امروزه کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که با ویلچر و انواع آن آشنا نباشد. ویلچر دستگاهی است که در مدل های دستی و برقی طراحی و تولید شده است. این دستگاه برای افراد توانخواه حکم پا را دارد. افرادی که به هر علتی قدرت کافی برای حرکت و جابه جایی ندارند، به خوبی اهمیت ویلچر را درک می کنند. در گذشته معمولا افراد توانخواه از ویلچرهای دستی استفاده می کردند. البته در حال حاضر هم بسیاری از بیماران، معلولان و کسانی که قدرت حرکت ندارند از این وسیله استفاده می کنند. با پیشرفت های صورت گرفته در علم و فناوری، نمونه های جدیدی از ویلچر راهی بازار شدند. یکی از آنها ویلچر برقی است. این ویلچر با کمک یک موتور الکتریکی حرکت می کند. یعنی فرد برای استفاده از ویلچر برقی نیازی به صرف انرژی چندانی ندارد. بلکه فقط با فشردن چند دکمه می تواند حرکت کند. از دیگر ویژگی های بارز ویلچرهای برقی، می توان به امکانات و قابلیت های متعدد آنها اشاره کرد. به همین علت موردتوجه مشتریان زیادی قرار گرفته است. برخی از مدل های ویلچر برقی، وزن کمی دارند و با نام ویلچر برقی سبک شناخته می شوند. فرد می تواند به راحتی این ویلچر را جابجا کند.

انواع ویلچر برقی

همان طور که گفتیم ویلچرهای برقی در مدل های مختلفی روانه بازار شده اند. این ویلچرها شامل مدل های ویلچر برقی تاشو ، مبله و ایستا می شوند. مدل های مختلف ویلچر برقی از نظر شکل ظاهری، کاربرد، قیمت، ویژگی ها و … با هم تفاوت دارند.

– ویلچر برقی مبله :

این نوع از ویلچرها دارای یک صندلی نرم هستند که فرد با نشستن بر روی آن احساس راحتی می کند. ویژگی بارز صندلی چرخدار الکتریکی یا ویلچر برقی مبله، وزن زیاد آن است. دلیل این مسئله، به نوع موتور الکتریکی، باتری و صندلی ویلچر برقی مبله مربوط می شود. علاوه بر این، قابلیت تا شوندگی را نمی توان در ویلچر برقی مبله مشاهده کرد. با این حال، تجهیزات و امکاناتی که در ساختار آن وجود دارند شرایطی را فراهم کرده اند که فرد بتواند ساعت های طولانی بر روی ویلچر بنشیند بدون اینکه خسته شود. یکی دیگر از مزایای ویلچر برقی مبله این است که متناسب با ارگونومی بدن انسان طراحی شده است. به همین دلیل مشکلی برای ستون فقرات و ران فرد ایجاد نمی کند. این ویلچر گزینه ی مناسبی برای افراد سالمند و کسانی است که به علت ضایعه نخاعی یا شکستگی های مختلف قدرت حرکت ندارند.

– ویلچر برقی تاشو :

نوع دیگری از ویلچر برقی که در بازار یافت می شود، ویلچر برقی تاشو است. این ویلچر به علت قابلیت جمع شوندگی و وزن کم، طرفداران زیادی دارد. ویلچر برقی تاشو یکی از راحت ترین و کاربردی ترین مدل های ویلچر است. چون افرادی که از این محصول استفاده می کنند، دیگر نگران جابجایی خود نیستند. آنها می توانند به راحتی ویلچر برقی خود را جمع کنند و در صندوق عقب اتومبیل، همراه خود ببرند. قابلیت جمع شوندگی ویلچر برقی تاشو موجب شده است تا افراد محدودیتی برای مسافرت نداشته باشند. یکی دیگر از ویژگی های مثبت ویلچر برقی تاشو فضای کمی است که اشغال می کند. حتما می دانید که بسیاری از افراد در آپارتمان های کوچک زندگی می کنند. آنها می توانند ویلچر برقی تاشو را تهیه نمایند و در زمان هایی که به ویلچر نیازی ندارند، آن را جمع کرده و در گوشه ای از اتاق بگذارند. اگر عاشق سفر هستید یا ناچار هستید تا ساعت های طولانی در خارج از منزل فعالیت داشته باشید می توانید از یک ویلچر برقی تاشو استفاده کنید.

– ویلچر برقی ایستا :

افراد توانخواه به کمک این مدل ویلچر برقی می توانند بر روی پاهای خود بایستند. بخش های مختلفی در ساختار ویلچر برقی ایستا وجود دارند که مهم ترین آنها شامل جک بلند کننده، زانوبند و نگهدارنده قفسه سینه می شوند. انواع ویلچر برقی ایستا شامل مدل های مکانیکی، نیمه برقی و تمام برقی می شوند.

ویلچر برقی برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی هدف از طراحی ویلچر برقی، کمک به افراد کم توان، معلولان، جانبازان، بیماران و تمامی افرادی است که در راه رفتن و حرکت محدودیت دارند یا اصلا نمی توانند راه بروند. نیاز افراد به ویلچر متفاوت است. بعضی به صورت موقت و برای مدت مشخصی به این دستگاه نیاز دارند. اما گروهی از افراد به دلیل ناتوانی و معلولیت ناچار هستند تا همیشه از ویلچر استفاده کنند.

ویژگی های بهترین ویلچرهای برقی

بهترین ویلچرهای برقی موجود در بازار دارای امکانات و قابلیت های متنوعی هستند. در ساختار این ویلچرها از موتور قدرتمند و چرخ های با کیفیت استفاده شده است. علاوه بر این موادی که برای ساخت ویلچر برقی به کار می روند، جنس مرغوبی دارند. این امر باعث می شود تا افراد بتوانند برای مدت طولانی از آن استفاده کنند. موتوری که در ساختار ویلچر برقی وجود دارد، نیروی لازم برای حمل و جابجایی فرد را تامین می کند. چرخ های ویلچر هم می توانند وزن فرد را تحمل کنند. بهترین ویلچرهای برقی دارای بدنه ای مقاوم و مستحکم هستند. وزن کم و قابلیت جمع شوندگی از جمله ویژگی هایی است که تولیدکنندگان ویلچر به آن توجه می کنند.

سخن پایانی

ویلچر برقی یک وسیله ی کاربردی است که می تواند به افراد توانخواه، بیماران، جانبازان، معلولان و افراد با محدودیت حرکتی کمک کند تا بتوانند کارهای خود را به صورت مستقل انجام دهند. اگر شما هم با مشکل حرکتی مواجه هستید یا در اطرافیان خود فردی را مشاهده می کنید که از این مسئله رنج می برد، می توانید با خرید ویلچر برقی از فروشگاه مونوچیر (Mono chair) مشکل خود را رفع کنید. محصولات این برند کیفیت بالایی دارند و با قیمت مناسبی به فروش می رسند. این ویلچرها می توانند با محصولات برندهای خارجی رقابت کنند. علاوه بر این ظاهری شیک و مدرن دارند و با ارگونومی بدن انسان سازگار می باشند. فروشگاه مونوچیر اصالت کالاهای خود را تضمین می کند و برای آنها گارانتی معتبر و 10 سال خدمات پس از فروش ارائه می دهد. علاوه بر این، ارسال محصولات را به صورت رایگان انجام می دهد.