچه مدت زمان بیشتری از آن بگذرد درمان آن به مراتب سخت‌تر خواهد شد .برای درمان ریزش موی سر ناشی از ابتلا به کرونا، راه و روش‌های درمانی بسیاری وجود دارد که می‌تواند موجب تحریک مجدد رشد موها شود، ازجمله این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مصرف داروهای تقویتی

مصرف دارو هم می‌تواند یکی از عوامل بهبود دهنده ریزش موی سر باشد. معمولا پزشک داروهایی را برای رشد مجدد موها و جلوگیری از ریزش آن‌ها تجویز می‌کند که دارای ویتامین، آمینواسید، روی، آهن و… هستند. این داروها می‌توانند علاوه بر تقویت ساقه و ریشه موی سر موجب رشد مجدد موها شوند.

ماساژ پوست سر

ماساژ پوست سر با روغن‌های گیاهی می‌تواند موجب بهبود رشد موها و جلوگیری از ریزش آن‌ها شود. ماساژ پوست سر بهتر است با روغن‌های گیاهی چون رزماری، آرگان، بادام و.. انجام شود تا میزان اثرگذاری آن‌‌ها را افزایش دهد. ماساژ پوست سر علاوه بر آرامش می‌تواند عاملی برای تحریک فولیکول‌های مو برای رشد مجدد باشد.

تغییر سبک زندگی

داشتن یک سبک زندگی سالم می‌تواند روی رشد موها و سلامت بدن تاثیر بسیاری داشته باشد. ورزش روزانه و روتین، داشتن یک برنامه غذایی درست و مناسب، عدم استفاده از آب داغ در شستشو و… همگی از جمله عواملی هستند که روی سلامت پوست و مو و بدن تاثیرگذار خواهند بود. در کنار مصرف دارو بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که از یک برنامه غذایی درست و اصولی استفاده کنید.

دوری از استرس

داشتن استرس و اضطراب یک عامل مهم و تاثیرگذار در رشد موها است. امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی افراد، استرس و اضطراب می‌تواند تاثیر بسیاری روی سلامت افراد داشته باشد. وجود استرس می‌تواند علاوه بر ریزش موی فرد، بخش‌های مختلف بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد.

مزوتراپی

با توجه به محتوای منتشر شده در وب‌سایت کلینیک صدف در رابطه با مزوتراپی مو سر: مزوتراپی مو یک روش درمانی برای جوان‌سازی و از بین بردن چربی‌های اضافی بدن است که طی آن ویتامین‌ها، مواد معدنی، عصاره‌های گیاهی و سایر مواد شیمیایی مورد نیاز پوست به آن تزریق می‌شود. از آنجایی که هیچ جراحی و برشی در صورت یا بدن انجام نمی‌شود، مزوتراپی یک روش غیرتهاجمی به حساب می‌آید. در گذشته مزوتراپی برای تسکین درد انجام می‌شد. اما امروزه کاربردهای این روش درمانی بسیار فراتر رفته و درمان‌های زیبایی زیادی به این روش قابل ‌انجام است. از دیگر کاربردهای مزوتراپی مو می‌توان به درمان سلولیت و سفت شدن پوست، درمان ریزش مو، رفع لک و… اشاره کرد.

چگونه از ریزش مو بعد از ابتلا به کرونا جلوگیری کنیم؟

با توجه به مقاله منتشر شده در وب‌سایت کلینیک صدف در رابطه با جلوگیری از ریزش مو: راه‌های بسیاری می‌تواند از ریزش مو بعد از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کند، ازجمله این راه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: استفاده از شانه چوبی، استفاده از شامپو مناسب، شانه کردن روزانه موها، استفاده از روبالشتی ساتن، استفاده از ویتامین‌های مخصوص رشد مو، عدم شانه کردن موها زمانی که خیس هستند، استفاده از ماسک مو، تغذیه مناسب، مزوتراپی و… اشاره کرد. افرادی که به ریزش موی ناشی از ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، بهتر است برای درمان و جلوگیری از ریزش موی بیشتر به پزشک مراجعه کنند. پزشک با توجه به حجم ریزش و شرایط بدنی فرد راه درمانی را برای بهبود ریزش موی سر مشخص خواهد کرد.

جمع بندی

ریزش موی سر یکی از عارضه‌هایی است که امروزه بسیاری از افراد در سراسر جهان را درگیر خود کرده است. از طرفی یکی از عوارض بیماری کرونا ریزش مو بوده و همین امر مشکل را بسیار پیچید‌تر خواهد کرد. عوارض این ویروس ممکن است تا ماه‌ها در بدن باقی بماند. پس بهتر است برای درمان آن و جلوگیری از پیشرفت ریزش مو به پزشک مراجعه کنید و از یک راه درمانی مطمئن برای بهبود شرایط استفاده کنید.