رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: در دو سال گذشته، ۱۶ هزار تخت به سرانه تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه شده اما متاسفانه در بحث استخدام نیروهای جدید در بدنه نظام سلامت رشد آنچنانی نداشته‌ایم.

محمدتقی جهانپور؛ رئیس کل سازمان نظام پرستاری امروز در اجلاسیه مشترک اعضای شورای عالی و رؤسای هیئت مدیره‌های نظام پرستاری سراسر کشور اظهار کرد: در دو سال گذشته 16 هزار تخت به سرانه تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه شده اما متاسفانه در بحث استخدام نیروهای جدید و پذیرش دانشجویان رشته پرستاری رشد آنچنانی نداشته‌ایم.

وی ادامه داد: سالانه 15هزار پرستار برای استخدام نیاز داریم، هم‌اکنون پذیرش دانشجوی پرستاری 10500 نفر در مقطع کارشناسی است که تقاضا داریم پذیرش دانشجو در دانشکده‌های پرستاری بیش از گذشته رشد داشته باشد اما میزان جذب نیروی پرستاری باید متناسب با رشد تعداد تخت‌ها باشد.

جهانپور افزود: بحث فوق‌العاده خاض نیز برقرار نشد و ما از وزارت بهداشت درخواست کردیم که با توجه به مصوبه کمیسیون تلفیق برای برقراری فوق‌العاده خاص، از محل منابع داخلی و درآمدهای اختصاصی، فوق‌العاده خاص برای جامعه پرستاری در دستور کار قرار بگیرد.

وی گفت: در بحث استخدام، برقراری فوق‌العاده خاص، ارائه تسهیلات به پرستاران و … جلسات متعددی با مسئولان دستگاه‌های مختلف داشته‌‌ایم، همچنین درخواست افزایش بسته‌های خدمات پرستاران در بیمه‌های پایه را به شورای عالی بیمه سلامت ارائه کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تعرفه گذاری خدمات پرستاری به طور صحیحی اجرا نمی‌شود، در همین راستا مکاتباتی با وزارت بهداشت داشته‌ایم، همچنین طی مکاتباتی با شورای عالی بیمه سلامت، درخواست داده‌‌ایم که ارزش نسبی خدمات پرستاری اصلاح شود و بسته‌های خدمتی پیشنهاد شده توسط سازمان نظام پرستاری و معاونت پرستاری، مورد قبول قرار بگیرد.

وجود 209 دانشکده پرستاری در کشور

در ادامه وحید زمان‌زاده؛ رئیس شورای عالی نظام پرستاری اظهار کرد: ٢� ٩ دانشکده پرستاری در کشور وجود دارد و ١٦ هزار نفر در گروه پرستاری، هوشبری و اتاق عمل در مقاطع مختلف تربیت می‌شوند.

زمان‌زاده با بیان این که اگرچه درمان جزو وظایف پزشکان محسوب می‌شود اما تشخیص نیازهای بیماران بر عهده پرستاران است، گفت: ٢� � تشخیص پرستاری توسط پرستاران در مراکز درمانی انجام می‌شود و بنابراین باید بیش از همیشه قدردان زحمات و تلاش‌های پرستاران باشیم و مشکلات پرستاران را با تمام توان رفع کنیم.

وی ادامه داد: در همین راستا مأموریت گرا شدن هیئت مدیره‌های نظام پرستاری جزو اولویت های اصلی شورای عالی نظام پرستاری است تا برنامه‌های حوزه پرستاری به خوبی اجرا شود.