امروزه داروسازی به عنوان یکی از رشته‌های پرطرفدار در دانشگاه به‌‌‌ حساب می‌آید. این رشته جذاب و کاربردی از بازار کار عالی و درآمد بسیار خوبی نیز برخوردار است و به همین دلیل بسیاری از دانش‌آموزان رشته علوم تجربی برای قبولی در این حرفه تلاش بسیار زیادی را انجام می‌دهند. اما گذشته از این مطالب میزان درآمد داروسازی و حقوق داروساز در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟ برای دریافت پاسخ این پرسش مقاله ذیل را مطالعه کنید. ما در این مطلب به بررسی دستمزد داروسازان در ایران و سایر کشورهای جهان و بازار کار آن‌ها خواهیم پرداخت.

معرفی رشته داروسازی

قبل از بررسی درآمد و مراکز استخدامی داروساز در این بخش به معرفی رشته داروسازی خواهیم پرداخت. این رشته مهم یکی از ضروری‌ترین علوم برای جوامع مختلف است و به همین دلیل هر کشوری برای حفظ سلامت جوامع خود باید از دانش آن بهره‌مند باشد. به بیانی ساده‌تر داروسازان نقش مهم و حیاتی را در حوزه سلامت و درمان ایفا می‌کنند.

داروسازان فعالیت‌های مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به ساخت و تولید دارو، بررسی تاثیر انواع داروهای مختلف برروی بدن انسان‌ها و انجام پژوهش و تحقیق اشاره کرد. این افراد برای ورود به حرفه داروسازی باید به علوم مختلفی همچون کالبدشکافی، فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی مسلط باشند.

فارغ‌التحصیلان داروسازی می‌توانند در داروخانه‌ها به عنوان مسئول فنی داروخانه مشغول به‌کار شوند. وظایف این افراد در داروخانه‌ها شامل بررسی نسخه‌های دارویی، نسخه پیچی و آموزش نحوه مصرف دارو به بیمار است.

حقوق داروسازان به چه عواملی بستگی دارد؟

درآمد داروسازان به چه عواملی وابسته است؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که عوامل متعددی بر حقوق دریافتی و درآمد داروسازان موثر است. عوامل مهمی همچون تحصیلات، فعالیت در شهرهای مختلف، سابقه کار و استخدام در مراکز دولتی یا شخصی بر درآمد داروسازان تاثیر گذار است.

حقوق داروساز در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین موارد هر فعالیت شغلی میزان درآمد و حقوق دریافتی است که حرفه داروسازی نیز از این قضیه مستثنی نمی‌باشد. به طبع داروسازان با توجه به میزان مهارت و تخصص خود درآمدهای متفاوتی دارند. سوال «حقوق داروساز در سال 1400 چقدر است؟» نیز یکی از مهم‌ترین پرسش‌های افراد تازه وارد به بازار کار حرفه داروسازی است که در این بخش به آن پاسخ خواهیم داد.

حقوق داروسازان در کشورهای مختلف

حقوق داروسازان در کشورهای مختلف نیز متفاوت است. این افراد با‌توجه به میزان تخصص و کارایی خود دستمزدهای گوناگونی را در کشورهای مختلف دریافت می‌کنند. در جدول ذیل حقوق دریافتی شغل داروسازی در کشورهای مختلف را بیان نموده‌ایم.

نام کشور

میزان متوسط درآمد ماهیانه

آمریکا

8400 دلار

انگلیس

7200 دلار

آلمان

9300 دلار

استرالیا

9200 دلار

کانادا

9200 دلار

سوئیس

8400 دلار

ترکیه

6500 دلار

حقوق داروسازان در کشور ایران

حقوق داروساز در سال 1400 چقدر است؟ همانطور که از موضوع مقاله مشخص است هدف اصلی این مطلب بررسی دستمزد داروسازی در سال 1400 است که در این بخش بطور کامل و با جزئیات دقیق آن را بررسی خواهیم کرد. طبق آخرین گزارش از افزایش حقوق و دستمزد در سایت استخدامی جاب ویژن داروسازها با بهره‌مندی از عنوان‌های شغلی کارشناس، کارشناس ارشد و مدیر از درآمدهای مختلفی بهره‌مند هستند.

دستمزد کارشناس داروسازی

حقوق دریافتی کارشناس داروسازی در سال 1400 بطور میانگین 5 میلیون و 100 هزار تومان است. این رقم در مقایسه با سال گذشته 1 میلیون و 100 هزار تومان افزایش یافته است. حقوق دریافتی کارشناس داروسازی در شهرهای مختلف تفاوت چندانی ندارد و اکثر آن‌ها دستمزد ذکر شده فوق را دریافت می‌کنند.

دستمزد کارشناس ارشد داروسازی

دومین دسته از مشاغل داروسازی، کارشناسان ارشد این رشته می‌باشند. میزان دستمزد این افراد در شهرهای کوچک 5 میلیون و 800 هزار، در پایتخت 6 میلیون و 900 هزار و در برخی از شهرهای بزرگ نیز 7 میلیون و 400 هزار تومان است. حقوق دریافتی کارشناسان ارشد داروسازی در سال 1400 در مقایسه با سال قبل 28 الی 35 درصد افزایش یافته است.

دستمزد مدیران داروسازی

مدیران داروسازی بیشترین دستمزد را در مقایسه با سایر عنوان‌های شغلی دریافت می‌کنند. این افراد در شهر تهران بطور میانگین 10 میلیون و 400 هزار تومان درآمد دارند. البته حداکثر حقوق مدیران داروسازی در پایتخت کشور به 21 میلیون و 200 هزار تومان نیز می‌رسد. درآمد متوسط این افراد متخصص در سایر شهرهای بزرگ 7 میلیون و 400 هزار تومان است که البته در برخی از موارد حداکثر حقوق آن‌ها 18 میلیون و 800 هزار تومان نیز گزارش شده است. در نهایت حقوق دریافتی مدیران داروسازی در شهرهای کوچک‌ 7 میلیون و 800 هزار تومان است.

دانشجویان داروسازی پس از فارغ‌التحصیلی در چه مراکزی می‌توانند مشغول به کار شوند؟

پس از بررسی حقوق داروسازان و پاسخ به پرسش «حقوق داروساز در سال 1400 چقدر است؟)» در این بخش مهم‌ترین مراکز برای استخدام این افراد را بررسی خواهیم کرد. برای دیدن جدیدترین آگهی‌های استخدام داروساز این قسمت از مقاله را کلیک کنید.

1.      داروخانه‌های شخصی

یکی از بهترین مراکز برای استخدام داروسازان، داروخانه‌های شخصی است. افراد با‌تجربه می‌توانند به عنوان مسئول فنی داروخانه در این مراکز مشغول به کار شوند. نماینده علمی(مدرپ)، کارشناس تحقیق و توسعه و تکنسین از جمله مشاغل مناسب داروسازان در داروخانه‌ها است.

فارغ التحصیلان تازه‌کار داروسازی برای کسب تجربه بیشتر باید در دوره‌های کارآموزی شرکت کنند. از همین رو داروخانه‌ها یکی از بهترین مراکز برای کارآموزان رشته داروسازی است که افراد می‌توانند به کسب مهارت و تجربه بپردازند.

2.      داروخانه‌های بیمارستان

داروسازان در داروخانه‌های بیمارستانی فعالیت بیشتری نسبت به سایر افراد در داروخانه‌های شخصی دارند. اقلام دارویی داروخانه‌های بیمارستانی بسیار بیشتر از مراکز شخصی است و داروهای تخصصی‌تری در بیمارستان‌ها وجود دارند. وظایف داروسازان در بیمارستان‌ها شامل آماده‌سازی داروها، ترکیب کردن، انبارش و توزیع اقلام دارویی است.

3.      شرکت‌های داروسازی

یکی از بهترین فرصت‌های شغلی برای استخدام داروساز، شرکت‌های داروسازی است. این شرکت‌ها برای تامین سرمایه انسانی خود به متخصصان داروسازی نیازی مبرم دارند. افراد برای فعالیت در این مراکز مهم باید از سابقه‌کار مناسب، تحصیلات مرتبط و تسلط کامل به زبان انگلیسی برخوردار باشند. از جمله شرکت‌های داروسازی ایرانی می‌توان به شرکت‌های مطرحی همچون خوارزمی، ابوریحان، دانا، شفا و جابربن حیان اشاره کرد.

4.      مراکز پژوهشی و تحقیقاتی

یکی دیگر از فرصت‌های شغلی مناسب برای داروسازان فعالیت در مراکز پژوهشی و تحقیقاتی می‌باشد که عمدتا زیر نظر بخش دولتی کشور است. فعالیت این افراد در مراکز تحقیقاتی شامل انجام تحقیقات علمی و دارویی، ارائه آموزش‌های لازم در خصوص داروها، کنترل و نظارت بر وضعیت دارویی کشور و …. می‌شود. از جمله مراکز پژوهشی معتبر برای فعالیت داروسازان می‌توان به انستیتو پاستور اشاره کرد.

جمع‌بندی

ما در این مقاله به موضوع حقوق داروساز در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟ پرداختیم و در کنار این مطلب به مسائل مهمی همچون استخدام داروساز، عوامل موثر بر درآمد داروسازان و گرایش‌های داروسازی نیز اشاره کردیم. این رشته پرطرفدار دانشگاهی از بازار کار خوب و درآمدزایی بالایی برخوردار است بطوریکه حداقل درآمد داروساز در مقایسه با دستمزد کارگران تفاوت فاحشی دارد. افراد پس از اتمام تحصیل خود می‌توانند در حوزه‌های مختلفی همچون داروسازی بالینی، سنتی، هسته‌ای و … مشغول به‌کار شوند.

سابقه و تجربه کار یکی از عوامل موثر بر حقوق داروسازان است و از همین رو افراد باتجربه در این حرفه حقوق بیشتری را دریافت می‌کنند. تحصیلات، شهر محل کار و حضور در بخش‌های شخصی و حقوقی از جمله فاکتورهای تاثیرگذار بر درآمد داروسازان است.