روتین پوستیروتین پوستی یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها برای داشتن یک‌پوست سالم است. در واقع این روتین یک برنامه‌ریزی مناسب برای رسیدگی به پوست به‌وسیله مواد آرایشی و بهداشتی مختلف است و شما می‌توانید با استفاده از آن یک‌پوست شاداب و جوان داشته باشید. شاید برخی افراد تصور کنند که با خرید فوم شستشوی صورت و استفاده از آن روتین پوست کاملی دارند؛ اما باید بگوییم که داشتن یک روتین پوستی سالم به موارد زیادی بستگی دارد که می‌خواهیم در این مقاله به آن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

روتین پوستی چیست؟

به کار‌هایی که ما برای سلامتی پوست و جلوگیری از مشکلاتی مانند خشکی پوست، لک، جوش، آکنه و… در بازه‌های زمانی معین شده انجام می‌دهیم، روتین پوستی گفته می‌شود. این روتین برای هر فرد منحصربه‌فرد است و افراد نمی‌توانند از یک برنامه مشابه برای رسیدگی به پوست خود استفاده کنند؛ زیرا نوع پوست صورت افراد مختلف و حتی نوع مشکلات پوستی آن‌ها نیز با هم متفاوت است. برای مثال انواع تونر صورت با فرمول‌های مختلف در بازار وجود دارد که هر یک از آن‌ها برای نوع خاصی از پوست صورت مورداستفاده قرار می‌گیرد و همه افراد نمی‌توانند از یک تونر برای پاک‌سازی پوست خود استفاده کنند.

ما برای آشنایی بیشتر شما با یک روتین پوست مناسب در ادامه، مراحل داشتن یک برنامه پوستی مناسب را برای انواع پوست‌های چرب، خشک و معمولی برای شما توضیح داده‌ایم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

برنامه روتین پوستی برای پوست‌های چرب و مستعد جوش
روتین پوستی برای پوست‌های چرب و مستعد جوش

افراد دارای پوست چرب باید حتما یک روتین مناسب و دقیق برای پوست صورت خود داشته باشند تا داشتن یک‌پوست صاف و زیبا را تجربه کنند. مراحل روتین پوستی برای پوست‌های چرب به شرح زیر است:

  • پاک‌سازی: در این مرحله در واقع شما باید 2 گام مهم را انجام دهید تا یک پاک‌سازی موفق داشته باشید. در گام اول باید با استفاده از یک ژل شستشوی مناسب آلودگی‌های سطحی پوست را از بین ببرید. در گام دوم با استفاده از یک پد آرایشی آغشته به تونر که مناسب پوست چرب باشد، آلودگی‌های عمیق پوست که در منافذ آن قرار دارند را پاک کنید.
  • آبرسانی به پوست: برخلاف نظر بسیاری از افراد، پوست چرب نیز نیاز به آبرسانی دارد. اما آب‌رسان مناسب پوست‌های چرب با پوست‌های خشک و معمولی متفاوت بوده و درصد چربی بسیار کمی دارد. در واقع کرم مرطوب کننده مناسب پوست چرب بافت سبکی داشته و پایه اصلی آن آب است.
  • استفاده از محصولات مراقبتی: محصولات مراقبتی زیادی در بازار برای مراقبت از پوست‌های چرب وجود دارد. محصولاتی مانند لوسیون‌ها و شوینده‌های صابونی به دلیل این که فاقد چربی هستند و از عناصر ضد جوش نیز در آن‌ها استفاده شده است گزینه بسیار خوبی برای مصرف روزانه محصولات پوستی به‌حساب می‌آیند. البته اگر صورت شما دچار جوش‌های ملتهب زیادی است بهتر است به پزشک مراجعه کنید و از درمان‌های دارویی کمک بگیرید.
  • ضدآفتاب: کرم ضدآفتاب همان‌طور که می‌دانید یکی از اصلی‌ترین نیاز‌های پوستی است. در واقع شما نه‌تنها در روز‌های آفتابی بلکه در روز‌های ابری نیز باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید تا از پوست صورت خود در برابر انواع اشعه‌های مضر خورشید، محافظت کنید. دراین‌بین توجه کنید که کرم ضدآفتاب شما باید حتما مناسب پوست‌های چرب باشد و باعث افزایش چربی پوست صورت شما نشود.

روتین پوستی برای پوست‌های خشک و معمولی
روتین پوستی برای پوست‌های خشک و معمولی

پوست‌های خشک نیز مانند پوست‌های چرب دارای مراحل مختلفی برای روتین پوستی هستند و باید برای سلامت پوست، برنامه مراقبتی خود را در تایم موردنظر به طور کامل انجام دهند. مراحل مراقبتی پوست صورت به شرح زیر است:

  • پاک‌سازی: در این مرحله مانند پوست‌های چرب شما باید ابتدا از ژل شستشوی و سپس از تونر مناسب پوست‌های خشک و معمولی استفاده کنید.
  • استفاده از محصولات مراقبتی: پوست‌های خشک و معمولی باید از محصولات آب‌رسان و روشن‌کننده پوست استفاده کنند. در واقع باید از محصولاتی مانند کرم آب‌رسان، روغن‌های مخصوص، سرم مناسب پوست خشک و… استفاده کنند تا پوست سالم و شادابی داشته باشند. دقت کنید کرم آب‌رسان را در فصول سرد همیشه همراه خود داشته باشید تا از خشکی شدید پوستتان جلوگیری کنید.
  • ضدآفتاب: کرم ضدآفتاب را مانند افراد دارای پوست چرب در منزل و خارج از منزل حتما استفاده کنید. فقط به این نکته توجه کنید که حتما ضدآفتاب شما برای پوست‌های خشک و معمولی مناسب باشد.

سخن آخر

در کل ما برای پیداکردن روتین پوستی مناسب باید نوع و جنس پوست خود را شناسایی کرده و سپس براین‌اساس از محصولات پوستی مختلف استفاده کنید. توصیه ما به شما این است که اگر جنس پوست خود را نمی‌شناسید حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. در نهایت برای خرید بهترین روتین پوستی به سایت خانومی مراجعه کنید.