امرزوه چاقی در سراسر دنیا یک مشکل مشترک است که شایع ترین عوارض آن نیز دیابت است. به همین منظور قصد داریم در این مقاله شرح دهیم که موثرترین درمان دیابت و کنترل وزن چیست؟ همه می‌دانیم که کاهش وزن تاثیر مستقیم بر درمان دیابت دارد. اما مشکل اصلی اینجاست که رژیم گرفتن به این سادگی ها هم نیست و کاهش وزن افراد دارای اضافه وزن شدید، انکار ناپذیر است.

احتمالا بارها افراد دارای اضافه وزن شدید را دیده اید که در حال رعایت رژیم های سخت لاغری هستند؛ ممکن است کاهش وزن نیز داشته باشد اما مدتی بعد که دوباره آنها را می بینید، دوباره چاق شده اند. شاید خودتان نیز از جمله افرادی باشید که بارها با رژیم و ورزش یا داروهای لاغری تلاش کرده اید تا اضافه وزن یا دیابت خود را درمان کنید، اما نتیجه مطلوب نگرفته اید. در ادامه می خوانید که درمان دیابت و کنترل وزن بدون بازگشت چیست…

درمان دیابت و کنترل وزن چیست؟

دیابت و کنترل وزن

دیابت و کنترل وزن در ارتباط مستقیم با هم هستند، بر اساس گزارش انجمن اروپایی برای مطالعه دیابت (EASD) و انجمن دیابت آمریکا (ADA) برای کاهش وزن،لازم است از روش هایی غیر از رژیم غذایی برای کنترل دیابت نوع ۲ در بزرگسالان دارای اضافه وزن شدید استفاده کرد.

در حالی که رژیم های لاغری و ورزش به عنوان درمان خط اول برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بدون سایر بیماری های دیگر توصیه می شود، این بیانیه نقش استفاده از سایر عوامل یا ترکیبی از عوامل را به عنوان درمان اولیه برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو – به عنوان بخشی از درمان فردی – را گوشزد می کند.

 

تاثیر کنترل وزن در درمان دیابت

تاثیر کنترل وزن در درمان دیابت را نمی توان نادیده گرفت تا نتایج مطالعات بالینی و یافته های مستند علمی ، به مرحله اجرا و عمل تبدیل شوند. کنترل وزن نقش برجسته ای در درمان دیابت داشته و بیماران دارای دیابت نوع 2 لازم است توصیه های دارویی و مراقبت های غیر دارویی را رعایت کنند تا شاهد تاثیرات درمان باشند.

چهار مؤلفه اصلی مراقبت برای درمان بیماری دیابت نوع ۲ وجود دارند که عبارتند از :

  1. مدیریت قند خون
  2. کنترل سایر عوامل خطر بیماریهای قلبی عروقی
  3. کنترل وزن
  4. جلوگیری از احتمال بروز آسیب به اعضای بدن به ویژه با توجه به خطر عوارض قلبی عروقی

طبق تحقیقات و مطالعات انجام شده که بر روی اثرات بالینی کاهش وزن بر بهبود بیماری دیابت انجام شده، امروزه نقش مدیریت و کنترل وزن بر کاهش عوارض و حتی بهبودی کامل دیابت نوع دو آشکار شده است.

بنابراین هدف از لاغری و کاهش وزن، کمک به درمان دیابت است. اما اغلب افراد دارای دیابت که بعد از رسیدن به اضافه وزن شدید، با این بیماری روبرو شده اند، قادر به کاهش وزن نیستند. زیرا سایز معده آنها بزرگ است و برای رسیدن به احساس سیری نیاز به حجم بسیار زیاد از غذا دارند. سؤال اساسی این است که آیا این مشکل راه حلی دارد؟خبر خوب برای افراد دیابتی که با مشکل دیابت و کنترل وزن روبرو هستند، این است که راه حل بدون بازگشت برای درمان چاقی وجود دارد که در ادامه به شرح آن پرداخته ایم:

 

راه حل درمان دیابت و کاهش وزن

بسیاری از افراد دارای دیابت نوع دو برای درمان دیابت و کاهش وزن به مصرف دارو برای کاهش وزن و درمان دیابت می پردازند. پزشک برای کاهش وزن، رژیم غذایی و ورزش را توصیه می کند. این روش ها برای کنترل بیماری دیابت برای افراد دارای اضافه وزن محدود می تواند مؤثر باشد؛ اما افرادی که شاخص ام بی آی آنها بالاتر از 40 است، تاثیر چندانی ندارد.

افرادی که شاخص توده بدنی آنها نشان دهنده اضافه وزن شدید است، نیاز به روش های علمی و  مؤثر برای لاغری هستند. انواع جراحی های لاغری برای کاهش وزن وجود دارد. شاید اولین فکری به ذهن اغلب افراد برسد، جراحی لیپوماتیک و پیکرتراشی باشد. اما حقیقت این است که افراد دارای اضافه وزن شدید، حتی بعد از عمل لیپوماتیک دوباره با مشکل اضافه وزن روبرو می شوند. آنها طی مدت کوتاهی دوباره چاق می شوند.

خبر خوب این است که روشهای جدید عمل لاغری بدون بازگشت برای افراد دارای اضافه وزن بیش از حد، وجود دارد. این عمل ها در سراسر جهان بسیار محبوب هستند و عوارض بسیار کمی دارند. هدف از انجام این عمل ها کاهش اندازه و حجم معده است.

عمل اسلیو معده برای درمان دیابت و کاهش وزن

عمل اسلیو معده برای درمان دیابت و کاهش وزن

انواع عمل برای کوچک کردن سایز و حجم معده وجود دارد. این عمل ها به افرادی که سایز معده آنها به دلیل پرخوری، بزرگ شده است کمک می کند تا به راحتی رژیم غذایی سالم داشته باشند. به این ترتیب که اندازه معده به طور چشمگیری (حدود 70-80 درصد) کاهش پیدا می کند و بیمار با خوردن مقدار اندکی از غذا به سرعت به احساس سیری می رسد.

پزشکان، عمل اسلیو معده برای درمان دیابت و کاهش وزن به بیماران با هدف سلامت و بهداشت، توصیه می کنند. این روش می تواند یک روش درمانی مناسب برای دیابت و کاهش وزن و حتی درمان قطعی برای کنترل دیابت باشد.

 

چرا اسلیو معده درمان دیابت و کاهش وزن است؟

شاید این سؤال برای شما ایجاد شده باشد که چرا اسلیو معده درمان دیابت و کاهش وزن است. در پاسخ به این سؤال باید بگوییم عمل اسلیو معده به مرور باعث کاهش وزن می شود. به طوری که بیمار بعد از حدود یک سال، 70 درصد از اضافه وزن خود را از دست می دهد و در سال دوم به شرط رعات رژیم غذایی سالم، صد دردصد اضافه وزن خود را از بین می برد. بنابراین اسلیو معده درمان دیابت و کاهش وزن است زیرا:

  • کاهش وزن ۵ تا ۱۰ درصد باعث بهبود متابولیسم قند و کمک به کنترل دیابت می شود.
  • کاهش وزن ۱۰ تا ۱۵ درصد یا بیشتر می تواند موجب کاهش بیماری دیابت شود. این میزان کاهش وزن می تواند منجر به بهبودی دیابت شده و سطح طبیعی گلوکز خون را بدون مصرف دارو تا سه ماه تنظیم کند.

بنابراین همانطور که مشخص است، نقش کاهش وزن نه تنها در مرحله کنترل میزان قند خون مؤثر است، بلکه داشتن وزن مناسب می تواند موجب کنترل بیماری دیابت و از بین بردن این بیماری شود. علاوه براین کاهش عوارض دیابت به ویژه به کم کردن عوارض قلبی و عروقی دیابت نیز کمک قابل توجهی می کند.

 

آیا تاثیر اسلیو معده برای درمان دیابت و کاهش وزن بدون بازگشت است؟

تاثیر اسلیو معده برای درمان دیابت و کاهش وزن می تواند بدون بازگشت باشد. زیرا سایز معده به طور چشگیری کوچک می شود و بیمار دیگر با مشکل گرسنگی روبرو نخواهد شد. در واقع تاثیر اسلیو معده وابسته به تغییر سبک زندگی بیمار است به این معنی که لازم از خوردن غذاهای غیر سالم پرهیز کرد. در این صورت می توان با یک رژیم غذایی ساده به راحتی و بدون احساس ضعف و گرسنگی، لاغر شد. این لاغری در این حالت بدون بازگشت بوده و به درمان دیابت و کاهش وزن کمک می کند.

معرفی جراح اسلیو معده

اگر می خواهید برای درمان دیابت و کاهش وزن از طریق عمل اسلیو معده اقدام کنید، به شما دکتر موسوی نائینی متخصص جراحی اسلیو معده در تهران را معرفی می کنیم. دکتر موسوی با مدرک فلوشیپ جراحی لاغری و مدرک لاپاراسکوپی برای انجام جراحی ایمن از بهترین جراحان تهران هستند. می توانید برای مشاهده نمونه های قبل و بعد از عمل به سایت ایشان مراجعه کنید.