در بیشتر آرایشگاه ها به علت اینکه بهداشت به خوبی رعایت نمی شود و چندین علت دیگر که به آن ها خواهیم پرداخت خطرات و بیماری هایی در آرایشگاه ها و سالن های زیبایی شما را تهدید می کند. ما در این بخش از مجله پزشکی دکتر سلام، به شما می گوییم که چه بیماری هایی ممکن است در آرایشگاه ها و سالن های زیبایی به آن ها دچار شوید و برای جلوگیری و پیشگیری از این بیماری ها چه کنید.

 

خطرات و بیماری های آرایشگاه ها و سالن های زیبایی

 

هنگامی كه قصد دارید آرایشگاهی را برای آرایش و زیبایی خود انتخاب كنید، چه معیارهایی را در نظر می‌گیرید؟
نزدیك بودن آرایشگاه به محل كار یا منزل؟
پایین بودن قیمت خدمات؟
به روز بودن مدل‌ها و امكانات آرایشی؟
با تجربه و با سابقه بودن آرایشگر؟
آیا معیاری مانند اهمیت به وضعیت بهداشت و رعایت استانداردهای بهداشتی در یك آرایشگاه هم در انتخاب شما تأثیری دارد؟    

انتقال بیماری‌ها از طریق آرایشگاه امری جدی است كه گاه فراموش می‌شود. بیماری‌های قابل انتقال در آرایشگاه‌ها شامل بیماری‌های خونی و بیماری‌های پوستی است.
بیماریهای خونی شامل بیماری‌هایی است كه از طریق خون (حتی به مقدار اندك) و خراش‌های پوستی از فرد مبتلا به فرد سالم منتقل می‌شوند. بیماری‌های پوستی نیز مانند بیماری‌های قارچی و جوش‌های پوستی توسط وسایلی مانندشانه، برس و حوله آلوده انتقال می‌یابند.
از مهم ترین قارچ‌های پوست، قارچ كچلی است. از جمله بیماری‌های منتقله از طریق آرایشگاه‌ها می‌توان به ایدز، هپاتیت‌های B و C، زگیل، عفونت‌های قارچی و باكتریایی دیگر و بعضی بیماری‌های واگیردار اشاره  كرد كه بعضی از این بیماری‌ها حتّی خطر مرگ دارند.
ایجاد حساسیت پوستی به دلیل مواد استفاده شده برای مو، ناخن یا صورتمی‌تواند برای مشتری و آرایشگر خطرناك باشد. علت انتقال بیماری از طریق آرایشگاه‌ها معمولا بریدگی‌های جزئی است كه هنگام آرایش مو یا ناخن پیش می‌آید. بر اثر فعالیت‌هایی مانند بند انداختن، پوست افراد نازك می‌شود و منافذ پوستی هم باز می‌شوند و احتمال انتقال بیماری‌های پوستی افزایش می‌یابد.
تمیز بودن سرشویی عامل مهمی در جلوگیری از انتقال بیماری‌های پوست و مو و بیماری‌های قارچی است.
ویروس‌ها یكی دیگر از مشكلات پوستی است كه ممكن است از طریق آرایشگاه‌ها منتقل شوند. مثلا زگیل ممكن است از این طریق منتقل شود و چون در سنین بالاتر زگیل‌هایی هم كه به وجود می‌آیند مقاوم‌تر هستند، ممكن است در صورت بروز براحتی قابل درمان نباشند و نیاز به درمان‌هایی نظیر لیزر، فریز كردن یا دارو داشته باشند.
حتی ممكن است بیماری‌های ساده‌ای مانند تبخال در صورت یا بدن آرایشگر یا حتی در محلی كه قابل دیدن نیست، وجود داشته باشد و در تماس با پوست سالم منتقل شود.

ضرورت استفاده از پیش‌بند یك بار مصرف

یكی از مسائلی كه در بیشتر آرایشگاه ها مهم است، استفاده از پیش‌بند است. به طور معمول از هر پیش‌بند برای چند مشتری استفاده می‌شود و به این ترتیب امكان خطر انتقال بیماری‌های پوست و مو از طریق قسمتی كه دور گردن بسته می‌شود و در ارتباط مستقیم با پوست است، وجود دارد. در آرایشگاه‌های معتبر از چسب‌های مخصوصی دور گردن استفاده می‌كنند، به این ترتیب پوست گردن در تماس مستقیم پیش‌بند نیست.
توصیه‌های مهم
1 _ ضروری است آرایشگاه‌ها از مواد گندزدا مانند الكل و ساولن در مواردی كه وسایل و تجهیزات نیاز به استریل كردن باشد، استفاده كنند.
2 – لازم است برای هر فرد به صورت جداگانه حوله و پیش‌بند استفاده شود، در غیر این صورت، از آرایشگر بخواهید حوله و پیش‌بند یك بار مصرف استفاده كند.
3 – به دنبال درمان اساسی قارچ‌های پوست پا و ناخن خود باشید.
4 – سرشویی آرایشگاه‌ها باید پس از هر بار استفاده، شسته و خشك شود.
5 – افرادی كه فقط می‌توانند از یك نوع شامپو استفاده كنند، باید هنگام مراجعه به آرایشگاه حتما شامپوی خود را همراه داشته باشند.
6 – آرایشگر زنان باید پیش از شروع اصلاح صورت، نخ را با الكل ضدعفونی كرده و بعد از پایان كار هم برای كاهش التهاب پوست مشتری، از پماد اكسید رویاستفاده كند.
7 – برای مشتریان گذری، آرایشگر زنان باید تعدادی موچین ضد عفونی شده آماده داشته باشد و در طول روز یك موچین را فقط برای یك نفر استفاده كند. در پایان روز همه موچین‌ها را برای ضدعفونی شدن در الكل قرار دهد.
8 – قیچی پس از هر بار كوتاه كردن مو باید با الكل ضدعفونی شود.
9 – آرایشگران تیزبین می‌توانند با دیدن لك یا خال مشكوك یا ریزش مو و تغییرات ناخن كه از دید خود فرد مخفی مانده‌اند، به سلامت فرد كمك كنند.
10 – از به كار بردن تیغ برای بیش از یك نفر خودداری شود.
11 – شانه‌ها پس از هر بار استفاده باید شسته و در ظرف محتوی الكل نگهداری شوند.
12 – كاركنان آرایشگاه‌ها نباید هنگام كار، بریدگی، خراشیدگی یا زخم باز داشته باشند.
13 – تا آنجا كه ممكن است لباس عروس را اجاره نكنید.
14 – بهتر است هر مشتری هنگام مراجعه به آرایشگاه حوله خود را همراه بیاورد.
15 – مراقب كرم‌های سفیدكننده پوست در آرایشگاه‌ها باشید.