پروتئین کازئین

معمولا مصرف مکمل‌ها که پروتئین کازئین هم یکی از انواع آن‌ها محسوب می‌شود، در بین ورزشکاران بسیار متداول شده است. مصرف مکمل‌ها نیازهای بدن به ویتامین یا پروتئین‌ها را تامین می‌کند و با جذب سریع، باعث به نتیجه رسیدن بهتر می‌شود.

کازئین از مهم‌ترین پروتئین‌های موجود در شیر گاو بوده که در ماهیچه‌سازی ورزشکاران موثر است. نحوه مصرف آن مثل هر مکمل دیگر نیاز به دستورالعمل‌هایی دارد که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

نحوه مصرف کازئین

ازآن‌جایی‌که این پروتئین یکی از محبوب‌ترین مکمل‌ها برای ورزشکاران بوده، نحوه استفاده آن در زمان یا مقدار مناسب کاملا ضروری است. این مکمل در بدن به‌صورت بسیار آهسته و کند جذب می‌شود و معمولا 7 یا 8 ساعت نیاز دارد که به‌طور کامل در بدن هضم شود.

بنابراین، بهترین زمانی که برای مصرف این پروتئین تعیین شده، بعداز آخرین وعده غذایی روزانه قبل‌از خواب است. در این ‌صورت بدن در زمان استراحت و فرصت کافی، توانایی بیشتری در جذب این مکمل دارد. در برخی مواقع به ورزشکاران توصیه می‌شود که این پروتئین را قبل‌از شروع تمرین‌های خود مصرف کنند.

این خاصیت جذب آهسته پروتئین کازئین باعث احساس سیری شده و اشتهایتان را کاهش می‌دهد که می‌تواند در روند چربی‌سوزی هم موثر باشد. اگر از آن دسته از افرادی هستید که به لاکتوز حساسیت دارند، توصیه می‌کنیم که از این مکمل استفاده نکنید و به‌جای آن از پروتئین وی بهره بگیرید.

مزایای استفاده از پروتئین کازئین

از مزیت‌های عمده اکثر مکمل‌ها برای ورزشکاران یا افراد عادی، جذب سریع و نتیجه زودهنگام در بدن آن‌ها است؛ اما کازئین با توجه به این‌که می‌تواند برای ورزشکاران بسیار مناسب و کاربردی باشد، دارای خواصی است که شامل موارد زیر می‌شود:

  • دوام بیشتر
  • بازده بیشتر
  • افزایش سرعت متابولیسم بدن
  • تقویت دندان
  • استحکام بیشتر

دوام بیشتر

با مصرف بهترین مارک پروتئین کازئین می‌توانید روند ماهیچه‌سازی را در بدن افزایش دهید. باید به این نکته توجه داشته باشید که ماهیچه‌ها یک شبه ساخته نمی‌شوند، بااین‌حال مصرف درست و مرتب این پروتئین شما را زودتر به نتیجه می‌رساند.

بازده بیشتر

تحیقیقات نشان داده که مصرف کازئین می‌تواند در مدت زمان کمتری، ماهیچه‌های بدون چربی فوق‌العاده‌ای را برای شما بسازد.

افزایش سرعت متابولیسم بدن

کراتین اصل

قبلا هم به این نکته اشاره شد که مصرف کازئین باعث ایجاد حس سیری و کم اشتهایی در شما می‌شود، این امر سبب خواهد شد تا روند چربی‌سوزی را هم در کنار ماهیچه‌سازی تجربه کنید. استفاده از این مکمل متابولیسم بدن شما را حتی در خواب هم افزایش می‌دهد و باعث سرعت رشد ماهیچه‌های بدون چربی در بدن‌تان، همچنین تعادل رشد چربی می‌شود.

تقویت دندان

یکی از مهم‌ترین راه‌های سلامت دندان‌ها مصرف پروتئین است. در این بین پروتئین کازئین یکی از بهترین مکمل‌ها برای به‌دست آوردن این نتیجه معرفی می‌شود.

استحکام بیشتر

کازئین‌ها به‌دلیل توانایی ضد کاتابولیک‌های خود قدرت سینه‌، شانه و پاها را افزایش می‌دهد که این امر آرزوی هر ورزشکاری محسوب می‌شود.

نکات مهم در مصرف کازئین

برای آن که نتیجه بهتری از مصرف این مکمل بگیرید، نیاز است که به برخی نکات هنگام خرید آن یا مصرفش توجه داشته باشید.

بسیاری از افرادی که دارای مشکلات کلیوی هستند، استفاده از این مکمل را باید زیر نظر پزشک انجام دهند. این توصیه برای خانوم‌های باردار یا شیرده هم صدق می‌کند.

اگر از داروهای فشار خون استفاده می‌کنید، برای جلوگیری از تداخل دارویی بهتر است مصرف این پروتئین را زیر نظر پزشک انجام دهید. عوارض مصرف این 2 ماده با هم می‌تواند باعث ایجاد نفخ و مشکلات گوارشی شود.

امکان بروز حساسیت در کودکان بالا است. بااین‌حال این حساسیت در زمان کمی می‌تواند برطرف شود، اما به‌صورت کلی استفاده از شیر یا مواد پروتئین‌دار یا کازئین برای افرادی که دچار حساسیت می‌شوند، توصیه نخواهد شد.

انواع پروتئین کازئین

این نوع پروتئین در 3 مکمل متفاوت تولید و به بازار عرضه می‌شود. اما باید به این نکته هم توجه کنید که هر برند دارای مواد تشکیل‌دهنده خاص خود است که می‌توانید مطابق با نیاز و سلیقه خود آن‌ها را تهیه کنید:

  • کازئین کلسیم
  • کازئین میسلار
  • ایزوله پروتئین شیر

کازئین کلسیم

این کازئین از قسمت نامحلول شیر استخراج می‌شود و طی فرایندهایی، به‌صورت خالص در می‌آید.

کازئین میسلار

متداول‌ترین و خالص‌ترین نوع کازئین تولید شده در بازار است که به‌صورت طبیعی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. هضم آهسته‌ای دارد و به‌راحتی جذب می‌شود. متخصصان مصرف این مکمل را بلافاصله بعداز تمرین توصیه نمی‌کنند. بهتر است آن را در آخرین وعده غذایی دقیقا قبل‌از خواب استفاده کنید.

ایزوله پروتئین شیر

این پروتئین، هم دارای کازئین و هم دارای پروتئین وی است. درصد کازئین آن 80 بوده که غلیظ است و 20درصد هم برای پروتئین وی خواهد بود. استفاده از این پروتئین به‌لحاظ اقتصادی بسیار به‌صرفه است.

نکات مهم در خرید پروتئین کازئین

پروتئین وی

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید در خرید مکمل کازئین دقت کنید، اطمینان از اورجینال‌بودن محصول و کیفیت برند آن است. با مراجعه به وب‌سایت داروخانه صبا می‌توانید انواع این مکمل یا کراتین اصل را تهیه و خریداری کنید.

بسیاری از کازئین‌ها دارای ترکیبات دیگری هم هستند که باید مطابق با نیاز یا رژیم غذایی خود آن‌ها را در نظر بگیرید. این مواد شامل قند‌ها، پروبیوتیک‌ها یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی هستند.

این پروتئین‌ها در اندازه و مقدارهای متفاوتی در بازار وجود دارند که باید طبق نظر مربی خود آن‌ها را تهیه و استفاده کنید.

به میزان گرم پروتئین در هر وعده مصرف دقت داشته باشید. هر برند مقدار مورد توجهی از پروتئین را در مکمل‌ها قرار می‌دهد که این میزان را باید با تجویز پزشک یا متخصص مورد نظر خود بررسی کنید.

جمع‌بندی

استفاده از مکمل‌هایی مثل پروتئین کازئین در بین ورزشکاران به‌خصوص افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می‌کنند محبوب و پرطرفدار است. نحوه مصرف و مدت‌زمان جذب این پروتئین نسبت به مکمل‌های مشابه خود بسیار متفاوت است. همین ویژگی سبب ایجاد نتایجی خاص در بدن می‌شود. از این پروتئین برای کاهش وزن و متعادل‌کردن چربی بدن استفاده می‌کنند که می‌تواند برای افراد معمولی هم مفید باشد.

این مکمل در انواع اندازه‌ها با ترکیبات متفاوت توسط برندهایی مطرح تولید می‌شود که بنا به خواسته و رژیم خود می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. داروخانه صبا مرکز فروش بهترین مکمل‌ها با تضمین اصل بودن کالا، بهترین مکان برای خرید این محصولات است.