تورم و التهاب پلک می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. عارضه‌هایی مثل گل مژه، بلفاریت، شالازیون (chalazion)، ورم ملتحمه، آلرژی یا بر اثر تجمع و ازدیاد جمعیت انگل دمودکس در بروز آن دخیل هستند.

Demodex گونه‌ای از کنه‌های انگلی کوچک است که در فولیکول‌های موی پستانداران از جمله انسان یا در نزدیکی آن زندگی می‌ کنند. دو گونه از دمودکس وجود دارد که معمولاً در انسان یافت می‌شود: فولیکیلاروم و برویس. این کنه‌ها معمولاً در صورت؛ به ویژه در اطراف بینی، پیشانی و گونه‌ها یافت می‌شوند، اما می‌توانند در سایر قسمت‌های بدن نیز مشاهده شوند.

اگر به عارضه تورم و التهاب پلک دچار هستید و همه راه‌حل‌ها را امتحان کرده‌اید، اما به جواب دلخواه خود نرسیدید، پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا تست آنلاین دمودکس لووین کر را امتحان کنید. اگر در این تست تشخیص داده شود که تجمع انگل دمودکس در اطراف پلک و چشم زیاد شده، به شما راه‌حل‌هایی مثل استفاده از محصولات دمودکسیلین را پیشنهاد می‌دهند.

دلایل بروز تورم و التهاب پلک

غدد چربی در همه قسمت‌های بدن ما فعالیت دارند. مژه‌ها حاوی غدد چربی هستند که با تحریک شدن نیز می‌توانند ملتهب شوند. پلک‌ها همان چین‌های پوستی هستند که از چشمان ما در برابر آسیب‌های خارجی محافظت می‌کنند. هر چند که یک دلیل قطعی برای ملتهب شدن و تورم پلک وجود ندارد، اما عوامل مختلف می‌توانند امکان ابتلا به این بیماری پوستی را افزایش دهند. مثلا اگر پوست سر یا ابروها شوره داشته باشد، خطر ابتلا نیز تشدید می‌شود.

گاهی هم ممکن است به خاطر واکنش آلرژیک به یک مواد آرایشی باشد و برخی اوقات عفونت‌های باکتریایی و وجود شپش در مژه، اینگونه ظاهر شود. همچنین زمانی که پلک‌ها ملتهب شوند، امکان وقوع بیماری‌های پوستی زیر وجود دارد:

 • گل مژه: گل مژه یک توده قرمز و دردناک است که در لبه پلک ایجاد می‌شود. این بیماری در اثر عفونت غدد چربی در پلک ظاهر می‌شود.
 • بلفاریت: این یک بیماری مزمن است که در آن پلک‌ها ملتهب و در نتیجه قرمزی، خارش و سوزش ایجاد می‌شود. بلفاریت می‌تواند ناشی از عفونت باکتریایی، آلرژی یا بیماری‌های پوستی مانند روزاسه باشد.
 • شالازیون: شالازیون یک برآمدگی کوچک روی پلک است که در اثر انسداد غده چربی ایجاد می شود. می تواند منجر به تورم و قرمزی پلک شود.
 • ورم ملتحمه: همچنین این عارضه پوستی به عنوان چشم صورتی شناخته می‌شود. ملتحمه یک عفونت یا التهاب، غشای نازکی است که قسمت سفید چشم و داخل پلک‌ها را می پوشاند.
 • آلرژی: آلرژی می‌تواند باعث تورم و التهاب پلک‌ها شود؛ به خصوص اگر ناشی از عوامل آلرژیک موجود در هوا مانند گرده، گرد و غبار یا موی حیوانات خانگی باشد.
 • انگل و کنه دمودکس: یکی دیگر از دلایلی که منجر به بروز چنین عارضه‌ای می‌شود، انگل دمودکس است. همانگونه که در مقدمه هم اشاره کردیم برای تشخیص این انگل در وهله اول می‌توانید تست آنلاین را امتحان کنید و پس از آن برای درمان و کنترل ازدیاد جمعیت آن، از محصولات دمودکسیلین استفاده کنید.

عوارض احتمالی التهاب و متورم شدن پلک‌ها

ریزش مژه یکی از عوارض التهاب پلک است. این عارضه هم به این دلیل رخ می‌دهد که فولیکول‌های مو آسیب دیده و مژه‌های شما به درستی رشد نمی‌کنند. هر عارضه‌ای روی پلک نیز می‌تواند مانع از رشد مژه شود. عوارض کوتاه مدت رایج آن گاهی شامل خشکی چشم و چشم صورتی است. عوارض جانبی طولانی مدت ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • جای زخم روی پلک
 • برفک (برجستگی عفونی که زیر پلک شما ظاهر می‌شود)
 • چشم‌صورتی

همچنین ممکن است غدد چربی روی پلک شما نیز عفونی و مسدود شوند. این می‌تواند دلیلی برای بروز عفونت زیر پلک شود. عفونت‌های چشمی درمان نشده می‌توانند باعث آسیب دائمی چشم و از دست دادن بینایی شوند.

روش‌های درمان تورم و التهاب پلک

بسته به علت بیماری، گزینه های درمانی ممکن است شامل کمپرس گرم، آنتی بیوتیک‌ها، قطره‌های چشمی استروئیدی یا آنتی هیستامین‌ها باشد. معمولا چشم‌پزشک یا متخصص داخلی برای درمان تورم و التهاب پلک و اطمینان از اینکه دلیل ملتهب شدن پلک چه چیزهایی است از میکروسکوپ‌های حرفه‌ای کمک می‌گیرد تا از وجود قارچ، باکتری، کنه و انگل که عامل بروز عفونت هستند، مطمئن شود. اگر هر کدام از این عوامل وجود داشته باشد، پزشک با نمونه‌برداری و قرار دادن آن زیر دستگاه بررسی می‌کند.

پزشک معالج با توجه به میزان و درصد بیماری پوستی و التهاب، عموما روش‌های زیر را به بیمار توصیه می‌کند:

 • شستن مداوم پلک‌ها و کمپرس آب گرم؛ این روش بیشتر اوقات برای التهاب‌های کم پلک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • درمان با پمادهای استروئیدی؛ اگر تورم پلک‌ها ناشی از عفونت نباشد، پزشک معالج سراغ درمان‌های استروئیدی می‌رود. داروهایی مثل پماد و قطره چشم. گاهی هم پزشک به خاطر اینکه چشم فرد مبتلا دچار خشکی نشود، قطرهای داخل چشم را تجویز می‌کند.
 • استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها؛ در صورتی که عامل تورم ناشی از عفونت و تجمع باکتری‌ها باشد، پزشک آنتی‌بیوتیک‌ها را پیشنهاد می‌دهد. آنتی‌بیوتیک به شکل قرص، پماد یا قطره مایع تجویز می‌کند.

درمان تورم و التهاب پلک با محصولات دمودکسیلین

زمانی که تورم بالای پلک به خاطر رشد غیر طبیعی تعداد کنه دمودکس در اطراف چشم باشد، باید برای درمان آن دست به کار شوید. شاید بگویید چرا؟! اگر جلوی زیاد شدن دمودکس را نگیرید، ممکن است به بیماری‌هایی مثل روزاسه یا بلفاریت که همان التهاب پلک بالای چشم است، دچار شوید.

محصولات ضد دمودکس لووین کر مثل کرم دور چشم، شوینده و محلول‌های پاک‌کننده آرایشی برای پوست‌های چرب و خشک حاوی خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچ هستند که می‌توانند به خوبی از چشمان شما در برابر هرگونه عارضه خارجی محافظت کنند. همچنین این محصولات خاصیت ترمیم‌کنندگی، ضد التهابی و آبرسانی دارند.

سخن پایانی

در اینجا سعی کردیم درباره عوامل تاثیرگذار در بروز التهاب و تورم پلک را بیان کنیم. این عارضه ممکن است به خاطر بیماری‌های پوستی مثل بلفاریت، گل مژه یا آلرژی باشد. مهمتر اینکه ممکن است تورم به خاطر تجمع دمودکس به وجود آید. در این صورت استفاده از محصولات ضد دمودکس که حاصل تلاش لاین تخصصی لووین کر روی این انگل است، می‌تواند به درمان عارضه التهاب پلک کمک کند.