لیمو یکی از اعضای گروه مرکبات است و سرشار از ویتامین C و فولات (ویتامین B۹) است که نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت بدن دارند. این مواد مغذی با مهار استرس اکسیداتیو، کاهش التهاب و افزایش واکنش‌های ایمنی بدن، نقش حیاتی در تقویت سیستم ایمنی ایفا می‌کنند. به عنوان یک منبع غنی از ویتامین C، لیمو به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و باعث مقاومت بدن در برابر عفونت‌ها و بیماری‌ها می‌شود. علاوه بر این، مصرف لیمو می‌تواند به بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک کند و بدن را در مقابل آسیب‌های خارجی محافظت نماید. به طور کلی، لیمو با ارائه فواید متعدد برای سلامت بدن، از جمله تقویت سیستم ایمنی، بهبود سلامت قلب و عروق، کاهش التهابات و استرس اکسیداتیو، بهبود عملکرد گوارش و سایر مزایای سلامتی، ارزش غذایی بالایی دارد. در ادامه می خوانید:

خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد

رژیم غذایی یکی از مهم‌ترین عوامل در افزایش خطر سکته مغزی است، اما با اصلاح سبک زندگی می‌توان این خطر را تا ۸۰ درصد کاهش داد. فلاونوئیدهای (مواد مغذی در گیاهان) موجود در مرکبات خطر سکته مغزی ایسکمی (ischemic، لخته شدن خون در رگ منتهی به مغز) در زنان را کاهش می‌دهند.

فشار خون را کاهش می‌دهد

فلاونوئیدها و عصاره پوست لیمو ممکن است باعث کاهش فشار خون شوند. مصرف لیمو بر فشار خون سیستولیک- عدد بزرگ‌تر در آزمایش فشار خون- اثر منفی می‌گذارد و آن را کاهش می‌دهد.

از سرطان جلوگیری می‌کند

نتایج به‌دست‌آمده از فراتحلیل (متاآنالیز) نشان می‌دهد که مصرف زیاد مرکبات خطر ابتلا به سرطان ریه را تا ۹ درصد کاهش می‌دهد. جذب آهن را افزایش می‌دهد.

لیمو فراهم بودن زیستی آهن (مقدار آهن موجود در بدن) و دسترسی زیستی آهن (مقدار آهن موجود در بدن برای جذب) را افزایش می‌دهد که به‌دلیل میزان زیاد ویتامین ث در مرکبات است.

از آسم جلوگیری می‌کند

مصرف روزانه میوه‌ها و سبزیجات احتمال بروز آسم و خس‌خس سینه را کاهش می‌دهد. مصرف زیاد مرکبات مثل لیمو نیز کاهش خطر علائم آسم را به همراه داشت.

به کاهش وزن کمک می‌کند

لیمو باعث می‌شود حس سیری سریع‌تر سراغتان بیاید. متخصصان دریافتند که آب‌لیمو در مقایسه با آب، باعث افزایش ۱.۵ برابری حجم معده می‌شود و در کاهش اشتها موثر است.

آیا مصرف لیمو می‌تواند مضر باشد؟

مصرف لیمو به‌طور کلی بی‌خطر است، اما اعتدال در خوردن آن بسیار مهم است.

افراد مبتلا به رفلاکس (بازگشت اسید) معده به مری، کسانی که حساسیت به لیمو یا مرکبات دارند، یا آن‌هایی که زخم‌های دهانی دارند باید از خوردن لیمو و محصولات حاوی لیمو پرهیز کنند، زیرا لیمو می‌تواند این علائم را بدتر و زخم‌ها را تشدید کند.