در حال حاضر علم دندانپزشکی مانند رشته‌های دیگر پزشکی تحولات بسیاری پیدا کرده به‌طوری‌که می‌توان دندان‌های آسیب‌دیده و بدرنگ را به‌راحتی اصلاح کرد. کامپوزیت یکی از این روش‌ها است که ما در این مطلب به بررسی و معرفی آن خواهیم پرداخت. لازم است بدانید تا همین چند مدت پیش که هنوز فناوری استفاده از این روش برای دندان‌ها معرفی نشده بود، مشکلات جابه‌جایی دندان حتی در جزئی‌ترین حالت باید توسط ارتودنسی برطرف می‌شد، اما اکنون به لطف این قابلیت می‌توان حتی به‌هم‌ریختگی‌های بدتر و یا بد‌رنگی‌ها را به این ترتیب برطرف نمود.

ما در این مطلب قصد داریم به معرفی بیشتر روش استفاده از کامپوزیت پرداخته و ببینیم ونیر کامپوزیت به چه نوعی از این قابلیت گفته می‌شود.

کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان چیست؟

پیش از آن‌که به این روش اصلاح دندان بپردازیم، لازم است اشاره‌ای به چیستی لمینت کرده و سپس چگونگی انجام آن را با شما در میان بگذاریم. همان‌طور که می‌دانید، به مواد و تجهیزاتی که بتوان روی یک چیز را با آن پوشاند و زیبایی و استحکام بیشتری به آن بخشید، لمینت گفته می‌شود، درمورد دندان هم همین‌طور است؛ زیرا با قرار دادن یک لایه از ونیر کامپوزیت یا سرامیک می‌توان ظاهر زیباتر و البته محکم‌‎تری به دندان‌ها بخشید.

لمینت دندان به دو نوع لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی تقسیم می‌شود که موضوع مورد بحث ما در این مطلب، نوع دوم آن است.

بد نیست تفاوت میان این دو روش را برای شما ذکر کنیم؛ درواقع در روش استفاده از لمینت سرامیکی، لمینت‌ها در لابراتوار ساخته می‌شوند که کیفیت ساخت آن‌ها بستگی به هنر دندان‌ساز دارد و در لمینت کامپوزیتی، پزشک با استفاده از موادی مخصوص( همان موادی که برای پر کردن دندان استفاده می‌شود) به نام کامپوزیت که روی دندان‌ها می‌گذارد، به آن فرم و شکل زیبایی می‌بخشد که زیباتر شدن دندا‎ن‌ها و طبیعی بودن انجام آن، به تبحر و هنر پزشک شما بستگی دارد؛ زیرا دندانپزشکی که ماهر باشد، می‌تواند مانند یک مجسمه‌ساز حرفه‌ای به‌گونه‌ای مواد را روی دندان شما شکل دهد که دندان اصلاح شده از نظر رنگ و ساخت، تفاوتی با دیگر دندان‌های شما نداشته باشد.

لازم به ذکر است که دندانپزشک پس از این مرحله، با استفاده از دستگاه لایت کیور به آن نور تابانده که این نور به سخت و محکم شدن آن‌ها کمک کرده و به فرم گرفتن شکل نهایی کامپوزیت دندان کمک می‌کند. نکته مهم این است که در استفاده از روش درمان ونیر کامپوزیت دندان، کمترین میزان تراش روی دندان‌های فرد اعمال شده و تنها در طی مدت چند ساعت می‌توان دندان‌ها را زیبا و مرتب کرد.

از این روش برای رفع چه مشکلاتی استفاده می‌شود؟

  • اصلاح بی‌نظمی‌های کم تا متوسط
  • برطرف کردن بدرنگی دندان‌ها که به‌صورت ژنتیکی و یا به واسطه استفاده از بعضی داروها به وجود آمده است.
  • تغییر فرم دندان
  • از بین بردن فواصل بین دندانی
  • زیبایی بخشی هرچه بیشتر به دندان‌ها

کامپوزیت دندان

برای انجام این روش چه مراحلی طی می‌شود و چقدر زمان می‌برد؟

اگر دندانپزشکی که به آن مراجعه کردید با معاینه دندان‌های‌تان شما را فردی مناسب برای این امر تشخیص داد، تنها در یک جلسه می‌توانید دندان‌هایتان را کامپوزیت کنید. همان‌طور که گفتیم، این روش اصلاح دندان در مطب دندانپزشکی انجام شده و برای اصلاح هر فک حدوداً پنج ساعت زمان نیاز است.

طول عمر آن چقدر است؟

دندانپزشکان معتقداند این روش اصلاح دندان بین 7 تا 10 سال عمر می‌کند، اما با این وجود ممکن است بر اثر خوردن برخی مواد غذایی سفت، دچار لب پریدگی و شکستگی شود و یا با خوردن برخی مواد غذایی رنگ آن‌ها تغییر یابد که در مورد اول می‌توان مشکلات جزئی را به‌راحتی برطرف نمود و در برخی موارد حادتر لازم است روکش آن برداشته شده و تعویض گردد؛ در مورد دوم نیز می‌توان با استفاده از پولیش، رنگ گرفتگی دندان‌ها را بر طرف نمود. هر دو موردی که اشاره کردیم، می‌تواند در طی مدت‌زمان کوتاه توسط دندانپزشک انجام شود.

قیمت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی به چه مواردی بستگی دارد؟

چنانچه برای مشاوره به کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه کرده باشید، ممکن است با تفاوت قیمت‌ لمینت کامپوزیت در این مراکز مواجه شده باشید و این پرسش برای شما به وجود آمده باشد که دلیل این اختلاف قیمت چیست؟

طبیعتا چند عامل مهم وجود دارد که بر قیمت این روش اصلاح دندان تاثیر خواهد گذاشت که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد:

1. موقعیت جغرافیایی قرارگیری مطب دندانپزشک که در کدام شهر و منطقه باشد، از نظر قیمت بسیار متفاوت است.

2. نوع درمانی که دندانپزشک متخصص برای بیمار در نظر می‌گیرد، در قیمت هر واحد تاثیر خواهد داشت.

3. استفاده از مواد مرغوب، تجهیزات روز و … بر قیمت لمینت کامپوزیتی موثر است.

4. تعداد واحدهایی که قرار است کامپوزیت شوند.

و آخرین و مهم‌ترین نکته میزان مهارت و هنر دندانپزشک که می‌تواند دندان‌های شما را به طرز زیبایی روکش کرده و لبخند زیبایی به شما ببخشد، بخصوص اگر به‌عنوان بهترین متخصص لمینت دندان شناخته شده باشد.کامپوزیت دندان

آیا می‌توان کامپوزیت دندان را به‌صورت اقساطی انجام داد؟

با توجه به این موضوع که قیمت این روش اصلاح دندان برای هر فک یا هر دو فک ممکن است کمی گران شود، برخی از دندانپزشکان تلاش کرده‌اند تا با استفاده از روش دندانپزشکی اقساطی این امر را انجام داده و خدمات لازم را به بیمار ارائه نمایند. درمورد برخی از کارهای دندانپزشکی مانند ارتودنسی و .. روال کار به این صورت است که بیمار می‌تواند با هر بار مراجعه به مطب پزشک، بخشی از مبلغ درمان خود را پرداخت نماید، اما در روش انجام ونیر کامپوزیتی از آنجا‌که در طی یک جلسه چند ساعته این امر انجام می‌شود، نمی‌توان مبلغ را چند باره پرداخت کرد، اما همان‌طور که گفتیم، در حال حاضر در بسیاری از مراکز می‌توان این روش درمان را به‌صورت اقساطی انجام داد.

جمع‌بندی

با توجه به آنچه دربارۀ روش کامپوزیت دندان ارائه کردیم، می‌توان گفت این روش یکی از بهترین روش‌های حال حاضر برای زیباسازی و اصلاح بدفرمی آن‌هاست، به‌گونه‌ای که دیگر نیازی به استفاده از روش ارتودنسی در به‌هم‌ریختگی‌های جزئی نخواهد بود.