فعالیت‎های روزانه، سبک زندگی نامناسب، تغذیه غلط، مشغله و اهمیت ندادن به پوست و همچنین بروز حادثه‌های گوناگون پوست ما را در معرض آسیب‌های فراوان قرار می‌دهد که موجب می‌شود دیگر احساس زیبایی نکنیم. برای پیشگیری یا درمان آسیب‌های وارده به پوست روش‎های متعددی وجود دارد؛ مثل انواع داروها، کرم‎ها، عمل‎های جراحی و… اما یکی از بهترین روش‎های موجود که دارای نتیجه سریع و ماندگارتری است انواع لیزر درمانی است. در ادامه این مطلب می‎خواهیم در مورد لیزر CO2 صحبت کنیم و با کاربردها، عوارض و مراقبت‎های بعد از آن صحبت کنیم.

لیزر CO2 ا.PNG

کاربرد لیزر CO2

لیزر CO2 یکی از ابزارهای پیشرفته و جدید در حوزه زیبایی است. این لیزر پرتویی باانرژی بالا در سطح مقطع بسیار کوچک به پوست می‎تاباند. پرتو لیزر مثل یک سوزن نازک وارد پوست می‎شود. این پرتو در طول موج مادون قرمز است؛ به همین دلیل توسط آب درون پوست جذب می‎شود. دمای سلول‎ها که بالا می‎رود پوست برای کلاژن سازی بیش‎تر تحریک می‎شود؛ همچنین لیزر CO2 لایه رویی پوست آسیب دیده را تخریب و لایه برداری می‎کند. لایه برداری و کلاژن سازی همزمان باعث شده که این لیزر در درمان انواع مشکلات پوستی مؤثر باشد. از کاربردهای لیزر CO2 می‎توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کاهش چین و چروک‎های پوست و محو کردن خط اخم و خطوط لبخند
 • از بین بردن لک‎های روی پوست مثل کک و مک و آفتاب سوختگی
 • از بین بردن جای جوش
 • لایه برداری و پاک‌سازی پوست از سلول‎های مرده
 • از بین بردن خال‎های پوستی و اسکارها
 • لیفت پوست و درمان افتادگی‎های پوستی نظیر افتادگی پلک
 • افزایش خاصیت کشسانی پوست

جوانسازی-و-درمان-عارضه_های-پوستی-با-لیزر-فرکشنال-CO2-1.jpg

عوارض لیزر CO2

لیزر CO2 جایگزین عمل جراحی لیفت صورت و لایه برداری‎های شیمیایی شده است. این روش کاملاً غیرتهاجمی است به همین دلیل عوارض شدیدی ندارد. عوارض لیزر CO2 همان عوارض معمول و طبیعی است که بعد از امتحان کردن هر روش زیبایی اتفاق می‎افتد. از عوارض لیزر CO2 می‎توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • التهاب و قرمز شدن پوست ناحیه که تا چند ساعت بعد از لیزر از بین می‎رود؛ همچنین برای بهبودی سریع‎تر می‎توانید از کمپرسور یخ استفاده کنید.
 • بعد از لیزر ممکن است لکه‎های قهوه‎ای رنگی بر روی پوست خود مشاهده کنید که بعد از یکی دو هفته محو می‎شوند.
 • چون لیزر CO2 توسط آب پوست جذب می‎شود بعد از لیزر ممکن است دچار خشکی پوست شوید که با استفاده از مرطوب کننده‎ها حل خواهد شد.

موارد گفته شده جزو عوارض طبیعی و شایعی است که بعد از لیزر ممکن است با آن‎ها مواجه شوید؛ اما جای نگرانی وجود ندارد. لیزر CO2 جزو امن‎ترین روش‎های درمان مشکلات پوستی است و تا امروز هیچ عارضه شدیدی برای آن گزارش نشده. با این حال در صورتی که احساس کردید عوارض شما از حد طبیعی شدیدتر است حتماً به یک متخصص مراجعه کنید.

دوره نقاهت لیزر CO2

این لیزر یک روش غیرتهاجمی است؛ یعنی بر روی پوست شما هیچ زخم و برشی ایجاد نمی‎کند و همچنین درمان با این لیزر نیاز به بیهوشی یا بی‌حسی‌های سنگین ندارد؛ به همین دلیل بعد از جلسه لیزر درمانی شما نیاز به طی کردن دوران نقاهت ندارید و می‌توانید به راحتی به روند عادی زندگی بازگردید. بعد از یک هفته شما کاملاً بازیابی خواهید شد. بعد لیزر CO2 به هفته‌ها خانه نشینی نیاز نیست؛ فقط در هفته‌های بعد از لیزر لازم است یکی سری مراقبت‌ها و دستورالعمل‌ها را رعایت کنید.

مراقبت‎های لیزر CO2

درست است که بعد از لیزر CO2 نیاز به طی کردن دوران نقاهت ندارید؛ اما با این حال نکاتی وجود دارد که رعایت آن‎ها باعث می‌شود از درمان نتیجه بهتری بگیرید و همچنین عوارض را تا حد قابل توجهی پایین بیاورید.

 • از آفتاب مستقیم دور بمانید. پوست شما بعد از لیزر حساس شده است و اگر در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید آسیب بیش‎تری می‎بیند. اشعه‌های مضر خورشید می‎تواند کلاژن‎های پوست را تخریب کند و موجب بروز لکه شود و در شرایطی که پوست حساس است آفتاب سوختگی اتفاق بیفتد.
 • بعد از لیزر CO2 استراحت کنید و آب کافی بنوشید. پوست در حال ترمیم شما نیاز به کمک دارد؛ به همین دلیل با خواب کافی و نوشیدن مایعات به آن کمک کنید. برای خواب هم بهتر از روبالشتی ساتن یا ابریشم استفاده کنید که باعث خشک شدن بیش‎تر پوست نشوند.
 • تا حداقل 24 ساعت به پوست خود آب نزنید و بخش لیزر شده را نشویید.
 • مصرف سیگار و الکل بر ترمیم پوست تاثیر منفی می‎گذارد؛ پس از مدتی قبل از لیزر تا چند وقت بعد از سیگار و الکل استفاده نکنید.
 • گرمای زیاد برای پوست شما خوب نیست؛ پس در معرض گرمای بخاری و سشوار قرار نگیرید و به سونا نروید.
 • برای رفع خارش پوست و کاهش التهاب آن پزشک داروها و کرم‎های مربوطه را تجویز می‎کند؛ حتماً آن‎ها را سروقت استفاده کنید.

لیزر-فرکشنال.jpg

افراد مناسب برای لیزر CO2

لیزر CO2 طیف وسیعی از درمان‎ها را ارائه می‎دهد؛ اما آیا همه افراد می‎توانند از این روش برای حل مشکلات پوستی خود استفاده کنند؟ در قدم اول شما باید با یک متخصص مشورت کنید تا به این اطمینان برسید که لیزر CO2 مناسب پوست شما باشد. در انتخاب روش مناسب درمان عوامل متعددی مثل نوع پوست، سن، نوع مشکل، شدت مشکل، سبک زندگی، بیماری‎های قبلی، حساسیت‎ها و… تأثیرگذار است؛ به همین دلیل حتماً باید یک متخصص مناسب بودن لیزر CO2 برای شما را تایید کند. به طور معمول افرادی که در ادامه نام برده شده بهتر است از لیزر CO2 استفاده نکنند.

 • خانم‎هایی که باردار هستند و یا در دوران شیردهی به کودک به سر می‎برند.
 • افرادی که بیماری‎های پوستی نظیر جوش‎های شدید و دارای اسکار هیپرتروفیک هستند.
 • بیماران قلبی، فشارخون و دیابت حتماً باید از پزشک مخصوص خود مشورت بگیرند.
 • افرادی که به طور مرتب آفتاب می‎گیرند، به تازگی سولاریوم کردند و پوست خود را برنزه کرده‎اند.

نتیجه گیری

لیزر CO2 یکی از روش‎های امن و کم‎خطر برای حل مشکلات پوستی است؛ این دستگاه در کلینیک‎های معتبر زیبایی وجود دارد و تا کنون نتایج مثبت و تأثیرگذاری داشته است. لیزر CO2 با تمرکز بر لایه برداری از پوست کار می‎کند و می‎تواند برای درمان جای جوش و اسکار، رد بخیه، از بین بردن لکه‎های پوستی، لیفت پوست و سفت کردن آن، کاهش چین و چروک و… بسیار خوب عمل کند. لیزر CO2 دوران نقاهت ندارد؛ اما بهتر است برای دریافت نتایج بهتر مراقبت‎های لازم را رعایت کرد. اگر شما هم قصد استفاده از لیزر CO2 را دارید حتماً با یک متخصص مشورت کنید تا تشخیص داده شود که این روش مناسب شما هست یا نه؟