لب‌های سالم و زیبا نعمتی هستند که باید قدردان آن باشیم. متاسفانه گاهی لب‌هایمان ترک می‌خورند و دیگر آنطور که‌ باید زیبا نیستند. کمبود ویتامین یکی از علت‌های رایجی است که باعث ایجاد ترک روی لب‌ها می‌شود. به نظر شما خشکی لب کمبود کدام ویتامین است؟ آیا اصلا ویتامین‌ها روی خشکی لب تاثیر دارند؟ در ادامه قرار است نقش ویتامین‌ها در ایجاد ترک روی لب‌ها را بررسی کنیم. در نهایت راهکارهایی را پیشنهاد می‌دهیم که با انجام دادن آن‌ها سلامت لب‌هایتان را تضمین کنید. با ما همراه باشید که سلامت را به لب‌هایتان هدیه دهید.

کمبود ویتامین گروه ب؛ دلیلی برای خشکی لب‌ها

ویتامین‌های گروه ب در مقایسه با سایر ویتامین‌ها تاثیر بیشتری روی سلامت پوست لب دارند. به ‌همین ‌دلیل در بهترین قرص برای پوست صورت باید ویتامین‌های گروه ب وجود داشته باشد. البته این گروه ویتامین برای اکثر عملکردهای حیاتی بدن ضروری است. به‌صورت‌کلی در پاسخ به سوال «خشکی لب کمبود کدام ویتامین است»، باید به ویتامین‌های گروه ب اشاره کنیم. ویتامین‌های این گروه متنوع هستند که در ادامه کمبود هر کدام و ارتباطی که با خشکی لب دارند را بررسی خواهیم کرد.

کمبود نیاسین یا ب 3؛ ایجاد کننده ترک روی لب‌ها

یکی از علائم کمبود B3 در بدن خشکی لب و ترک‌های عمیقی است که روی آن ایجاد می‌شود. البته این دو فقط نشانه‌های کمبود این ویتامین نیستند. علاوه‌بر‌ این دو نشانه، کمبود ب 3 باعث درماتیت، تورم دهان و زبان نیز می‌شود. براساس پیشنهاد متخصصان، بدن هر فرد در طول روز باید 14 تا 20 گرم از این ویتامین را دریافت کند. ب 3 در شیر، گوشت گاو، تن ماهی و گوشت مرغ وجود دارد. همچنین خوردن لوبیا، غلات و سبزیجات نیز به تامین ویتامین B3 و سلامت لب‌ها کمک می‌کند.

کمبود ریبوفلاوین و اثر آن روی زیبایی لب‌ها

کمبود ریبوفلاوین یا B2 در بدن به‌صورت خشکی لب، شکنندگی ناخن و موهای نازک خود را نشان می‌دهد. اگر کمبود این ویتامین بیش از حد باشد، در اطراف دهان زخم‌هایی ایجاد خواهد شد. دوز پیشنهادی برای مصرف روزانه این ویتامین 1.7 گرم است. مواد غذایی چون تخم‌مرغ، لوبیا، گوشت بدون چربی، لبنیات، آجیل و سبزیجات حاوی ویتامین ب 2 هستند.

کمبود پیریدوکسین یا ویتامین ب 6؛ دلیلی برای بیماری‌های پوستی لب

پیریدوکسین یکی از انواع ویتامین ب است که به اختصار ب 6 نامیده می‌شود. فرد بالغ باید حداقل روزانه 1.3 میلی‌گرم از این ویتامین را استفاده کند. درصورتی‌که بدن درگیر کمبود ویتامین ب 6 باشد، گوشه‌های دهان ترک می‌خورد، پوست لب‌ خشک می‌شود و در مراحل شدید درماتیت بروز می‌کند. برای تامین این ویتامین کافی است در رژیم غذایی خود گوشت، سبزیجات برگ سبز و غلات کامل داشته باشید. درغیراین‌صورت مصرف مکمل به‌شدت توصیه می‌شود.

کمبود ویتامین C؛ عاملی برای خشکی لب

ویتامین C پایه ثابت مکمل‌های پوست و بالم‌های لب است. این ویتامین خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی قوی دارد. به‌همین‌دلیل از خشکی و ترک لب جلوگیری می‌کند. کمبود این ویتامین در شرایط حاد ممکن است باعث تورم و خونریزی لثه نیز شود.

کمبود ویتامین آ باعث خشکی لب می‌شود؟

هرچند بین ویتامین آ و خشکی لب ارتباطی وجود دارد، اما کمبود ویتامین a تاثیری روی پوست لب نمی‌گذارد و باعث خشکی آن نمی‌شود. در مقابل اگر در مصرف ویتامین A زیاده‌روی کنید، دچار مسمومیت با این ویتامین خواهید شد و لب‌هایتان به دلیل مسمومیت ترک می‌خورند. به ‌نظر شما چگونه چنین اتفاقی میفتد؟

به‌صورت‌کلی، ما روزانه میزان قابل‌توجهی از این ویتامین را از طریق رژیم غذایی دریافت می‌کنیم. همچنین برخی از مکمل‌هایی که می‌خوریم، حاوی این ویتامین هستند. به‌همین‌دلیل ویتامین آ هم از طریق تغذیه و هم از طریق مکمل وارد بدن می‌شود و ایجاد مسمومیت می‌کند. ازهمین‌رو توصیه می‌شود برای مصرف مکمل ویتامین آ حتما با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

کمبود روی و ارتباط آن با ترک‌های عمیق لب

روی یک ماده معدنی است که کمبود آن تاثیر مستقیمی روی زیبایی لب‌ها دارد. حدود 10 تا 25 میلی‌گرم از این ماده معدنی باید در روز استفاده شود؛ درغیراین‌صورت درگیر مشکلات ناشی از کمبود آن خواهید شد. توجه داشته باشید که استفاده بیشتر از 100 میلی‌گرم روی در روز مسمومیت به همراه خواهد داشت. برای تامین روی بدن علاوه‌بر مکمل‌های تخصصی، می‌توانید از قرص ویتامین b که حاوی روی نیز باشد، استفاده کنید. همچنین خوردن گوشت گاو، لوبیا، غلات کامل، پنیر گودا و آجیل روی بدن را تامین می‌کند.

کمبود آهن؛ علتی مهم برای ایجاد خشکی لب

آهن ماده معدنی مهمی در بدن است که در ترمیم سلول و بافت و تشکیل گلبول‌های قرمز نقش دارد. به‌ همین ‌دلیل کمبود آهن سبب ترک خوردگی و خشکی لب‌ها می‌شود. البته اگر کمبود آهن شدید باشد، علائم دیگری چون خستگی، مشکل در تنفس و زخم شدن دهان در بدن ایجاد می‌کند.

در ادامه راهکارهایی برای برطرف کردن خشکی لب نوشته‌ایم؛ ولی پیش از انجام این راهکارها بهتر است ابتدا با آزمایش مطمئن شوید که برای شما، خشکی لب کمبود کدام ویتامین است و این کمبودها را برطرف کنید.

راهکارهایی کاربردی برای برطرف کردن خشکی لب

راهکارهای بسیاری برای حل این مشکل وجود دارد. پس از اینکه متوجه شدید خشکی لب‌هایتان موقتی نیست، باید راهکاری را برای حل آن انتخاب کنید. علاوه‌بر‌ این، اگر خشکی بیش از حد شدید است، باید با مراجعه به پزشک مشکل خود را حل کنید. در ادامه چندین راهکار متداول را بررسی کرده‌ایم که به شما در این مسیر کمک می‌کند.

  • از بالم لب برای رفع ترک استفاده کنید: استفاده روزانه از بالم لب کمک می‌کند رطوبت لب‌ها تأمین شود. همچنین بالم‌های لب عموماً به‌جز تأمین رطوبت، حاوی مواد مغذی چون ویتامین E و ویتامین B هستند که کمبود این ویتامین‌ها را برطرف می‌کنند.
  • ضد آفتاب مخصوص لب‌ها را تهیه کنید: این ضدآفتاب‌ها علاوه‌بر اینکه از پوست ظریف و حساس لب در مقابل آفتاب محافظت می‌کنند، حاوی مواد مغذی نیز هستند.
  • از مکمل‌های سلامت پوست و مو استفاده کنید: مکملی مخصوص سلامت لب‌ها وجود ندارد، اما مکمل‌های پوست و مو در سلامت لب‌ها نیز تاثیرگذارند. در واقع بهتر است از مولتی‌ویتامین‌های مخصوص پوست و مو استفاده‌کنید تا لب‌ها و پوستی سالم داشته باشید.

●        نوشیدن آب را فراموش نکنید: به‌جز کمبود ویتامین‌ها، کمبود آب بدن نیز باعث بروز خشکی لب می‌شود. در نتیجه این خشکی باعث ترک خوردن لب‌ها خواهد شد.

  • سیگار نکشید: سیگار کشیدن یکی از مواردی است که عوارض خود را با خشکی لب نشان می‌دهد. در نتیجه بهتر است سیگار را کنار بگذارید و اجازه ندهید زیبایی لب‌هایتان به خطر بیافتد.

در کنار مصرف مکمل‌های ضروری برای بدن، موارد بالا را به‌دقت رعایت کنید تا دیگر شاهد ترک خوردن یا پوسته‌پوسته شدن لب‌هایتان نباشید.

با خرید مکمل‌های سلامت پوست و مو از مکمل شاپ زیبایی را به لب‌هایتان هدیه دهید

در این مقاله گفتیم خشکی لب کمبود کدام ویتامین است. همچنین راهکارهایی ساده برای سلامت لب‌هایتان پیشنهاد کردیم که انجام آن‌ها به شما کمک می‌کند تا لب‌هایی زیبا و سالم داشته باشید.

در نهایت اگر به‌دنبال خرید مکمل‌های پوست و مو هستید، از تنوع محصولات مکمل شاپ برای تامین ویتامین‌های موردنیاز بدن غافل نشوید. مکمل شاپ انواع مکمل‌ها را با قیمت مناسب و ضمانت اصل بودن را در فروشگاه خود عرضه می‌کند. همچنین تخفیف‌های ارزنده‌ای روی محصولات فروشگاه قرار دارد که خرید را برای شما مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد کرد. با جست‌وجوی نام «مکمل شاپ» در اینترنت به این داروخانه آنلاین دسترسی پیدا خواهید کرد.