آلودگی پوست و راه های پاکسازی آن در منزل

پوست بزرگترین عضو بدن و بیرونی ترین لایه در بدن ، وظیفه ای با عنوان سد دفاعی بدن در برابر هر نوع آلودگی را دارد. چنانچه می دانید آلودگی پوست می تواند از راه های مختلف نظیر اشعه مضر خورشید ، گرمای هوا ، عوامل ارثی ، لوازم آرایشی نامرغوب و آلودگی هوا شکل گیرد .

برای مثال می توان تاثیر آلودگی هوا روی پوست صورت را مورد بررسی قرار دارد. این روزها که آلودگی هوا در تمام شهرهای جهان بخصوص شهرهای پرجمعیت با وجود ذرات معلق ، هیدروکربن ، ترکیبات آلی ، اکسیدها ، ازن ، دود سیگار و گوگرد افزایش یافته ، آسیب هایی نظیر تاثیر منفی اشعه ماوراء بنفش روی پوست و پیری زودرس پوست خصوصاً در ناحیه صورت به دلیل در تماس بودن مستقیم با هوای آلوده به همراه دارد.

افراد ساکن شهر نسبت به ساکنین حومه شهرها ، دارای پوستی کم آب بوده و عموماً احساس آلودگی و کثیفی روی پوست دارند. آلاینده های هوا به دلیل دارا بودن مواد شیمیایی ، منافذ پوست را مسدود کرده و باعث تیرگی و لک و چروک پوستی می گردند.

با توجه به اینکه منافذ و روزنه های پوستی باید همیشه باز باشند تا آلودگی ها و چربی های اضافی تخلیه شده و به تنفس ، اکسیژن رسانی و آبرسانی پوست کمک کنند. در پی بسته شدن منافذ پوست ، آلودگی و چربی های اضافی از پوست خارج نشده و جوش در پوست ظاهر می شود.

همگان می دانیم که پوست یک سد بیولوژیکی در برابر مواد آلاینده بوده ، اما تماس مکرر با این آلاینده ها تاثیرات منفی خود را بجا خواهد گذاشت.

بیماری های قلبی و ریوی

جدای از بیماری های قلبی و ریوی  ناشی از آلودگی هوا ، از مشکلات و حساسیت های ایجاد شده روی پوست نیز می توان به اگزما ، درماتیت آتوپیک ، لک ، آکنه ، حتی سرطان پوست و … اشاره داشت. حال کاری که ما می توانیم برای پوستمان انجام دهیم ، مراقبت از پوست بصورت روزانه و در منزل می باشد. خصوصاً افرادی که در شهرهای آلوده زندگی می کنند.

لیزر موهای زائد

با توجه به اینکه رفع موهای زائد نیز جزو پاکسازی پوست محسوب می گردد و یکی از بهترین روشهای آن انجام لیزر موهای زائد می باشد که به پوست نرمی و روشنی می بخشد ، اما یکی از بهترین راه های مراقبت از پوست ، پاکسازی پوست به منظور برداشتن سلولهای مرده و آلودگی ها از روی پوست با حذف لایه سطحی پوست ، چربی و گرد و غبار می باشد.

مهمترین فایده آن نیز پیشگیری از ایجاد جوش و آکنه و نیز به ارمغان آوردن شادابی و لطافت پوست می باشد.

پاکسازی پوست

برای پاکسازی پوست در منزل در هنگام بازگشت از محیط بیرون ، برای پاک کردن آلودگی های منافذ پوستی ، می توان با یک تونر قوی اقدام به پاک کردن پوست کنید و سپس با یک شوینده مناسب و مخصوص نوع پوست خود ، صورتتان را شستشو دهید.

پس از پاک کردن ، نوبت به بخور گرم می رسد تا پاکسازی عمقی نیز صورت گیرد. در ادامه با نرم و لطیف شدن پوست ، صورت خود را با پارچه نخی یا حوله تمیز با حرکات ضربه ای خشک کرده و سپس از آبرسان استفاده کنید.

از فواید بخور گرم علاوه بر پاکسازی پوست ، می توان به احساس آرامش ، کاهش چربی پوست ، درمان آکنه و جوش ، آبرسان قوی و افزایش گردش خون اشاره کرد.

همچنین از دیگر مراقبتهای پوستی ، پاکسازی پوست در یکی از بهترین کلینیک های زیبایی در رشت ، مصرف آنتی اکسیدان ها ، استفاده از کرم ضد آفتاب ، مصرف مداوم کرم های مرطوب کننده و عدم قرار گرفتن در فضای باز آلوده را می توان معرفی کرد.

در صورت نیاز به رفتن بیرون از منزل می توانید صورت خود را با ماسک بپوشانید تا کمتر در معرض آلودگی ها قرار گیرد.

بطورمشخص این مراقبتهای ویژه از پوست باعث پاکسازی و نگهداری پوست به بهترین شکل ممکن شده تا علاوه بر رفع آلودگی های پوستی ، مزایایی نظیر بهبود بافت پوست ، افزایش گردش خون و در نهایت پوستی شاداب و جوان عاری از هر گونه جوش و لک خواهد داشت.

در صورت ایجاد جوش در اثر آلودگی ها نیز با مراجعه به متخصص پوست ، بهترین راهکار برای حل این مشکل نظیر تجویز دارو یا انجام آزمایش های مختلف برای بهترین درمان به شما ارائه می شود.

بهترین راه های درمان خانگی جوش صورت

اما یکی از بهترین راه های درمان خانگی جوش صورت در اثر آلودگی ها و نیز پاکسازی صورت را می توان نوشیدن آب متناسب با وزن خود معرفی کرد. بدین ترتیب که آب کافی با ورود به سلولها ، سموم و آلودگی ها را از بدن به سرعت خارج می سازد و نیز از تجمع چربی اضافی زیر پوستی نیز جلوگیری بعمل می آورد.

درمان خانگی دیگر جوش صورت مصرف دم نوش ها گیاهی یا استفاده از ماسک های گیاهی حاوی آبلیمو و عسل و گلاب می باشد.

در اینجا باید به نکته ای اشاره داشت و آن این است که  پاکسازی آلودگی پوست و راه های پاکسازی آن  به صورت کلینیکی باید ماهیانه انجام گردد و استفاده از لایه بردارهای ملایم خانگی نیز به صورت هفتگی باید صورت پذیرد و نباید بیش از اندازه لایه برداری صورت انجام داد.

به این دلیل که استفاده بیش از حد از مواد لایه بردار ، باعث آسیب زدن به پوست شده و چربی طبیعی پوست از دست می رود.

همانگونه که می دانید ، چربی طبیعی پوست یا سبوم به میزان مناسب برای پوست ضروری بوده و وظیفه آن حفظ و نگهداری رطوبت موجود در پوست و آبرسانی پوست است.

چربی طبیعی و متعادل به همراه رطوبت کافی و مناسب ، دست به دست هم می دهند تا از چین و چروک زودرس پوست و در نهایت پیری زودرس جلوگیری کرده و در حفظ سلامت پوست کمک به سزایی دارند.