از آنجایی که برای بسیاری از افراد این سوال مطرح است که تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده چیست و اکثراً تصور می‌کنند هر دو این محصولات یکسان هستند، در هنگام خرید آن‌ها به مشکل برخورده و نتیجه دلخواه خود را از محصول مورد نظر نمی‌گیرند.

به همین دلیل در این مطلب سعی شده به ساده‌ترین روش برای شما شرح داده شود که کرم آبرسان چیست و چه خاصیت‌هایی دارد، کرم مرطوب کننده چیست و ویژگی‌های آن کدام‌اند و تفاوت آبرسان با مرطوب کننده در چیست؟ پس همراه ما باشید.

کرم آبرسان چیست؟

کرم‌های آبرسان به دلیل وجود ماده‌ی روان کننده و محافظی که دارند، اجازه خشکی پوست و از بین رفتن رطوبت طبیعی آن را نمی‌دهند. همچنین با توجه به مواد اولیه‌ خاصی که در ترکیبات آن‌ها به کار رفته‌است، گاهی از رطوبت لایه‌های عمیق‌تر پوست بدن نیز استفاده بهینه می‌کنند.

تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده چیست

ویژگی‌ کرم‌های آبرسان

تقویت پوست وظیفه اصلی کرم‌های آبرسان می‌باشد؛ که این کار را با تحریک بافت‌های کلاژن ساز و جلوگیری از ایجاد چین و چروک و پیری زودرس پوست، انجام می‌دهند. البته گفتنیست همه این عملکردها، تحت تاثیر ترکیبات خاص این محصولات هستند که باعث به وجود آمدن فرق بین کرم آبرسان و مرطوب کننده می‌شوند.

کرم مرطوب کننده چیست؟

کرم‌های مرطوب کننده محصولات بهداشتی هستند که علاوه بر محافظت از پوست بدن، مانع از دست رفتن رطوبت طبیعی و خشکی آن نیز می‌شوند. البته این عملکرد به صورت طبیعی توسط سبوم پوست بدن انجام می‌شود، اما در صورت کافی نبودن این سبوم، امکان جبران کمبود آن‌ها به وسیله مرطوب کننده‌ها وجود دارد.

خصوصیات کرم‌های مرطوب کننده

مهم‌ترین خصوصیت و ویژگی کرم‌های مرطوب کننده ایجاد لایه‌ محافظتی بر روی پوست می‌باشد، که این لایه اجازه خروج رطوبت طبیعی پوست شما را نخواهد داد. همچنین این محصولات به واسطه ترکیباتی که دارند با افزایش میزان تولید روغن و چربی در پوست شما از خشکی آن جلوگیری می‌کنند.

خصوصیات کرم‌های مرطوب کننده

انواع کرم مرطوب کننده و آبرسان

آبرسان‌ها و مرطوب کننده‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشند، که هر کدام از آن‌ها مزایا و ویژگی‌های خاص خود را دارند. اما بهتر است بدانید با وجود فرق بین کرم آبرسان و مرطوب کننده در عملکرد و ترکیبات، مزایایی و ویژگی‌های انواع این محصولات، در بین هر دو آن‌ها عموما یکسان است. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • حاوی کلاژن: زمانی که سطح پوستتان فقط خشک شده، نشان دهنده این می‌باشد که پوست شما دارای روغن و چربیست و تنها آب و رطوبت خود را از دست داده، به این حالت اصطلاحا می‌گویند، پوست دهیدراته شده‌است. در چنین مواقعی خرید کرم مرطوب کننده ایرانی و محصولات آبرسان حاوی کلاژن، مفید و کارساز هستند.
 • مغذی: در میان کرم‌ها و محصولات مرطوب کننده و آبرسان، به آن دسته از محصولاتی که دارای روغن‌های طبیعی، مغذی و موم زنبور هستند، مغذی گفته می‌شود. این محصولات مناسب زمان‌هایی هستند که پوست شما با از دست دادن روغن و چربی خود به مقدار زیاد، دچار ترک و زخم‌های شدیدی می‌شود.
 • فاقد پارابن: پارابن ماده‌ای‌ ضد قارچ و باکتری است که برای ایجاد ماندگاری بالا در محصولات آرایشی، از آن‌ استفاده می‌شود. اما استفاده این ماده برای محصولاتی که به صورت مستقیم با پوست برخورد دارند بسیار خطرناک است؛ پس اگر شما دارای پوستی حساس هستید، بهتر است از محصولات بدون پارابن استفاده کنید.
 • فاقد چربی: محصولات مرطوب کننده و آبرسان فاقد چربی، برای پوست‌های مستعد آکنه و جوش بسیار مناسب هستند. زیرا این محصولات با کنترل کردن چربی پوست و کوچک‌تر کردن منافذ باز آن علاوه بر افزایش شادابی و جلوگیری از ایجاد جوش و آکنه، برق چربی را نیز از روی سطح پوست می‌برند.تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده چیست؟

  تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده چیست؟

  اگر چه کرم‌های آبرسان و مرطوب کننده هر دو برای جلوگیری از خشکی و پیری زودرس پوست و تامین رطوبت آن طراحی شده‌اند. اما به دلیل فرمولاسیون‌های متفاوت، هر کدام با عملکردی منحصر به فرد این کارها را انجام می‌دهند.

  بنابراین اگر درباره ترکیبات این محصولات، که باعث فرق بین کرم آبرسان و مرطوب کننده می‌شود، سوالی برای شما مطرح شده، پاسخ آن این است که:

  • مرطوب کننده‌ها موادی با پایه روغن هستند که از مواد پوشاننده مانند وازلین، روغن‌های معدنی و روغن‌های گیاهی متنوع، تولید و عرضه می‌شوند .
  • آبرسان‌ها موادی بر پایه آب هستند که در زمان دهیدراته شدن پوست، بسیار زیاد برای شما مناسب هستند.تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده چیست؟
  • در نهایت اگر که سطح پوست شما دچار خشکی عمیق‌تری شده باشد، به این معناست که پوستتان هم دهیدراته شده و هم بافت آن به ترمیم نیاز دارد. در چنین مواردی استفاده همزمان از کرم‌های آبرسان و مرطوب کننده می‌تواند در روند بهبودی زودتر، کارساز باشد.اما بایستی توجه داشته باشید که ابتدا از کرم آبرسان استفاده کنید و کمی بعد از جذب کرم آبرسان، کرم مرطوب کننده را استفاده کنید. به این صورت می‌توانید بهترین نتیجه را با توجه به تفاوت آبرسان با مرطوب کننده ، از این محصولات بگیرید.