در ابتدا عنوان می شود که رشته های پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار در کشور آلمان است. بسیاری از دانشجویان بین المللی به آلمان مهاجرت می کنند تا در رشته های پزشکی تحصیل کنند.

شرایط و هزینه های تحصیل پزشکی در کشور آلمان با موسسه مهاجرتی میرداماد

کیفیت آموزش در دانشگاه های آلمان مناسب است و به همین علت، تقاضا برای تحصیل در این کشور بالا می باشد. دانشگاه های پزشکی آن، از اعتبار بالایی در دنیا برخوردارند، علاوه بر آن تحصیل در رشته های پزشکی، می تواند شانس شما را برای اخذ اقامت آلمان افزایش دهد. تحصیل پزشکی در آلمان یکی از روش های مهاجرت به این کشور می باشد. با اتمام دوره دبیرستان در ایران، می توان برای تحصیل در رشته پزشکی آلمان اقدام نمود.

به دنبال آن نیاز است که یک پروسه یکساله را در کالج آلمان پشت سر بگذارید و اینکه دانستن زبان آلمانی برای تحصیل پزشکی در این کشور، از ضروریات است. تحصیل کردن در بیشتر دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است و فقط حدود 250 یورو، بابت هزینه هر ترم باید پرداخت شود.

بعد از اتمام دوره تحصیلی، می توانید یک شغل برای خود پیدا کرده و ویزای تحصیلی تان را  به ویزای کاری آلمان تغییر دهید. اگرچه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است، ولی باید بتوانید هزینه های زندگی خود را پرداخت و مدیریت کنید. هزینه های قابل پرداخت برای دانشجویان، هزینه های پایه مرتبط با دانشگاه است؛ که معمولا دوبار در سال پرداخت می شود.

بر اساس نوع دانشگاه، هزینه برای هر ترم 200 یا 300 یورو است. با داشتن کار پاره وقت می توان هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان را پوشش داد؛ ولی در نظر داشته باشید که  هزینه تحصیل پزشکی در کشورآلمان در دانشگاه های خصوصی این کشور، بالاتر و  بیشتر است. چهار دانشگاه خصوصی برای پذیرش و گذراندن دوره تحصیلات پزشکی در آلمان وجود دارد، هزینه دانشگاه های خصوصی این کشور بر اساس نوع رشته و مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. میانگین هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های خصوصی آلمان معمولا بین 57000 تا 15500 یورو برای هر ترم است.

تحصیل پزشکی در آلمان

مهاجرت از طریق تحصیل در رشته های پزشکی

دو راه برای پذیرش در رشته های پزشکی دانشگاه های آلمان وجود دارد. در اولین روش داوطلب باید در کنکور دانشگاه های ایران قبول شود. برای پذیرش در دانشگاه های آلمان و تحصیل در رشته پزشکی لازم است که افراد مدارک سازمان سنجش و اطلاعات هویتی خود را ارائه نمایند. این مدارک و مستندات باید شش ماه قبل از آغاز تحصیل در آلمان فراهم شود. وجود دانشگاه های معتبر در رشته های گوناگون پزشکی و زیر شاخه های آن، دلیل خوبی برای مهاجرت تحصیلی به آلمان است. توجه داشته باشید که آزمون ورود به دانشگاه های پزشکی این کشور، به زبان آلمانی است.

یکی از مواد امتحانی رشته پزشکی دانشگاه های آلمان، زبان آلمانی است و گرید زبان آلمانی برای آزمون ورودی رشته پزشکی باید b2 باشد. نکته بسیار مهم اینکه در هیچ یک از دانشگاه های آلمان چه دولتی و یا خصوصی، رشته های پزشکی به زبان انگلیسی تدریس نمی شود؛ لذا دانش شما از زبان آلمانی برای تحصیل در این کشور ضروری است.

داوطلبان تحصیل در رشته های پزشکی و رشته دندانپزشکی آلمان، باید دو ماه قبل از آغاز دوره تحصیلی، در آزمون ورودی شرکت کنند. زمان آغاز تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی آلمان، فقط در سپتامبر هر سال است. داوطلبانی که نتوانند در ترم ماه سپتامبر ثبت نام کنند، باید تا سپتامبر سال بعد منتظر بمانند.

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی عمومی در آلمان بیش از 6 سال  می باشد. دوره های تحصیلی پایه و تحصیلی اولیه 4 ترم است که شامل علوم طبیعی و مبانی پزشکی می باشد. دروس فیزیک، زیست شناسی و شیمی از دروس علوم طبیعی هستند و دروس فیزیولوژی، آناتومی و بیوشیمی از دروس مبانی پزشکی می باشند. اولین مرحله تحصیل در رشته پزشکی با آزمون پزشکی دولتی تمام می شود و چنانچه این آزمون با موفقیت انجام شود، دانشجویان می توانند وارد دوره اصلی تحصیل شوند. این دوره اصلی شش ترم در زمینه های اصلی پزشکی دارد که شامل فعالیت های آزمایشگاهی و سمینارها می باشد. در ادامه مطالب با ما همراه بمانید.

پذیرش در دانشگاه های پزشکی آلمان

ثبت نام در کالج، روش دوم برای پذیرش در رشته های پزشکی دانشگاه های آلمان است. افرادی که نتوانند در کنکور سراسری ایران قبول شوند، باید به مدت یکسال دو ترم را در این نوع کالج ها پشت سر بگذارند. دروس شیمی، زبان و زیست از دروسی هستند که در این کالج ها تدریس می شوند. دانشجویان بعد از اتمام دوره کالج، به شرط داشتن نمره و معدل خوب می توانند به دانشگاه های پزشکی آلمان ورود پیدا کنند؛ تحصیل در کالج رایگان است. پذیرش در دانشگاه های پزشکی آلمان به هر روشی که باشد، باید مدرک زبان ارائه دهید. ارائه این مدرک قبل از اینکه برای پذیرش اقدام کنید، الزامی است. سن ایده آل برای پذیرش در رشته های پزشکی آلمان حداکثر 26 سال است.

برای سنین بالاتر توصیه می شود که با مشاوره وکیل مهاجرت به آلمان اقدام به پذیرش نمایید. برای تحصیل در رشته های پزشکی، محدودیت سنی وجود ندارد؛ ولی سفارت آلمان به موضوع فاصله بین تحصیلات اهمیت زیادی می دهد. بدین معنی که اگر فردی فاصله زمانی بین دوره های تحصیلی خود داشته باشد، ممکن است درخواست ویزای تحصیلی وی رد شود.

در آلمان می توان با گذراندن پزشکی عمومی، پروانه پزشکی دریافت نمود. هر سال اسامی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تغییر می کند؛ ولی به علت اعتبار دانشگاه های آلمان، این تغییرات زیاد نیست. همانطور که گفته شد، آلمان دانشگاه های معتبر بسیاری دارد. دانشگاه های هایدلبرگ و گوتن از دانشگاه های قدیمی معتبر برای تحصیل رشته پزشکی در آلمان هستند. بهترین دانشگاه های پزشکی آلمان عبارتند از دانشگاه مونیخ، برلین، گریفس والد و دانشگاه اسن. شما عزیزان در صورت علاقمندی می توانید در دانشگاه های آلمان اقدام به تحصیل پزشکی نمایید و از مزایای آن استفاده کنید.