ارتباط نوشیدنی های شیرین با ریز مو در مردان

محققان ارتباط بین مصرف نوشیدنی های شیرین شده با قند و ریزش موی مردانه را بررسی کردند. آنها دریافتند که مردان مبتلا به ریزش موی مردانه ، تقریباً دوبرابر نوشیدنی های شیرین شده با شکر نسبت به افرادی که این مشکل را ندارند مصرف می کنند.

آنها خاطرنشان کردند که یافته های آنها بر اساس همبستگی است، نه علیت و تحقیقات بیشتری برای تأیید این پیوند مورد نیاز است.

ریزش مو با الگوی مردانه (MPHL) شایع ترین شکل ریزش مو در مردان است که حدود 30 تا 50 درصد از مردان را تا سن 50 سالگی تحت تأثیر قرار می دهد.

مطالعات اخیر نشان می دهد که میزان MPHL ممکن است در حال افزایش باشد. یک نظرسنجی از چین نشان داد که این بیماری در سال 2010 بر 21.3٪ منبع مورد اعتماد مردان و 27.5٪ منبع مورد اعتماد در سال 2021 تأثیر گذاشته است.

تحقیقات نشان می دهد که تغذیه نقش مهمی در MPHL دارد. برخی از مطالعات نشان می دهد که متابولیسم گلوکز ممکن است بر ریزش مو تأثیر بگذارد.

تحقیقات بیشتر در مورد ارتباط بین MPHL و مصرف قند می تواند انتخاب سبک زندگی برای مردان در معرض خطر MPHL را مشخص کند.

به تازگی، محققان دانشگاه Tsinghua ، پکن ،  چین ، ارتباط بین مصرف نوشیدنی های شیرین شده با شکر (SSB) و MPHL را بررسی کردند.

آنها دریافتند که مصرف بیشتر SSB با خطر بالاتر MPHL مرتبط است.

دکتر ویلیامز

به طور سنتی، اکثر پزشکان یا جراحان ترمیم مو می دانند که مواد مغذی و رژیم غذایی نقش کلیدی در سلامت و رفاه کلی بیماران ما دارند.

ورزش، پرهیز از محصولات دخانیاتی و مواد مخدر، تغذیه خوب و رژیم غذایی متعادل کلید سلامت و طول عمر بیمار ما هستند.

نوشیدنی های شیرین و ریزش مو

محققان 1028 دانشجو و معلم با میانگین سنی 27.8 سال از 31 استان چین را انتخاب کردند.

شرکت کنندگان یک نظرسنجی دریافت کردند که در آن اطلاعاتی را در مورد خود پر کردند:

 • اطلاعات اولیه اجتماعی – دموگرافیک
 • وضعیت مو
 • مصرف رژیم غذایی
 • شیوه زندگی
 • وضعیت روانی

مصرف نوشیدنی شیرین شده با شکر از پاسخ به پرسشنامه 15 ماده ای مصرف نوشیدنی تعیین شد که مصرف نوشیدنی های آنها را در ماه گذشته بررسی می کرد. نوشیدنی های شیرین شده با شکر شامل:

 • آبمیوه های شیرین شده
 • نوشیدنی بدون الکل
 • نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی
 • شیر شیرین شده
 • چای و قهوه شیرین شده

به طور کلی، 57.6٪ از شرکت کنندگان MPHL را گزارش کردند، در حالی که بقیه اینطور نبودند.

محققان دریافتند که افراد مبتلا به MPHL بیشتر احتمال دارد:

 • بزرگتر باشد
 • سیگاری فعلی یا سابق باشند
 • سطح تحصیلات پایین تری دارند
 • فعالیت بدنی کمتری داشته باشید
 • مدت خواب کوتاه تری دارند
 • اضطراب شدید یا PTSD را تجربه کرده اند
 • سابقه خانوادگی MPHL مثبت دارند
 • دارای شرایط مرتبط با MPHL هستند
 • موهای رنگ شده، پر شده، سفید شده یا ریلکس شده

آنها همچنین دریافتند که افراد مبتلا به MPHL نسبت به افرادی که این بیماری را نداشتند، غذاهای سرخ شده، شکر و عسل، شیرینی ها و بستنی و سبزیجات کمتری مصرف می کردند.

افراد مبتلا به MPHL همچنین به طور متوسط ​​4.3 لیتر نوشیدنی شیرین شده با شکر در هفته مصرف می کردند در حالی که در بین افراد بدون این مشکل فقط 2.5 لیتر است.

آنها همچنین دریافتند که سابقه بیماری بر ارتباط بین مصرف SSB و MPHL تأثیر می گذارد. آنها همچنین به ارتباط بین دفعات مصرف SSB و اختلال اضطراب و اختلال اضطراب و MPHL اشاره کردند.

محققان خاطرنشان کردند که ارتباط بین مصرف SSB و MPHL حتی پس از تعدیل عوامل مخدوش کننده احتمالی از جمله عوامل اجتماعی جمعیت شناختی، دریافت رژیم غذایی و وضعیت روانی باقی می ماند.

چگونه مصرف قند روی مو تاثیر می گذارد

هنگامی که از دکتر آی ژائو، استادیار دانشکده بهداشت عمومی وانکه در دانشگاه تسینگ‌هوا، یکی از نویسندگان این مطالعه، پرسیده شد که مصرف SSB چگونه می‌تواند بر MPHL تأثیر بگذارد، به MNT گفت که مصرف بیشتر قند غلظت قند خون را افزایش می‌دهد که مسیرهای پلیول را تحریک می کند که گلوکز را به قندهای دیگر تبدیل می کند.

وی خاطرنشان کرد که مطالعات in vitro و vivo نشان می دهد که این فرآیند باعث کاهش میزان گلوکز در قسمت های خارجی فولیکول های مو می شود که ممکن است منجر به MPHL شود.

او افزود که مصرف شکر اغلب با مصرف بیش از حد چربی همراه است که با MPHL نیز مرتبط است.

دکتر ژائو اشاره کرد که مطالعات قبلی نشان داده است که مصرف زیاد قند با مشکلات سلامت روان مرتبط است.

به عنوان مثال، یک متاآنالیز نشان داد که افرادی که معادل سه قوطی کولا در روز می نوشند نسبت به افرادی که نوشیدنی های شیرین مصرف نمی کنند 25 درصد بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار دارند.

محدودیت ها و غذای آماده

دکتر ژائو خاطرنشان کرد که یافته‌های آنها محدود است زیرا آنها بر روی داده‌های گزارش‌شده خود به‌جای تشخیص‌های بالینی تکیه می‌کنند.

او همچنین خاطرنشان کرد که آنها اطلاعاتی در مورد مصرف سایر محصولات شیرین شده جمع آوری نکرده اند و نمی توانند شدت MPHL را تشخیص دهند.

دکتر جورج کوتسارلیس، پروفسور پوست در دانشگاه پنسیلوانیا و مدیر کلینیک های مو و پوست سر دانشگاه پنسیلوانیا، که در این مطالعه شرکت نداشت، به MNT گفت:

این مطالعه فقط ارتباط بین نوشیدنی های شیرین و طاسی را نشان می دهد. من شک دارم که این یک همبستگی واقعی باشد زیرا تصور اینکه چگونه نوشیدنی های شیرین می تواند بر طاسی تأثیر بگذارد دشوار است.

علاوه بر این، در میان مردانی که مورد مطالعه قرار گرفتند، گروه طاس درصد بیشتری از مردان با سابقه خانوادگی طاسی داشتند.

این به این معنی است که بروز طاسی در آن گروه بیشتر است، بنابراین احتمالاً به طور تصادفی، گروه قندی مردان مبتلا به طاسی بیشتری داشتند. من حدس می‌زنم این احتمال نیز وجود دارد که ژن‌های دخیل در طاسی باعث شود فرد بیشتر نوشیدنی‌های شیرین بنوشد.

با این حال، به طور کلی بر اساس این مطالعه، شیوه تمرین یا توصیه‌هایم را به بیماران تغییر نمی‌دهم.»

دکتر ویلیامز خاطرنشان کرد که این مطالعه دقیق و به خوبی طراحی شده است. با این حال، او اضافه کرد که لزوماً حذف تمام نوشیدنی های حاوی قند را توصیه نمی کند.

این با این تصور به پایان می رسد که پیشرفت عقل سلیم در مسائل مربوط به سلامت کلی و تغذیه غالب است. توصیه می کنم همیشه یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و از گروه های غذایی سالم و منابع تغذیه ای استفاده کنید. از مصرف مواد دخانی، مواد مخدر و مصرف زیاد الکل خودداری کنید.