نحوه از بین بردن لکه کیک خامه ای خشک شده از روی فرش

حتما تابحال برای شما هم پیش آمده که یک جشن تولد بزرگ بگیرید و پس از اتمام جشن، از فرط خستگی، کارهای تمیز کردن و نظافت وسایل را به فردا موکول کنید. فردای آن روز وقتی از خواب بیدار می شوید و به سراغ تمیزکاری می روید، متوجه یک لکه بزرگ کیک خامه ای روی فرش می شوید!

در این لحظه انگار به یکباره تمام خستگی روز قبل مجددا بر شما وارد می شود. حتی گاهی اوقات، یک لکه کیک بر روی قسمتی از فرش که دید ندارید، می ریزد و شما چند روز بعد متوجه آن می شوید.

در چنین مواقعی چه باید بکنید؟

این مقاله ما را تا انتها بخوانید که بدانید برای تمیز کردن لکه کیک خامه ای خشک شده از روی فرش چه باید بکنید.

لکه کیک خامه ای خشک

مواد و وسایل لازم برای پاک کردن لکه کیک خامه ای خشک شده از روی فرش

ابتدا وسایل و مواد زیر را آماده کنید تا بتوانید به راحتی لکه را پاک کنید:

  • یک کاردک یا قاشق
  • آب
  • یک یا چند دستمال بدون طرح و سفید
  • مایع ظرفشویی
  • یک یا چند دستمال کاغذی حوله ای
  • پراکسید هیدروژن

قدم اول: اگر کیک خامه ای هنوز روی فرش است، بردارید

در قدم اول اگر روی لکه، هنوز کیکی باقی مانده، آن را به کمک یک قاشق یا کاردک به آرامی بردارید به گونه ای که سایر قسمت های فرش کثیف نشود. این کار را برای این انجام می دهیم که در طول تمیز کردن فرش، لکه بیشتر به اعماق الیاف فرش نرود و لکه بزرگ تر نشود.

اگر فکر می کنید که نمی توانید فرش را خودتان در منزل تمیز کنید و یا لکه بیش از اندازه روی فرش باقی مانده و پاک نمی شود، بهتر است پیش از اینکه دردسر تمیز کردن آن را به خود بدهیدف از خدمات قالیشویی هفت تیر استفاده کنید.

قدم دوم: کمی لکه را مرطوب کنید تا راحت تر پاک شود

اگر چندین روز است که لکه روی فرش باقی مانده، در قدم بعدی باید لکه را کمی مرطوب کنید. تا کیک و خامه های آن از الیاف فرش خارج شود. برای این منظور یک کاسه آب بردارید و یک دستمال را به آب آغشته کنید. دستمال را به آرامی روی لکه بکشید تا کمی خیس بخورد.

اگر لکه خیلی خشک است، می توانید آب را به کمک یک قاشق بردارید و کم کم روی لکه بریزید تا احیا شود. دقت کنید که آب ریختن روی لکه را کم کم انجام دهید تا فرش بیش از اندازه خیس نشود.

قدم سوم: با مایع ظرفشویی کمی لکه را تمیز کنید

در این مرحله باید یک ترکیب از مایع ظرفشویی و آب تهیه کنید. یک تا دو قاشق مایع ظرفشویی را با یک فنجان آب مخلوط کنید. یک دستمال بردارید و پس از آغشته کردن به ترکیب، روی لکه بکشید. با مایع ظرفشویی و کف حاصل از آن، می توانید کیک و خامه هایی که در مرحله قبل کمی خیس خورده و جدا شده اند را از فرش خارج کنید.

این مرحله را تا جایی ادامه دهید که کیک خامه ای تا حد ممکن از فرش خارج شود.

مواد و وسایل لازم برای پاک کردن لکه کیک خامه ای خشک شده از روی فرش

قدم چهارم: از پراکسید هیدروژن استفاده کنید

در این مرحله می توانید برای پاک کردن هر چه بهتر و کامل تر لکه کیک خامه ای از روی فرش، از پراکسید هیدروژن استفاده کنید. مخلولی از یک قسمت پراکسید هیدروژن با یک قسمت آب تهیه کنید. به کمک این ترکیب می توانید هرگونه تغییر رنگ ایجاد شده به کمک کیک که ناشی از رنگ های طبیعی استفاده شده در آن است را از روی فرش پاک کنید.

محل را با این محلول پاک کنید و اجازه دهید خشک شود.

دقت کنید که پراکسید هیدروژن یک ترکیب شیمیایی است و می تواند باعث تغییر رنگ فرش شما شود. بنابراین بهتر است ابتدا آن را روی یک قسمتی از فرش که دید زیادی ندارد، امتحان کنید. اگر فرش دچار پوسیدگی و یا تغییر رنگ نشد، می توانید با خیال راحت از آن برای پاک کردن لکه نیز استفاده کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که از پراکسید هیدروژن روی فرش تیره رنگ استفاده نکنید زیرا می تواند باعث سفید شدن رنگ فرش شما شود که قابل برگشت نیست.

علاوه بر این توجه کنید که اگر جنس فرش خود را نمی دانید و یا پس از پاک کردن لکه نیز هنوز رنگ یا جای لکه بر روی فرش باقی مانده و ظاهر نامناسبی به آن بخشیده است، همواره می توانید از خدمات شست و شوی مکانیزه فرش در قالیشویی افسریه استفاده نمایید.

آیا لکه های خشک شده فرش پاک می شوند؟

توجه داشته باشید که برخی از لکه های خشک شده بر روی فرش به خصوص اگر رنگی باشند، به مرور زمان وارد الیاف شده و پاک کردن آن ها تقریبا غیر ممکن می شود. به همین خاطر است که اغلب توصیه می شود پس از به وجود آمدن لکه، بهتر است هر چه سریع تر برای تمیز کردن آن اقدام کنید. اما برخی از لکه های سطحی و یا لکه های بی رنگ، معمولا به راحتی قابل تمیز شدن هستند. فقط کافیست شما یک قالیشویی معتبر را که تجربه کافی کار با مواد را دارد و از دستگاه ها و مواد شوینده حرفه ای استفاده می کند، بشناسید.

قالیشویی محدوده افسریه با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی و اصولی شستشوی فرش، می تواند بهترین خدمات را به شما ارائه نماید.

آیا لکه های خشک شده فرش پاک می شوند؟

قالیشویی توحید

قالیشویی توحید از سرتاسر تهران، خدمات قالیشویی و موکت شویی را پذیرش می نماید، چرا که شعبات متعددی در تهران دارد. شما از نزدیک ترین شعبه به خودتان، خدمات متنوع ما را دریافت کنید. این ویژگی ما به شما امکان می دهد تا به سرعت فرش ها و موکت های خود را توسط یک قالیشویی حرفه ای و باتجربه بشویید.

علاوه بر این، با ثبت سفارش آنلاین در مجموعه قالیشویی بزرگ توحید می توانید از تخفیفات ما نیز بهره مند شده و خدمات موردنظر خود را علاوه بر کیفیت بالای آن، با تخفیف ویژه دریافت نمایید. پس معطل نکنید و همین حالا برای ثبت سفارش قالیشویی توحید اقدام کنید.