Liver-cleansing-diet-where-the-liver-is-placed

گیاه خار مریم  که نا اصلی آن سیلی مارین است گیاهی گلدار از خانواده «گل ستاره‌ای‌» هاست. این گیاه  خود به خود در بیابان های ایران  در می آید . اسم دیگر این گیاه ماریتیغال و خار علیص و به عربی عکوب است.

خواص درمانی خار مریم :

هزاران سال است که گیاه خارمریم برای رفع مشکلات کبدی استفاده می‌شود و ثابت کرده است که در درمان کبد بسیار مؤثر است.

گیاه خار مریم حاوی فلاونوئید است که یکی از بهترین آنتی‌اکسیدان‌ها برای سم زدایی از کبد است. همچنین به استحکام دیواره سلول‌های کبد، تحریک سنتز پروتئین کمک می‌کند و سبب ترمیم سریعتر بافت آسیب دیده کبدی می‌شود.

گیاه خارمریم برای درمان سیروز کبدی، هپاتیت حاد، سیروز الکلی و کبد چرب الکلی و غیر الکلی، حساسیت کبدی به سموم محیطی و ناراحتی‌های دیگر کبدی بکار می‌رود.

فواید دیگر گیاه خار مریم عبارتند از:

 

  • پایین آوردن کلسترول و در نتیجه مفید بودن برای قلب : با کاهش LDL (کلسترول بد) خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. البته مطالعات فقط درمورد بیماری قلبی در افراد مبتلا به دیابت انجام شده است. زیرا افراد مبتلا به دیابت معمولاً کلسترول بالایی دارند.
  • کاهش رشد سلول‌های سرطانی در بیشتر نقاط بدن
  • کمک به درمان آلزایمر
  • کند کردن روند پیری به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان فراوان در این گیاه

موازنه سطح قند خون: تحقیقات پزشکی نشان داده است که این گیاه در بهبود دیابت مؤثر است. مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از این گیاه سطح قند خون و کلسترول را در بیماران دیابت نوع 2 کاهش داده است. علاوه بر این مقاومت به انسولین که ویژگی کلیدی دیابت نوع 2 است با استفاده از این گیاه کاهش می‌یابد.

 

  • کاهش حملات گُرگرفتگی و نشانه‌های دیگر مربوط به یائسگی
  • بهبود گوارش و سلامتی روده‌ها
  • کاهش آسیب سلولی در اثر سرطان یا شیمی درمانی

عوارض جانبی

استفاده از این گیاه دارویی معمولاً عوارض جانبی ندارد، فقط در بعضی از موارد فرد نیاز بیشتری به استفاده از دستشویی پیدا می‌کند، زیرا این گیاه خاصیت ملینی دارد.

به ندرت ممکن است باعث تهوع، نفخ و درد معده شود. مادران شیرده و زنان باردار نباید از این گیاه استفاده کنند.

گیاه خار مریم اثر کمی بر استروژن دارد بنابراین زنانی که مشکلات تومور یا اندومتریوز دارند از این گیاه استفاده نکنند. علاوه بر این زنانی که سرطان پستان یا تخمدان دارند نباید از این گیاه استفاده کنند.

همواره پیش از استفاده از این گیاه با پزشک‌تان مشورت کنید تا از تداخل آن با داروهای دیگر مطلع شوید.

منبع-http://fa.parsiteb.com