امروز ترمیم دندان یکی از روش‌های درمانی بسیار مهمی است که تعداد زیادی از افراد جامعه به آن نیاز دارند. همان‌طور که می‌دانید بخش زیادی از مراجعان دندان‌پزشکی را افرادی تشکیل می‌دهند که مشکل پوسیدگی دندان دارند.

برای درمان دندان‌های پوسیده پس از تراشیدن آن‌ها نیاز به مواد ترمیمی مانند آمالگام و کامپوزیت دارید. با توجه به آمار بالای مراجعات پوسیدگی دندان و نیاز به مواد ترمیمی دندان‌پزشکی، خرید این مواد از مراکز معتبر برای دندان‌پزشکان بسیار اهمیت دارد. در این مطلب قرار است به معرفی پرکاربردترین مواد ترمیمی دندان‌پزشکی بپردازیم.

1.      کامپوزیت بهترین گزینه برای ترمیم دندان

یکی دیگر از پرکاربردترین مواد ترمیمی دندان‌پزشکی کامپوزیت است که به دلیل رنگ سفید آن امروزه متقاضیان زیادی دارد. کامپوزیت از ترکیب سرامیک و یک ماده پلاستیکی دیگر تشکیل می‌شود و سفید رنگ است.

همان‌طور که می‌دانید یکی از نقاط ضعف اصلی ماده ترمیمی آمالگام، رنگ نقره‌ای آن است که ممکن است به بیمار هنگام خندیدن و یا حرف زدن حس ناخوشایندی دست بدهد. اما کامپوزیت رنگی مشابه دندان دارد و برای بیمار حس ناخوشایندی به وجود نمی‌آورد.

از کامپوزیت می‌توان هم در درمان‌های ترمیمی مستقیم و هم در درمان‌های ترمیمی غیرمستقیم استفاده کرد. در روش مستقیم می‌توانید با کمک نور آبی عمل ترمیم دندان با کامپوزیت را انجام دهید.

در روش غیرمستقیم هم ابتدا باید دندان را تراش داده و سپس از آن قالب بگیرید. سپس ترمیم ساخته شده در لابراتوار را در جلسه دوم در جای خودش سمان کنید. کامپوزیت به دلیل رنگ سفیدی که دارد، بهترین گزینه برای ترمیم دندان‌های جلویی و همچنین اینله‌ها است.

از مزایای کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترمیم دندان‌ها با کامپوزیت به دلیل تطابق این ماده با رنگ طبیعی دندان، جلوه و ظاهر ناخوشایندی ایجاد نمی‌کند.
 • طول عمر آن کمتر از آمالگام بوده و نزدیک به 5 سال است.
 • می‌توان از آن هم در ترمیم مستقیم و هم در ترمیم غیرمستقیم در چند جلسه استفاده کرد.
 • مستقیم به دندان می‌چسبد و باعث تقویت دندان می‌شود.
 • برای ترمیم دندان به کمک کامپوزیت، نسبت به آمالگام به تراش کمتری نیاز است.

برخی از معایب که ترمیم کامپوزیت دارد به شرح زیر است:

 • هزینه ترمیم کامپوزیت بسیار بیشتر از ترمیم آمالگام است.
 • کامپوزیت استحکام خوبی دارد، اما در زیر فشار حاصل از جویدن غذا نسبت به آمالگام دوام و ماندگاری پایین‌تری دارد.
 • احتمال انقباض کامپوزیت در حین ترمیم وجود دارد. به این ترتیب ممکن است در اثر انقباض کامپوزیت بین ترمیم و دندان یک شکاف ایجاد شود و باعث ایجاد حفره در مناطقی که کامپوزیت با دندان اتصال ندارد بشود.
 • برای ترمیم دندان‌ها با کمک کامپوزیت به زمان و نیروی بیشتری نیاز است.

نکته مهمی که در هنگام خرید مواد ترمیمی و سایر ابزار و تجهیزات دندان‌پزشکی وجود دارد، خرید از یک فروشگاه معتبر و متخصص است.

دنتیوا یک فروشگاه معتبر اینترنتی است که تمام نیازهای شما در حوزه تجهیزات مطب دندان‌پزشکی را برطرف می‌کند. کافی است به این فروشگاه سری بزنید و تجهیزات مورد نیاز خود از جمله مواد ترمیمی دندان‌پزشکی نظیر آمالگام و کامپوزیت را با بهترین کیفیت و قیمت تهیه کنید. برای خرید کامپوزیت دندان از فروشگاه دنتیوا کلیک کنید.

2.      آمالگام، قدیمی‌ترین ماده ترمیمی در دندان‌پزشکی

یکی از قدیمی‌ترین مواد ترمیمی دندان‌پزشکی که از صد سال گذشته تا همین الان در مطب‌های دندان‌پزشکی بسیار کاربرد داشته، آمالگام است.

آمالگام نسبت به سایر مواد ترمیمی دندان‌پزشکی مزایای زیادی نظیر دوام بالا، کاربرد آسان، مقاوم در برابر سایش و از همه مهم‌تر، قیمت پایین‌تر دارد و به همین دلیل یکی از انتخاب‌های اصلی دندان‌پزشکان است.

تاکنون موارد حساسیت به آمالگام بسیار پایین بوده و این ماده طبق نظر سازمان‌های معتبر جهانی بهداشت از تمام استانداردهای سلامتی برخوردار است.

البته این ماده یک سری معایبی نیز دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

معایب ماده ترمیمی آمالگام:

 • رنگ نقره‌ای آمالگام یکی از نقاط ضعف آن است. گاهی بیمار با دیده‌شدن ماده ترمیمی هنگام خندیدن مشکل داشته باشد، در این مواقع باید از سایر مواد ترمیمی استفاده کنید.
 • آمالگام یک ترمیم سنتی است و به دندان نمی‌چسبد و امکان جداشدن آن وجود دارد.
 • ترمیم آمالگام ممکن است با گذشت زمان باعث خوردگی و یا تغییر رنگ دندان‌ها شود.

مزایای آمالگام:

 • آمالگام مقاومت بسیار بالایی دارد و برای ترمیم دندان‌های آسیا که هنگام جویدن غذا نیروی زیادی به آن‌ها وارد می‌شود، بهترین گزینه است.
 • قیمت آمالگام نسبت به سایر مواد ترمیمی دندان‌پزشکی بسیار پایین‌تر است.
 • ترمیم دندان با آمالگام در یک جلسه امکان‌پذیر است.
 • ماندگاری بالا، نزدیک به ده سال و بیشتر

همان‌طور که می‌بینید آمالگام به عنوان قدیمی‌ترین ماده ترمیمی در دندان‌پزشکی دارای یک سری مزایا و معایبی است که هنگام خرید این ماده باید به آن‌ها توجه کنید. برای مثال هنگام خرید مواد ترمیمی برای مطب دندان‌پزشکی، به مراجعان مطب و نیازهای آن‌ها توجه کنید.

اگر اکثر مراجعان شما ترجیح می‌دهند هزینه کمتری برای ترمیم دندان‌های خود بپردازند، آمالگام بهترین ماده ترمیمی است که می‌توانید برای مطب خود تهیه کنید.

3.      گوتا پرکا، بهترین ماده برای ترمیم و پرکردن ریشه دندان‌ها

گاهی ممکن است برای درمان ریشه دندان، تمام ریشه‌های آسیب‌دیده را تخلیه کنید، در این مواقع باید برای جلوگیری از ورود باکتری‌ها و عوامل عفونی حفره‌های تخلیه شده ریشه دندان را با مواد ترمیمی پر کنید.

گوتا پرکا یکی از بهترین مواد ترمیمی برای پرکردن حفره‌های ریشه دندان است که وجود آن در مطب دندان‌پزشکی ضروری است.

گوتا پرکا از شیره یک نوع درخت تهیه می‌شود و منجر به واکنش‌های حساسیت‌زا در بدن نمی‌شود، به همین دلیل می‌توان آن را در بین پرکاربردترین مواد ترمیمی دندان‌پزشکی به شمار آورد.

گوتا پرکا در برندها و سایزهای مختلف 15 تا 80 در بازار وجود دارد. شما می‌توانید بهترین نمونه‌های گوتا پرکا از معروف‌ترین برندها را از فروشگاه اینترنتی دنتیوا تهیه کنید.

دنتیوا یکی از حرفه‌ای ترین فروشگاه‌های تجهیزات دندان‌پزشکی است که می‌توانید با خیال راحت تمام ابزار و تجهیزات مورد نیاز مطب دندان‌پزشکی خود را از آن سفارش دهید. تجهیزات دندانپزشکی دنتیوا https://dentiwa.ir/

4.      مواد ترمیمی نیومر

یکی دیگر از مواد ترمیمی در دندان‌پزشکی، نیومرها هستند که همانند کامپوزیت یک ماده ترمیمی همرنگ دندان هستند. نیومرها از ترکیب اسید آکریلیک و پودر شیشه نرم ساخته می‌شوند.

یک مشخصه مهم این مواد، آزادکردن مقدار کمی فلوراید است که می‌تواند از ایجاد پوسیدگی در سایر دندان‌ها جلوگیری کند و به همین دلیل برای بیمارانی که در معرض پوسیدگی دندانی بسیار بالا قرار دارند بسیار مناسب است.

تا کنون هیچ گونه موردی در رابطه با حساسیت نسبت به نیومرها گزارش نشده و استفاده از آن‌ها محدودیت خاصی ندارد. یکی از مزیت‌های نیومرها نسبت به مواد ترمیمی آمالگام، این است که برای استفاده از آن‌ها نیازی به تراشیدن زیاد دندان نیست.

البته مواد ترمیمی نیومر یک سری محدودیت‌هایی دارند، مثلا این مواد نسبت به آمالگام مقاومت کمتری نسبت به فشار دارند و در نتیجه بهتر است برای ترمیم دندان‌هایی استفاده شوند که تحت فشارهای موضعی زیادی قرار نمی‌گیرند و بهتر است برای ریشه دندان‌ها و یا حفرات دندانی که تحت فشار زیاد قرار ندارند به کار برده شوند.

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی پرکاربردترین مواد ترمیمی دندان‌پزشکی پرداختیم. همان‌طور که می‌دانید خرید تجهیزات باکیفیت و اصل در مطب‌های دندان‌پزشکی بسیار اهمیت دارد و ممکن است وقت زیادی از شما بگیرد.

اما با فروشگاه دنتیوا دیگر نیازی نیست نگران تهیه تجهیزات مورد نیاز خود باشید، شما می‌توانید به آسانی و تنها در چند دقیقه بهترین تجهیزات دندان‌پزشکی را با قیمتی منصفانه و کیفیتی بالا تهیه کنید.