کنکور یکی از مهم ترین دوران زندگی هر دانش آموزی است. در این دوران، دانش اموزان با شرایط جدیدی روبرو می شوند. همزمانی دروس مدرسه و کنکور با یکدیگر فشار زیادی را به آن ها وارد می کند. حال اگر با یکی از انواع اختلال یادگیری هم دست و پنجه نرم کنند، همه چیز سخت تر می شود.

از این رو لازم است از قبل با نقشه راه کنکور آشنا باشند تا نتایج بهتری در آزمون خود به دست بیاورند. در ادامه برایتان توضیح می دهیم که چطور خود را برای کنکور آماده کنید.

چگونه باید خود را برای شرایط جدید کنکور آماده کرد

نکات موفقیت در کنکور

کنکور نیز مانند دیگر مراحل زندگی یک برهه از زندگی است که چه بخواهید یا نه، از آن گذر می کنید.

حال کسانی می توانند این مرحله از زندگی خود را با موفقیت از سر بگذرانند که آمادگی لازم را برای آن داشته باشند. با استفاده از نکاتی که در ادامه از آن‌ها نام می بریم، می توانید خود را برای کنکور آماده کنید.

اعتماد به نفس داشته باشید

بدون داشتن اعتماد به نفس و ایمان به خودتان نمی توانید در کنکور موفق شوید. در مسیر کنکور فراز و نشیب مختلفی وجود دارد.

شاید بعضی از افراد در حال دلسرد کردن هستند و با حرف های ناامیدانه، می خواهند شما را از ادامه دادن به این مسیر بازدارند. اما شما باید به خودتان و مهارت هایتان ایمان داشته باشید.

نکات موفقیت در کنکور

برنامه ریزی درست

اصل اول موفقیت در کنکور برنامه ریزی است.

یک برنامه خوب تنها شامل میزان خواندن هر درس نمی شود بلکه تمامی موارد و نکات زندگی داوطلبان را در بر می گیرد.

در اغلب موارد به کنکوری های عزیز پیشنهاد می کنیم برای تدوین یک برنامه درست زندگی در دوران کنکور، از یک مشاوره تحصیلی کمک بگیرند.

با این حال، اگر تصمیم دارید خودتان برنامه ریزی را انجام دهید به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • در یک برنامه ریزی خوب باید حجم و زمان مورد نیاز برای مطالعه هر کتاب به صورت دقیق برآورد شود.
 • برنامه ریزی درست باید طبق منابعی باشد که داوطلب از آن ها استفاده می کند.
 • برنامه ریزی باید به صورت کامل و جامع باشد. یعنی داوطلب در هر برنامه از تعداد تست هایی که قرار است بزند هم مطلع باشد.
 • نکته مهمی که باید در آخر بدانید این است، برنامه ریزی درست یک داوطلب کنکوری باید کاملا منعطف باشد. یعنی شرایط باید به گونه ای باشد که اگر فردی برنامه یک روز خود را به درستی انجام نداد، در روزهای دیگر آن را جبران کند.

نظم در امور زندگی

یکی دیگر از قوانین موفقیت در زندگی و نه فقط در کنکور نظم و ترتیب است.

به خاطر داشته باشید هیچ انسان موفقی بدون نظم به موفقیتی دست نیافته است. باید همه امور زندگی خود را طبق نظم پیش ببرید و از تلف کردن وقتتان هم جلوگیری کنید.

تفریح بیش از حد ممنوع

تفریح یک بخش مهم در زندگی هر انسانی است و نباید تاثیر آن را در روحیه و زندگی بهتر افراد دست کم بگیریم. اما تفریح بیش از حد موجب بهم ریختن روال زندگی می شود، به خصوص در دورانی مانند کنکور که افراد، زمان محدودی دارند.

از این رو سعی کنید تفریحات بیش از اندازه را کنار بگذارید و با تمام نیرو برای رسیدن به نتیجه ای عالی تلاش کنید.

تلاش و پشتکار

شاید از دید شما رسیدن به یک رتبه عالی در کنکور سخت به نظر برسد اما باید بدانید داوطلبانی که رتبه عالی در این آزمون به دست آورده اند، مانند خود شما یک دانش آموز بودند.

پس شما هم می توانید به موفقیتی بزرگ در کنکور دست یابید. تنها کافی است انگیزه و پشتکار کافی داشته باشید و از ادامه راه ناامید نشوید.

برنامه ریزی درست

چطور برای کنکور درس بخوانیم؟

نحوه درس خواندن برای کنکور با درس خواندن معمولی کاملا متفاوت است. بگذارید اینطور بگوییم اگر قرار باشد به همان نحوه قدیمی درس بخوانید، موفقیتی برایتان حاصل نمی شود. حتی اگر بهترین برنامه ریزی کنکور را انجام داده باشید بدون آشنایی با شیوه درست مطالعه، به نتیجه نمی رسید. چند نکته مهم که باید راجع به نحوه درس خواندن کنکور بدانید را در زیر آورده ایم.

 • با وجود اینکه کنکور یک آزمون تستی است اما برای پاسخ به سوالات این آزمون باید در ابتدا، منابع را به صورت تشریحی و به طور کامل مطالعه کنید.
 • به عنوان یک مدرس درس بخوانید. یعنی تصور کنید خودتان مربی هستید و قرار است بعد از خواندن هر بخش از هر درسی آن را برای دانش آموزان فرضی خود، تدریس کنید.
 • خلاصه نویسی هم در برنامه خود قرار دهید. این روش به خصوص در زمان مرور مطالب بسیار راهگشا است و به داوطلبان کمک می کند علاوه بر یادگیری مطالب در وقت خود نیز صرفه جویی کنند.

انتخاب بهترین منابع برای کنکور

در حال حاضر منابع بسیار زیادی وجود دارند که از همه آن ها می توانید به عنوان یک منبع اصلی در کنکور استفاده کنید. اما مهم ترین نکته انتخاب یک منبع این است که کاملا با آن احساس راحتی داشته باشید.

درواقع هیچ قانونی وجود ندارد که تضمین کند فلان منبع رمز موفقیت در کنکور است. این موضوع را هم به خاطر داشته باشید که اگر دروس را به خوبی مطالعه نکرده باشید حتی نمی توانید تست های ساده را هم جواب بدهید.

پس در درجه اول سعی کنید دروس را به خوبی مطالعه کنید تا به انواع تست ها در هر منبعی مسلط شوید. برای انتخاب بهترین کتاب کمک آموزشی نکات زیر را به خاطر داشته باشید.

 • برای هردرس یک لیست کامل از بهترین منابع را تهیه کنید.
 • قبل از خرید هر منبعی، کامنت ها و نظرات مختلف داوطلب های دیگر را هم درمورد آن بخوانید. برای این کار می توانید به قسمت نظرات سایت های فروش کتاب های کمک درسی مراجعه کنید.
 • بعد از آن در زمان خرید هر کتاب ابتدا، روش تدریس هر منبع را مطالعه کنید. برای این کار می توانید یک بخش ساده از کتاب درسی را مطالعه کنید و آن را در کتاب آموزشی پیدا کنید و با مطالعه کامل آن بخش، به نحوه تدریس دروس پی ببرید. این کار به شما کمک می کند که مطمئن شوید کتاب مورد نظر کاملا طبق سلیقه شما نوشته شده است.
 • در نهایت نیز کتاب هایی که مطابق با نحوه یادگیری شما نبود از لیست خط بزنید و بقیه را تهیه کنید.

چند توصیه کوتاه برای کنکوری‌ها

 • مرتبا دروس را مطالعه کنید.
 • تست زنی را در کنار مطالعه تشریحی دروس تمرین کنید.
 • دروس عمومی را همزمان با دروس تخصصی جلو ببرید.
 • تراز درس های مختلف خود را یکسان کنید تا در کنکور رتبه بهتری بگیرید..
 • از تغذیه مناسب استفاده کنید.
 • برای یادگیری بهتر، در هفته چند بار ورزش کنید.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم مهم ترین نکات موفقیت در کنکور را با شما عزیزان به اشتراک بگذارید.

علاوه بر تمامی نکات این مطلب باید به خاطر داشته باشید وجود یک مشاور و همراه در مسیر تحصیلی تاثیر فوق العاده ای در شرایط داوطلبان دارد.

اگر شرایط کمک گرفتن از یک مشاور را دارید حتما از این فرصت استفاده کنید.

کلینیک پیروزی یکی از مراکز روانشناسی در ایران است که می توانید برای انواع مشاوره های روانشناسی مانند مشاوره فردی، مشاوره کودک و غیره از کمک کادر درمان آن بهره ببرید.