دیسک ها در واقع بالشتک هایی هستند که خداوند در بین مهره های بدن انسان قرار داده تا استخوان ها بتوانند به راحتی سر بخورند و حرکت کنند، در ناحیه گردن هفت مهره و شش دیسک وجود دارد که پارگی هر کدام باعث  بیماری با علائمی مانند درد گردن، قولنج در شانه ها، بی حسی و گزگز دست و انگشتان، درد بازو، آرنج و مچ دست و در نهایت ضعف عضلانی، حرکت ضعیف دست ها و فلج اندام فوقانی می شود.دیسک گردن یکی از انواع فتق دیسک محسوب می شود. گردن  متحرک ترین بخش از ستون فقرات است، اما در برابر ضربه نسبت به  بقیه ستون فقرات کمتر محافظت می شود. ضربه زدن به گردن ممکن است به آسیب دیسک منجر شود.

دیسک گردن و روش های درمانی آن

دلایل به وجود آمدن دیسک گردن

از جمله علل آسیب دیسک گردن، عاداتی است که روزانه ما انسانها  انجام می دهیم و باعث فشار بر عضلات گردن و مهره ها می شویم، مانند:

 • رانندگی برای مدت طولانی، نشستن طولانی در مقابل کامپیوتر و همچنین پشت میز نشستن بدون استراحت.
 • درست ننشستن، راه نرفتن و نخوابیدن.
 • وارد شدن ضربه به گردن یکی از عوامل  ایجاد دیسک گردن میباشد بد نیست بدانید ضربه به کمر نیز باعث دیسک کمر میباشد برای درآشنایی کامل با روش های درمان دیسک کمر میتوانید این مقاله از سایت را مطالعه نمایید .

باید به شکلی بشینید که سرتان عمود بر بدن و به شکل حرف T باشد.

 • آسیب بافت نرم، مانند سفتی مهره ها، رگ به رگ شدن عضلات گردن، یا التهاب مهره ها یا مفاصل گردن.
 • بیماری آرتریت روماتوئید.
 • عفونت با اختلال ریشه عصبی.
 • فتق دیسک در یکی از مهره های گردن.
 • نقص در غده تیروئید هم باعث درد در گردن می شود.

دیسک گردن

چه علائمی ممکن است رخ دهد؟

در ابتدا با درد همراه است و باعث اختلالات عصبی می شود و سخت ترین درد در دیسک گردن قسمتی است که  غضروف بین مهره های گردن بیرون زده و به اعصاب گردن فشار وارد می کند.از بیمار به بیمار دیگر، از سختی در راه رفتن تا فلجی بسیار علائم متفاوت است. هنگامی که ریشه عصب ستون فقرات گردنی او فشرده می شود، معمولاً باعث درد گردن، سفتی گردن ویا بی حسی در دست ها، بازوها و انگشتان، سرگیجه، از دست دادن قدرت و گاهی اوقات بی‌حسی در بازوها می شود.  اختلال در اندام تحتانی و اسفنکتر ها  نادرترین علامت است.درد شدید در گردن، سفتی در عضلات گردن، علائمی  است که در حین کار با نشستن یا ایستادن طولانی مدت افزایش می یابد، بیمار ممکن است صدای ترق یا اصطکاک در هنگام حرکت گردن را بشنود.  ممکن است این درد از گردن به شانه ها، بازوها و پشت سر و بین شانه ها گسترش یابد، احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی هنگام فشار بر اعصاب مهره های گردن هم یکی دیگر از علائم است.درباره تنگی کانال نخاع و روش های درمانی قطعی آن چه میدانید جهت آشنایی با روش های درمان قطعی تنگی کانال نخاع میتوانید این لینک از سایت را دنبال نمایید و این مقاله از سایت را مطالعه کنید .

درمان دیسک گردن

چگونه تشخیص داده می شود؟

مانند هر شرح حال و معاینه دیگری، حرکت ستون فقرات و ضعف عضلانی بررسی می شود.

 

 • تست های تصویربرداری:

تست های تصویربرداری اطلاعات کاملی را در مورد مشکلات ستون فقرات، نخاع و آرتریت به پزشک ارائه می دهند، از جمله:

 • رادیوگرافی ساده گردن: برای ارزیابی عفونت یا توده استخوانی و تغییر قوس مهره ها و همچنین عروق مهره ها استفاده می شود.
 • توموگرافی کامپیوتری: اگر مشکلات فوق در نمودارهای ساده وجود داشته باشد، می توان از سی تی اسکن برای بررسی دقیق تر استفاده کرد.

 

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی: برای بررسی و فشرده سازی بافت های نرم مانند دیسک و اعصاب نخاعی استفاده می شود.

 

 • تست عملکرد عصب و عضله:

برای تعیین روش مناسب انتقال پیام های عصبی و عملکرد فیزیولوژیکی اعصاب استفاده می شود که شامل دو بخش است، بخشی برای ارزیابی قدرت و سلامت عضلات و بخش دیگر برای ارزیابی سرعت هدایت عصبی و پتانسیل تحریک یا تخریب عصبی است.

 

درمان دیسک گردن

اساس درمان دیسک گردن، تسکین درد و علائم  است. بسته به شرایط بیمار، متخصص درمان های داخل وریدی،  درمان های کمتر تهاجمی و جراحی را تجویز می کند.

 

گردنبند طبی:

بستن موقت قوس یا گانگلیون فقط در مواردی که دیسک های بسیار پیشرفت کرده اند توصیه می شود. استفاده طولانی مدت از گردنبند می تواند ماهیچه های ستون فقرات را ضعیف کند و در نتیجه باعث افزایش انتقال تروما و پیشرفت بیشتر آرتریت و فتق دیسک می شود.

 

داروهای:

داروها برای تسکین علائم در مرحله حاد، و همچنین برای بازگرداندن تون و آرامش عضلات، از جمله شل‌کننده‌های عضلانی (محیطی و مرکزی)، مسکن‌های ضدالتهابی و در موارد شدید، استفاده محدود از داروهای مخدر کمک کننده است.

درمان های غیر جراحی دیسک گردن

درمان های غیر جراحی دیسک گردن

 1. فیزیوتراپی:

در فیزیوتراپی از ترکیب تکنیک ها و تمرینات غیرفعال برای تقویت ساختار عضلانی و اصلاح حرکات  استفاده می شود. درمان‌های غیرفعال مانند:  اولتراسوند، تحریک الکتریکی درد و اسپاسم در بیماران مبتلا به دیسک گردن درد را تسکین می‌دهد. بیماران مبتلا به دررفتگی گردن با افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی، با انجام تمرینات خاص از عضلاتشان محافظت می کنند.

 

 1. ماساژ، کایروپراکتیک :

اساس این تکنیک ساختار عضلانی بافت های اطراف مهره ها را تقویت می کند.

 

 1. انرژی لیزر:

لیزر پالسی پر انرژی باعث افزایش انرژی سلولی، ترمیم بافت آسیب دیده و جلوگیری از پیشرفت آرتریت می شود.

 

درمان های مداخله ای یا کمتر تهاجمی :

 1. تزریقات تشخیصی و درمانی:

تزریق نخاعی مانند استروئیدهای ترکیبی و یک بی حس کننده موضعی در فضای اپیدورال برای کاهش التهاب و خنثی کردن واسطه های شیمیایی التهاب (ناشی از فشرده سازی دیسک) استفاده می شود. همچنین در این مورد می توان از فرکانس رادیویی اپیدورال در این نواحی برای بهبود استفاده کرد.

 

 1. اتصال دیسک گردن:

در این عملیات، سوزن مخصوصی از طریق رادیوگرافی (فلوروسکوپ) به مرکز دیسک وارد می شود و با استفاده از  دیسکوژل تغییرات شیمیایی در هسته ایجاد می کند و فشار دیسک را کاهش می دهد و در نتیجه باعث کاهش فشار و بیرون زدگی دیسک می شود.

 

نتیجه گیری

در همه انسان ها فرآیند فرسایش دیسک بین مهره ای بین سنین 30 تا 40 سالگی شروع می شود و این فرسایش زمانی اتفاق می افتد که دیسک به تدریج آب خود را از دست می دهد و با از دست دادن آب از ارتفاع آن کاسته می شود و علاوه بر آن باعث کاهش طول و انعطاف پذیری نیز می شود. پلاستیسیته آن نیز کاهش می یابد و همه این عوامل باعث ایجاد درد و بیماری دیسک در گردن می شود. فتق و بیرون زدگی دیسک از شایع ترین علل گردن درد هستند که از شانه ها شروع می شود و تا دست ها و حتی انگشتان دست امتداد می یابد.

دکتر رضا سنجری :

دکتر رضا سنجری جراح و متخصص مغز واعصاب وستون فقرات، فارغ التحصیل از دانشگاه تهران  با بیش از ۲۰۰۰ هزار عمل دیسک و وسیله گزاری گردنی مهره های پشتی و کمری و سابقه حدود ۲۰۰۰ عمل جراحی تومور های مغزی و خونریزی های مغزی جهت دریافت نوبت کافیست با شماره ها زیر در تماس باشید .

ادرس :

تهران، جردن (نلسون ماندلا)  ، بالاتر از اسفندیار ، خیابان تندیس ، بیمارستان تخصصی تندیس

شماره تماس :

09198379137

برچسب ها : جراجی دیسک,دیسک کمر,دیسک گردن,دکتر سنجری,جراح مغز,جراح مغزو اعصاب,جراح ستون فقرات