زمانی که برای بررسی توده پستان به فوق تخصص جراحی پستان در کرج مراجعه می‌کنید، هنگام بررسی توسط پزشک به‌راحتی زیر پوست حرکت می‌کند.

بسیاری از افراد زمانی که توده‌ای را در سینه خود احساس می‌کنند، کمی برایشان ترسناک است. اما باید این نکته را بدانید که هر توده‌ای که لمس می‌کنید به معنی سرطانی بودن آن نیست.

یکی از انواع تومورهای خوش‌خیم غیرسرطانی، فیبروآدنوم است. فیبروآدنوم توده‌ جامد و غیرسرطانی در پستان است که در اغلب مواقع در خانم‌های بین سنین 15 تا 35 سال مشاهده می‌شود.

علائم فیبروآدنوم

این توده ساختاری سفت و صاف داشته و همچنین شکل کاملا مشخصی دارد. معمولا بیمارانی که توده فیبروآدنوم دارند، معمولا دردی احساس نمی‌کنند.

توده‌های فیبروآدنوم از نظر اندازه متفاوت هستند و ممکن است خودبه‌خود بزرگ یا کوچک شوند. این نوع، از شایع‌ترین توده‌های غیر سرطانی است یا به عبارتی نوع خوش‌خیم در خانم‌های جوان است.

در صورتی که بیمار نیاز به درمان داشته باشد، ممکن است تنها معاینه منظم برای بررسی اندازه سایز توده یا بررسی توده با بیوپسی انجام گیرد و در نهایت در صورت نیاز و صلاحدید پزشک، با جراحی برداشته شود.

آشنایی با علائم فیبروآدنوم

فیبروآدنوم توده‌هایی پر در سینه هستند که معمولا با چنین علائم ظاهر می‌شوند:

 • بافتی گرد با حاشیه صاف و مشخص
 • امکان جابه‌جایی راحت
 • بافتی سفت یا حالت لاستیکی
 • بدون احساس درد

ممکن است شما یک یا چند فیبروآدنوم در یک یا هر دو سینه خود داشته باشید.

در این مواقع به فوق تخصص پستان مراجعه کنید

در چنین مواقعی حتما نیاز به مراجعه به پزشک خواهد بود:

 • تشخیص یک توده جدید در سینه
 • ایجاد تغییرات دیگر در سینه
 • توده‌ای که قبلا در سینه داشته‌اید، رشد یا تغییر کرده و کاملا جدا از بافت سینه است.

علل احتمالی ایجاد فیبروآدنوم

علت ایجاد این توده مشخص نیست؛ اما، ممکن است مرتبط با هورمون‌های تولید مثلی باشد. این توده در اغلب مواقع در‌ طی سال‌های باروری خانم‌ها رخ می‌دهد و ممکن است در طی بارداری یا با مصرف داروهای هورمون درمانی بزرگ‌تر شود.

پس از یائسگی، هنگامی که میزان هورمون‌ها کاهش می‌یابد، کوچک خواهد شد.

انواع فیبروآدنوم

علاوه بر فیبروآدنوم ساده، موارد دیگری نیز وجود دارد:

فیبروآدنوم پیچیده

این مورد شامل تغییراتی مانند رشد بیش از سلول‌هاست که به سرعت رشد می‌کنند. پس از بیوپسی این نوع تشخیص داده می‌شود.

فیبروآدنوم نوجوانان

از شایع‌ترین نوع فیبروآدنوم مرتبط با این نوع است که در دختران و نوجوانان بین 10 تا 18 سال مشاهده می‌شود.

این نوع می‌تواند بزرگ شود؛ اما خوشبختانه بیشتر آنها با گذشت زمان کوچک و برخی دیگر به‌طور کلی رفع خواهند شد.

فیبروآدنوم پیچیده

فیبروآدنوم جاینت

این مورد ممکن است تا اندازه 5 سانتی‌متر نیز رشد داشته باشند. فیبروآدنوم جاینت ممکن است نیاز به خارج کردن با عمل جراحی داشته باشد؛ زیرا می‌تواند به سایر بافت‌های سینه فشار وارد کند.

تومور فیلودس

با وجود اینکه فیبروآدنوم خوش‌خیم است؛ اما برخی از تومور فیلود ممکن است سرطانی و بدخیم شوند. به همین منظور پزشکان توصیه می‌کنند که این نوع حتما برداشته شود.

آیا فیبروآدنوم‌ها عوارضی دارند؟

اکثر این نوع از توده‌ها تأثیری بر خطر ابتلا به سرطان ندارد. اما همانطور که گفتیم در صورت وجود نوع پیچیده و فیلودس، خطر ابتلا به سرطان سینه ممکن است افزایش پیدا کند.

در این مواقع پزشک با در نظر گرفتن نوع توده، بهترین راهکار درمانی سرطان سینه در کرج را برای شما در نظر خواهد گرفت تا دچار عوارض جدی نشوید.

نحوه تشخیص فیبروآدنوم

پزشک با معایناتی که انجام می‌دهد، اگر توده به اندازه کافی بزرگ باشد، کاملا طی معاینات فیزیکی قابل تشخیص خواهد بود.

اگر پزشک به این نوع توده مشکوک شود، انجام آزمایش‌های تصویربرداری از جمله ماموگرافی و سونوگرافی را توصیه می‌کند تا از این طریق، بیماری تایید شود.

گاهی پزشک انجام بیوپسی را برای اطمینان از فیبروآدنوم بودن نیز توصیه می‌کند. در طی این روش بی‌حسی به ناحیه مورد نظر وارد می‌شود و سپس پزشک نمونه‌ای از توده را خارج کرده و برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه می‌فرستد.

درمان فیبروآدنوم

در بسیاری از موارد فیبروآدنوم نیازی به درمان ندارد. گاهی ممکن است برخی از خانم‌ها برای اینکه آرامش خاطر داشته باشند، عمل جراحی را برای خارج کردن توده درخواست کنند.

درمان فیبروآدنوم

به‌طور کلی راهکارهای درمانی به شرح زیر است:

کنترل به روش غیرجراحی

اگر پزشک مطمئن شود که توده از نوع فیبروآدنوم است و بر اساس معاینه سینه، آزمایش تصویربرداری و بیوپسی، ممکن است نیازی به جراحی نداشته باشید. در اغلب مواقع به چنین دلایلی نیاز به عمل جراحی ندارید:

 • این توده خودبه‌خود کوچک یا ناپدید می‌شود.
 • سینه چندین فیبروآدنوم دارد و هیچ تغییری در اندازه‌ توده در هر سری از معاینات با توجه به سونوگرافی انجام شده، نداشته است.
 • به‌طور کلی اگر تصمیم به انجام عمل جراحی ندارید، معاینات منظم بسیار مهم است تا تغییرات ظاهری و اندازه توده مورد بررسی قرار گیرد.

عمل جراحی

اگر هر یک از آزمایش‌ها از جمله بیوپسی یا تصویربرداری غیر طبیعی یا فیبروآدنوم بزرگ باشد و علائم دیگر را نشان دهد، ممکن است پزشک تصمیم به عمل جراحی بگیرد.

راهکارهای خارج کردن فیبروآدنوم:

 • لامپکتومی یا بیوپسی اکسیزیونال
 • کرایو ابلیشن

مطالب برگرفته از سایت: https://drbelaldelshad.com/