دانش آموخته دانشکده طب سنتی ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: حکما؛ قلب را عضو مرکزی بدن برای نگاهداشت، بهینه سازی و توزیع  حرارت غریزی سازگار با فیزیولوژی بدن می دانند. هر پدیده ای که گرمی و خشکی فیزیولوژیک  مزاج قلب را مختل کند می تواند زمینه ساز بیماری قلبی عروقی باشد.

دکتر صادق شکری خاطر نشان کرد: اگر سردی و یا رطوبت غیرطبیعی بر مزاج قلب  چیره شود؛ بخش مهمی از فرایند تولید و ارسال پیام برای ایجاد و تنظیم کار طبیعی بدن و توزیع هوشمند گرما و انرژی مختل می شود، بنابراین، اگر رطوبت عضوی آن به شکل ناسالم افزایش یابد، فرایندهای گفته شده آسیب می بینند و باید از بار قلب کاست.
وی با بیان اینکه افرادی که رژیم غذایی سالم  دارند، تغییرات غیر طبیعی مزاج قلب و عروق  در آنها کم است  و خطر ابتلا به بیماری های قلب و عروق در آنها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. تصریح کرد: میوه، سبزیجات، فیبر، غلات، غذاهای با توان تاثیرگذاری پایین بر قندخون  مانند برخی غذاهای دریایی، نخوداب و فلافل خانگی، خورش و سوپ های سبزیجات، آش های کم رشته و پر سبزی و مصرف متناسب چربی غیراشباع مانند روغن زیتون، اسیدهای چرب امگا 3 (از ماهی یا گیاهان) به جای اسیدهای چرب ترانس یا چربی های اشباع شده، اجزای یک رژیم غذایی سالم را تشکیل می دهند.

دانش آموخته دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر مبنای شواهد علمی بیان داشت: کسانی که از رژیم های غذایی سرشار از سبزیجات و میوه ها استفاده می کنند، بیماری های قلبی عروقی کمتر سراغشان می آید. این افراد تمایل کمتری به مصرف بی رویه گوشت و چربی اشباع دارند.

وی آنتی اکسیدان هایی را که، به فراوانی در میوه ها و سبزیجات یافت می شوند، به عنوان جزئی از رژیم غذایی سالم دانست و عنوان کرد: مصرف مداوم آنها به شکل دارو، برای پیشگیری نیازمند مطالعات بیشتر است.

عضو هیئت علمی دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه هر غذایی که از دیدگاه طب ایرانی لطیف و معتدل نباشد می تواند در برخی شرایط، سلامت قلب را به خطر اندازد. تصریح کرد: فست فودها مانند سوسیس، کالباس، خوراکی و نوشیدنی های صنعتی، غذای مانده و منجمد، مصرف زیاده قارچ، کشک و پنیر کهنه، نان و با تخمیر و پخت نامناسب، خوراکی هایی از این دست  هستند و از آنها بعنوان غذای «فاسد الکیموس» یاد می شود که مواد زیستی(اخلاط) حاصله از آن نامتعادل است.

دکتر شکری برخی خوراکی ها را موجب تنظیم خونرسانی و تقویت و هماهنگی عملکرد محور مغز-قلب و دیگر اندام ها و محورهای بدن دانست و گفت: این گروه در زمره فراورده های طبیعی مفرح قلب (تعدیل و تقویت مزاجی و عملکردی قلب) قرار می گیرند. بِه، گلابی، گل محمدی، زعفران، دارچین، هل، تخم گشنیز، زالزالک، بادام، فندق و بیدمشک از این جمله هستند. مربا، خورش، عرقیات، چاشنی و…. روش های مانوس و دلپذیری هستند که حکیمان این غذا/داروهای طبیعی  را به  چرخه روزمره  تغذیه  بیمار و خانواده وارد می سازند.

وی برخی از غذاها مانند: شیرة انگور، کباب گوشت گوسفند، سوپ ماهیچة گوسفندی، زردة تخم مرغ عسلی، زیتون و سیب را مقوی عضله قلب دانست.