آیا زگیل تناسلی بر باروری تأثیر می گذارد؟【سال1402】افراد بسیاری هستند که از داشتن زگیل در اندام تناسلی خود رنج می برند و به دنبال یافتن راه حلی برای این مشکل می باشند. امروزه بیماری زگیل تناسلی بین مردم بسیار رواج یافته است زیرا انتقال از طریق روابط جنسی و پوست، بسیار راحت است. در حقیقت این مشکل، جزو بیماری های پوستی و عفونی می باشد که ممکن است یک هفته تا یک ماه زمان ببرد تا تشکیل شود. زگیل های تناسلی اکثرا بسیار کوچک و ریز اند و به راحتی با چشم قابل مشاهده نمی باشند. آقایان و خانم ها علائم متفاوتی در بدن خود در صورت داشتن زگیل تناسلی، دارند. در حقیقت این زگیل های تناسلی بر روی باروری زوجین نیز تاثیر منفی می گذارد. خانم هایی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، باید از بهترین دکتر زنان در تهران که تخصص و مهارت کافی دارد، کمک بگیرند.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی از جمله رایج ترین بیماری های ویروسی می باشد که در خارجی ترین بخش دستگاه تناسلی در آقایان و خانم ها رخ می دهد. این بیماری توسط ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ایجاد می شود که در طول رابطه جنسی منتقل می شود. به طور معمول کسانی که از لحاظ جنسی فعال اند و رابطه جنسی محافظت شده ای (با کاندوم) را انجام نمی دهند، دست کم یک مرتبه در زندگی خود به HPV آلوده شده اند. HPV یکی از علل شایع بیماری های مقاربتی ویروسی است که باید آن را عامل اصلی زگیل تناسلی دانست. این ویروس می تواند بر اندام تناسلی مردان و زنان تأثیر بگذارد. بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می تواند به خوبی از شدت گرفتن این زگیل ها جلوگیری کند و از روش های درمانی کمک بگیرد.

زگیل های تناسلی بر روی بافت های مرطوب ناحیه تناسلی تاثیر می گذارند. آن ها ممکن است به صورت برآمدگی های گوشتی کوچکی ظاهر شوند که شبیه گل کلم هستند. در بیشتر موارد، زگیل تناسلی بسیار کوچک اند و با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند. این زگیل ها گنبدی شکل نیستند ولی بیشتر مواقع از سطح پوست بالا می آیند و سپس صاف می شوند. زگیل تناسلی همرنگ پوست (صورتی یا قهوه ای روشن) است. آنها مناطق زیر را آلوده می کنند:

 • مقعد
 • رکتوم
 • کشاله ران
 • لب، دهان، زبان یا گلو
 • آلت تناسلی و کیسه بیضه
 • واژن (فضای داخلی)، فرج، لابیا بزرگ و دهانه رحم

زگیل تناسلی چیست؟

علائم زگیل تناسلی در آقایان و خانم ها

زگیل تناسلی در آقایان ممکن است نواحی آلت تناسلی، کیسه بیضه و مقعد را آلوده کند. این زگیل ها می توانند به صورت برآمدگی های نرم و برجسته با سطح صاف (روی بدنه آلت تناسلی) یا ناهموار با برآمدگی های انگشت مانند متعدد (زگیل مقعدی) مشاهده شوند. برخی دیگر امکان دارد که شبیه مروارید و گل کلم به نظر برسند یا سطحی تیره و بد داشته باشند. بیشتر این ضایعات برجستگی دارند،ولی بعضی ممکن است صاف و کمی بالاتر از سطح پوست باشند. برخی مواقع این ضایعات می تواند توسط مو پوشانده شوند یا درون پوست ختنه گاه مردان ختنه نشده پنهان شود. از جمله نشانه های زگیل تناسلی تغییر ترشحات واژن می باشد که در زنان نشان دهنده سلامت این ناحیه و تمام بدن است. این ترشحات با کمترین تغییر بیولوژیکی یا هورمونی شکل و بو و رنگشان تغییر می کنند و در صورت درگیر شدن، ویروس HPV به طور ناگهانی افزایش می یابند.

آیا زگیل تناسلی بر بارداری زوجین تاثیر می گذارد؟

وجود هر گونه عفونتی در بدن، باردار شدن و حفظ بارداری را برای خانم ها مشکل می کند و داشتن زگیل تناسلی در واقع حاکی از نوعی عفونت است. در اکثر مواقع، HPV بدون نیاز به درمان ناپدید می شود و بنابراین مشکلی برای بارداری وجود نخواهد داشت. بیماری های مقاربتی مانند HPV می توانند باعث ایجاد اسکار و مسدود شدن لوله های فالوپ شوند و در این صورت خطری برای باروری محسوب می شوند. تاثیر این بیماری بر باروری زنان هنوز نیاز به مطالعه بیشتر دارد و نمی توان به طور قطعی در مورد آن اظهار نظر کرد.
HPV می تواند به باروری مردان و زنان آسیب برساند. این روش از باروری جلوگیری می کند و موجب افزایش خطر سقط جنین در صورت بارداری می شود. زوج هایی که از طریق لقاح مصنوعی اقدام به بارداری کرده اند و دچار زگیل تناسلی شده اند نیز شانس کمتری برای باردار شدن دارند.

روش های درمان زگیل تناسلی

برخی مواقع زگیل تناسلی به خودی خود از بین می رود زیرا بدن انسان در صورت قوی بودن سیستم ایمنی، می تواند با این مشکلات مبارزه کند. اما در صورتی که این زگیل ها از بین نروند، روش های مختلفی توسط بهترین جراح زیبایی زنان در ایران برای درمان توصیه می شوند. در ادامه برخی از این روش ها را شرح خواهیم داد :

 • کوتر الکتریکی: سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی
 • انجماد: رفع زگیل با استفاده از کرایوتراپی نیتروژن مایع و روش انجماد
 • درمان با لیزر: رفع و توقف جریان خون رگ های خونی ریز داخل زگیل تناسلی با کمک نور لیزر
 • روش برش حلقه با الکتروسرجری: حذف زگیل های دهانه رحم به روش LEEP با استفاده از حلقه فلزی و بار الکتریکی آن
 • پماد زگیل تناسلی: محلول یا کرم شیمیایی (مانند پماد آلدارا) برای جلوگیری از جریان خون در زیر زگیل (انواع این پمادها باید زیر نظر پزشک تجویز شوند)
 • درمان دارویی: محلول اسید سالیسیلیک (TCA) و ژل پودوفیلاکس مناسب برای زگیل های پوستی

روش های درمان زگیل تناسلی

کلام آخر

زگیل تناسلی جزو بیماری های ویروسی و عفونی است که خانم ها و آقایان در ناحیه تناسلی خود، آن را مشاهده می کنند. سالانه هزاران نفر به این زگیل از طریق روابط جنسی محافظت نشده مبتلا می شوند، البته رعایت نکردن بهداشت در طول رابطه جنسی می تواند تاثیر بسزایی بر ایجاد این زگیل ها بگذارد. این بیماری اثرات منفی بسیار زیادی بر بدن افراد می گذارد و در ضمن بر باروری خانم ها و آقایان تاثیر بسیار بدی می گذارد و سبب بروز مشکلات متعددی می شود. ما سعی کردیم در این مقاله، مطالب مفیدی در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با این موضوع دارید، می توانید از طریق سایت جراحا یا jaraha.com با ما در میان بگذارید.

برچسب ها : زگیل,زگیل تناسلی,دکتر زنان,جراحی واژن,واژینوپلاستی