درمان های دارویی موجود برای ریزش مو مردان

فعال شدن گیرنده های آندروژن در سلول های پاپیلای پوست، فاز رشد (آناژن) فولیکول های مو را کوتاه می کند.

در افرادی که مستعد ریزش موی الگو هستند، فعال شدن بیش از حد گیرنده به تدریج فولیکول را کوچک می‌کند که منجر به موهای کوتاه‌تر و نازک‌تر می‌شود.

الگوی ریزش مو

ریزش موی الگو یا آندروژنتیک تا حد نصف منبع قابل اعتماد مردان و زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به این بیماری از نظر ژنتیکی مستعد پاسخ قوی تری به آندروژن ها (هورمون های مردانه) در پوست سر خود هستند.

افراد مبتلا به این عارضه مقدار بیشتری آندروژن قوی به نام دی هیدروتستوسترون (DHT) تولید می کنند.

آنها همچنین گیرنده های آندروژن بیشتری در پوست سر خود دارند و سطوح بالاتری از آنزیمی به نام 5 آلفا ردوکتاز دارند که تستوسترون را به DHT تبدیل می کند.

دو داروی مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) برای الگوی ریزش مو وجود دارد: فیناستراید و ماینوکسیدیل.

فیناستراید با مهار 5 آلفا ردوکتاز برای کاهش سطح DHT در پوست سر عمل می کند.

با این حال، اثربخشی این دارو در زنان نامشخص است و برخی از پزشکان به زنانی که به دنبال باردار شدن هستند توصیه می‌کنند از مصرف آن خودداری کنند، زیرا این دارو می‌تواند باعث ایجاد آلت تناسلی مبهم در جنین پسر شود.

به عنوان یک جایگزین، زنان مبتلا به ریزش موی الگو می توانند دارویی به نام اسپیرونولاکتون مصرف کنند که مهارکننده فعالیت آندروژن کمتری نسبت به فیناستراید است.

محلول ماینوکسیدیل – Rogaine در ایالات متحده و Regaine در بریتانیا – که مستقیماً روی پوست سر استفاده می شود، مویرگ های خون را گشاد می کند.

این ممکن است رشد فولیکول های مو را با اجازه دادن به خون، اکسیژن و مواد مغذی بیشتر به آنها افزایش دهد.

ماینوکسیدیل برای مردان و زنان بی خطر است.

آلوپسی آره آتا

در ژوئن 2022، FDA اولین درمان را برای نوعی ریزش مو تایید کرد که در آن سیستم ایمنی به فولیکول های مو، معروف به آلوپسی آره آتا، حمله می کند.

این دارو که بارسیتینیب نام دارد، قبلاً برای درمان یک اختلال خود ایمنی دیگر، آرتریت روماتوئید تأیید شده بود.

این دارو با مهار فعالیت آنزیم هایی به نام Janus kinases عمل می کند که به نوبه خود ممکن است برخی از سیگنال های مولکولی را که باعث بیماری خود ایمنی می شوند مسدود کند.

در کارآزمایی‌های بالینی، این دارو بهتر از دارونما در تقویت رشد مجدد مو در افراد مبتلا به آلوپسی آره‌آتا شدید بود.

چگونه ریزش مو را به حداقل برسانیم

ریزش مو بخشی اجتناب ناپذیر از روند پیری در مردان و زنان است. با این حال، راه هایی برای محافظت از فولیکول های مو و کاهش ریزش مو وجود دارد.

دکتر Reid Maclellan، بنیانگذار و مدیر عامل Cortina Health و استاد کمک جراحی پلاستیک در دانشکده پزشکی هاروارد در توصیه می کند: به محض اینکه متوجه ریزش مو شدید، با یک پزشک مراقبت های بهداشتی، مانند یک متخصص پوست، قرار ملاقات بگذارید. بوستون، MA.

او به MNT گفت: «هرچه زودتر با یک متخصص مشورت کنید، ممکن است بتوانید به سرعت درمان آن را شروع کنید و ریزش مو را به حداقل برسانید.

اگر مو شروع به نازک شدن کرد، از استفاده از ابزار داغ، سشوار، خشک کردن تهاجمی حوله و مدل موهای سفت مانند موها خودداری کرد.

دکتر ران چائو، جراح زیبایی، پلاستیک و کاشت مو در انجمن جراحان باربر در نیویورک، هشدار داد:

صدها محصول، شامپو، ویتامین، مکمل و غیره در بازار وجود دارد که ادعا می‌کنند به ریزش مو کمک می‌کنند، اما من به‌عنوان یک حرفه‌ای، فقط آن‌هایی را که در حال حاضر از نظر بالینی FDA تأیید شده‌اند، یعنی فیناستراید خوراکی، ماینوکسیدیل موضعی و لیزرهای سطح پایین کلاس 3.

لیزر درمانی سطح پایین – که به آن درمان با نور قرمز یا لیزر درمانی سرد نیز گفته می شود – پوست سر را تحت تابش قرار می دهد تا گردش خون را تقویت کند و رشد مو را تشویق کند.

در سال 2020، یک بررسی تحقیقاتی به این نتیجه رسید که درمان‌ها هم برای مردان و هم برای زنان بی‌خطر و مؤثر هستند.

دکتر گیتا یاداو، متخصص پوست و مؤسس FACET، توصیه می کند: «اگر نگران ریزش موی آندروژنتیک هستید، بسیار مهم است که از نزدیک با یک پزشک کار کنید تا مطمئن شوید که هیچ دلیل زمینه ای دیگری برای ریزش مو وجود ندارد. پوست.

او افزود: “یک پزشک ممکن است آزمایش خون یا حتی تصویربرداری را توصیه کند.”

به عنوان مثال، آزمایش خون برای بررسی کمبودهای غذایی ممکن است شامل سطوح فریتین و ویتامین D باشد.

او توصیه کرد: عادات سالمی که بیماران می توانند خودشان انجام دهند شامل پیروی از یک رژیم غذایی مغذی و تلاش برای پایین نگه داشتن سطح استرس است.